„България за първи път получава подобно предложение за Северна Македония

...
„България за първи път получава подобно предложение за Северна Македония
Коментари Харесай

Надежда Нейнски за аналогиите с кабинета на Филип Димитров: Тогава знаехме каква посока искаме, а днес се съмняваме дали ЕС не ни мами

„ България за първи път получава сходно предложение за Северна Македония и би трябвало да отдадем дължимото на Франция. Договорът от 2017 година е включен в преговорната рамка. България е значимо да си подсигурява надзор над неговото извършване “. Това съобщи пред БТВ някогашният външен министър Надежда Нейнски.

„ Политическата непоклатимост постоянно е значима, тъй като дава спомагателна тежест на страната, защото ние към момента сме в развой на договаряния. Има позиции в Гърция, по които безусловно всички партии са единни. Квалификациите на Румен Радев за „ пощальон “ и „ министър председател “ не му вършат чест. Вероятно се изчаква последният миг и се усеща дебнене поради напрежението в държавното управление. Европейска комисия следи за осъществяването на критериите. Много е значимо обаче Европейският съвет да следи за това, тъй като става въпрос за политическо решение. На страната ни би трябвало да бъде обезпечено, че договорът ѝ със Скопие ще бъде спазен “, сподели още Нейнски.

„ Някои страни си мислеха, че ще могат да работят с меки стъпки с Русия. Европейски Съюз обаче излезе от зоната си на комфорт. За Германия не бяха лесни решенията за въоръжаване на Украйна. Лидерите в Европейски Съюз са наясно, че решенията, които взимат, са исторически. Затова и българското, и македонското държавни управления би трябвало да са наясно, че би трябвало да вземат историческо решение за участието на РСМ в Европейски Съюз “, разяснява някогашната външна министърка.

„ Много е значимо по какъв начин губиш болшинство. Правителството не взе отношение по въпроса с Украйна. България би трябвало да разбере, че това не е единствено поддръжка за Киев, а за националната ни сигурност. Живеем в доста комплициран регион. Сигурността на Черно море е застрашена. Правителството би трябвало да прояви доста мощно водачество, а не да търси депутати. В Европа има хора със зависимости от Москва, само че намират сили да скъсат с тях. Политическото номадство не е нещо ново у нас. Мнозинствата би трябвало да се образуват върху правила и дела. Да могат депутатите да кажат, че са в Народното събрание поради съответни хрумвания. Реформите, които са нужни, изискват солидно проатлантическо болшинство и липса на зависимости, а през днешния ден не е ясно дали ги има. Могат да се вършат аналогии с Филип Димитров, само че тогава имахме цел в каква посока да върви страната ни. Днес се чудим дали Европейски Съюз не ни мами, когато някои страни се пробват да влязат в него. Като дипломат в Турция, един от сътрудниците там ми сподели, че не могат да вършат обединения – или печелят, или губят. Това явно е някакъв балкански синдром “, добави Надежда Нейнски.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР