България ще е сред водещите производители на електрически камиони в

...
България ще е сред водещите производители на електрически камиони в
Коментари Харесай

Ето ги първите 500 български електрокамиони, създадени в Пловдив

България ще е измежду водещите производители на електрически камиони в близко бъдеще, съобщи министърът на нововъведенията и растежа Даниел Лорер при представянето на електрическия автомобил Sevic v500e – основан и асемблиран в Пловдив, който към този момент е сертифициран от европейската автомобилна организация UTAC за придвижване по пътищата на Европа, излиза наяве от прессъобщение на Министерството на стопанската система.

Българските електрически камиончета ще се създават напълно с възобновима сила. Първите 500 бройки към този момент са подготвени и са предопределени за експорт. Според известието има засилен интерес към тях от Западна Европа и Съединени американски щати. Батерията им предлага пробег от 300 км с едно зареждане, като товароносимостта е 600 кг.

Намеренията на компанията производител са за създаване на нова фабрика с годишен потенциал от близо 1000 камиона.

Министър Лорер беше на посещаване в Пловдив дружно с вицепремиера и министър на околната среда и водите Борислав Сандов за среща с представители на вложителите в Тракия икономическа зона (ТИЗ).



„ В новия програмен интервал на Европейски Съюз стопанската система и зеленият преход ще се движат дружно в стеснен съюз. Огромната част от европейския запас ще бъде ориентиран точно за цифровизация и зелена стопанската система “, съобщи Лорер. „ Зелените и цифровите вложения са главните пера на европейските стратегии за интервал до 2027 година и това ще се види в стратегиите, които Министерството на нововъведенията и растежа ще даде на бизнеса за развиване в границите на идващите години “, добави министърът.



По думите му в новите оперативни стратегии, в Плана за възобновяване и резистентност и по линия на REACT-EU са залегнали енергийно ефикасни и зелени технологии.

„ Заедно с това би трябвало да сме наясно, че стопанската система не може да стане зелена незабавно, а има потребност от преход и той би трябвало да бъде обезпечен “, посочи Лорер.

По отношение на фиша за индустриални зони, който е в размер на 416 млн. лева по Плана за възобновяване и резистентност, министърът акцентира, че ще бъде изцяло отворен за оператори на индустриални зони от цялата страна, било то държавни, общински или частни. Ще се подчертава върху икономическата доходност на зоната, а точно опцията на оператора, който кандидатства, да покаже инвеститорски интерес към неговата зона. „ Това е извънредно значимо, с цел да може страната да влага средства там, където в действителност има стопански интерес “, изясни министърът.

Фишът ще включва както грантови ограничения за довеждаща инфраструктура, по този начин и кредитни линии, които ще са взаимно с финансови сътрудници като Българска банка за развиване (ББР), Фонд на фондовете и Европейската капиталова банка (ЕИБ).

„ Грантовият детайл е значим за по-малките планове, а кредитният детайл е значим за по-големите планове. Добавяйки запас от банките въпросният фиш ще нарасне “, посочи Лорер.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР