България очаква приетият Закон за образованието в Украйна да не

...
България очаква приетият Закон за образованието в Украйна да не
Коментари Харесай

Радев се срещна с Порошенко, Украйна гарантира правата на българското малцинство

България чака признатият Закон за образованието в Украйна да не засегне по никакъв метод правата и опциите на сънародниците ни в страната да учат своя роден език. За това прикани президентът Румен Радев на среща в Ню Йорк със своя украински сътрудник президента Петро Порошенко. „ Разбрахме се, че няма да има никакви ограничавания за проучване на български език в учебните заведения и като количество и като качество на часовете ", разяснява българският държавен глава пред публицисти след края на срещата.

Президентът Петро Порошенко е поел ангажимент да реагира неотложно, в случай че българският държавен глава получи недоволство от страна на сънародниците ни в Украйна, след осъществените законови промени. В скоро време в България ще дойде и министърът на образованието на Украйна и на място ще бъдат конкретизирани всички въпроси, свързани с подхванатата просветителна промяна и по какъв начин по-добре да бъдат предпазени правата на локалната българската общественост и опциите и да учи своя роден език, стана ясно от думите на Румен Радев.

По време на срещата българският държавен глава е получил увещание от своя украински сътрудник и че в процеса на децентрализация на Украйна няма да бъдат предприемани дейности за административно делене на историческия Болградски регион, в който живеят доста наши сънародници. Обсъдена е била и опцията за отпадане на засиления надзор за бизнес активност, реализирана от български компании, очакван по силата на Постановление № 449 на украинското държавно управление, заради другите данъчни ставки в двете страни.

Президентът Румен Радев е удостоверил безапелационната поддръжка на страната ни за европейската вероятност на Украйна и е изразил подготвеност за шерване на българския опит в този развой.

В отговор на журналистически въпрос във връзка откриването на Общия спор на Общото заседание на Организация на обединените нации, българският президент акцентира, че едно от най-важните послания е било признаването от всички страни членки на световната роля на Организация на обединените нации за справяне с военните рецесии, миграцията, битката с бедността и климатичните промени.

Помолен да разяснява изявлението на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп пред Общото заседание, българският държавен глава съобщи, че е впечатлен от отправеното обръщение, че Организация на обединените нации ще бъде мощна организация, в случай че в нея членуват мощни и суверенни, самостоятелни страни. Това е обръщение, което акцентира нуждата да отстояваш ползите на своята лична страна и народ, без значение в какви организации и съюзи участваш, и от него може да се поучим, акцентира Румен Радев.

„ Не знам дали се чува в България, че с цел да бъдеш фактор в дипломацията и с цел да се чува твоят глас, би трябвало да имаш съответната военна мощност. Те не могат да съществуват разграничени. Президентът Тръмп го разгласи доста ясно и тази година Съединени американски щати имат най-големия боен бюджет и най-силната войска. Нека да забележим за какво той мисли по този начин и по какъв начин ние мислим у нас ", добави още президентът.

По покана на президента на Френската република Еманюел Макрон, българският държавен глава взе участие в учредяването на Глобален пакт по околната среда.

Президентът Румен Радев взе участие и в приема, даван от президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп за ръководителите на делегации на 72-ата сесия на Общото заседание на Организация на обединените нации.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР