България няма да предостави изтребители, ракетни комплекси или танкове на

...
България няма да предостави изтребители, ракетни комплекси или танкове на
Коментари Харесай

Експерт по Дарик: Основният интерес на Китай е влияние над Русия и достъп до ресурси

България няма да даде изтребители, ракетни комплекси или танкове на Украйна, до момента в който ръководи служебното държавно управление. Нито пък страната ни ще поддържа общата поръчка за доставка на снаряди за Украйна, в която ще се включат 18 европейски страни. Това сподели президентът Румен Радев пред публицисти във вторник. Президентът удостовери тезата си, че страната ни би подкрепила дипломатически старания за реализиране на мир на фона на знаковата среща под същия предлог сред президента на Русия Владимир Путин и президентана Китай Си Дзипин.

Защита на националния интерес или негов бойкот е позицията на страната ни на фона на продължаващата европейска взаимност? Какво печели и какво губи България в опитите на Радев да поддържа оптимален неутралитет? Темата разяснява доцент Георги Цветков, специалист по сигурността и защитата в предаването " Кой приказва " по Дарик радио.

" Тази позиция споделя, че страната няма да взе участие, само че няма и да пречи. Българската позиция е ненапълно оправдана, тъй като нямаме ресурси и тъй като въпреки това има български компании, които създават такива снаряди. Относно даването на личните ресурси от руските калибри - от една страна Българияне се включва, а от друга странана 17 март има решение на Министерсия съвет, с което в действителност от военните резервира ще бъдат предоставени муниции на стойност от към 350 милионалева на ВМЗ Сопот ", съобщи специалистът.

" В рамките на тази еднагодина от началото на войната България продължава да следва същата политика, в която доста мощно се афишира за мирни договаряния и по никакъвначин няма присъединяване в конфликтаи в това време се вземат решения за продажба на обилни количества муниции ", добави той.

Европейската организация по защита ще разпорежда настрана поръчки на обособени компании евентуално. Тук отново ще се заеме тази позиция, тъй като това са търговски връзки сред страните. Доколко тази позиция е потребна, не знам. В тази позиция намасилни страни съгласно мен ", разяснява Цветков.

" Със сигурност тези благоприятни условия понижават, само че не са изчерпани. Последният образец е от Словакия. Не би трябвало да възприемаме, че става въпрос за подмяна наложително на един вид въоръжение. В техния случай става въпрос за самолети за хеликоптери. Има разнообразни благоприятни условия за подмяна. Друг значим миг е срокът. Ние не можем да чакаме, че такива покупко-продажби могат да доведат до подмяна на оборудването незабавно ", посочи специалистът.

" Ако има опция за краткотрайно поддържане на МИГ- 29, известно количество от тези самолетие по-добре да бъдат поддържани, с цел да не се стига до обстановка, в която ВВСна България са напълно приземени ", безапелационен е Цветков.

" Китайското предложение не е нещо, което е ново. Стратегическото партньорство значи гарантиране на достъп от странана Китай до енергийни запаси. Какво ще получи Русия взамяна, следва да се види. Китай ще се възполза оптимално от спора за нарастване на въздействието си върху Русия ", счита специалистът.

" Китайското предложение в огромна степен следва логиката на мирните разновидности, предлагани от западните страни. Друг значим миг е тази война да се отрази минимално на световнатаикономика като специфична точка е търговията със зърно. Основният интерес на Китай е да си подсигурява достъпа на запаси ", заключи той.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР