България заема 71 място по корупция сред 180 държави, в

...
България заема 71 място по корупция сред 180 държави, в
Коментари Харесай

На кое място по корупция се намира България за 2017 г.?

България заема 71 място по корупция измежду 180 страни, в които Transparency International организира проучвания всяка година. Индексът за корупция у нас е 43, като подобрението спрямо предходната година е единствено два пункта. Темата разясниха в студиото на " Денят стартира " Калин Славов от " Прозрачност без граници " и психологът доцент Маргарита Бакрачева.

Данните за България се събират от 10 самостоятелни проучвания на международни организации, които вършат и политически, и стопански проучвания, по тази причина споделяме, че показателят е композитен или агрегатен, т.е. не се базира на едно независимо проучване или анкета, изясни Калин Славов. Той уточни, че лекото придвижване в границите на така наречен статистическа неточност - 2 пункта, се дължи на един от политическите показатели, който мери стабилността на политическата система на страни в границите на целия свят и по този начин на фона на страни като Сирия и Судан, обикновено е България леко да се повиши нагоре.

" Така че тази смяна не мога да я свържа с съответни на практика дейности в границите на българската страна, ориентирани в региона антикорупция ", сподели още той и добави, че когато се приказва за корупция, преди всичко се схваща рушвет. Провежданите проучвания не стопират с въпроси дали сме чули за рушвет, дали в нашата среда е бил осъществен рушвет, " приказваме за въпроси, които са задавани на огромния бизнес, измежду анализатори в разнообразни области.

Измерват се и индикатори като отбрана на лицата, които дават сведения за корупция, гласност на имуществото на висшите политици и държавни служители. Измерва се дали назначенията се правят въз основа на критерии, свързани с непотизма или противоположното - меритократични критерии. Т.е. проучването е много сложно и не можем да приказваме за субективно чувство, а по-скоро за познаване на средата от хората, които са дали своите мнения в границите на тези 10 проучвания. "

Маргарита Бакрачева изясни, че има две линии - едната е субективното разбиране и другата - поведенческото равнище, когато ние би трябвало да се ангажираме да приказваме нещо персонално за себе си. Тя оприличи това държание на държанието на жертвите на принуждение. Много малко евентуално е в такива обстановки човек да показа, че е бил замесен в сходно нещо, " само че той доста по-лесно би могъл да отговори, че има такава настройка и би го направил. А дали ще го направи е по-различно и ситуативно обусловено ", сподели тя.

Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР