България и Румъния са държавите с най-висок социален риск в

...
България и Румъния са държавите с най-висок социален риск в
Коментари Харесай

България и Румъния са с най-висок социален риск в ЕС


България и Румъния са страните с най-голям обществен риск в Европейския съюз. Това демонстрира показателят на обществен риск (Social Risk Index), който изследва 185 страни от целия свят.

Протестите, предварителните избори и ниската степен на имунизация са проблематичните фактори, регистрирани от Euler Hermes. Организацията е водач в застраховането на търговски заеми в света и у нас, като при оценката се взимат поради разнообразни фактори, които демонстрират степента на накърнимост в дълготраен проект. Тя дава вероятност за общественото напрежение, което надлежно може да окаже въздействие върху държавното ръководство, развиването на бизнеса и капиталовия климат, написа БГНЕС.

Social Risk Index подрежда страните от 1-во до 185-о място, като в челните позиции са тези с най-нисък риск. Така България се класира 59-а, като след нея е единствено една страна-членка на Европейския съюз – Румъния (63-о място). Експертите обръщат внимание, че двете страни са най-бедните в Европейски Съюз и с най-ниска степен на доверие на жителите към ръководството, което е видно и от серията от предварителни избори. При оценката е регистрирано и ниското равнище на имунизация против COVID-19 при обезпечен достъп.

Държавата с най-нисък обществен риск в света е Дания, а в челната тройка на най-спокойните влизат още Норвегия и Швеция. Франция и Съединени американски щати са двете развити стопански системи, за които анализаторите от Euler Hermes записват значително покачване на обществения риск по отношение на предходното проучване, оповестено през юни 2020 година. В настоящата ранглиста те заемат надлежно 17-о и 35-о място.

“Индексът за обществен риск регистрира 12 параметъра и в дълготраен проект може да ни ориентира за уязвимостта и стабилността на бизнеса в съответните страни. Затова той е още един инструмент за фирмите да преценяват степента на заплаха при реализиране на търговски покупко-продажби.”, изяснява Камелия Попова, Управител на Euler Hermes за България, представена от БГНЕС.

Резултатите от актуалното проучване обгръщат интервала от пролетта на 2020 до есента на 2021 година. Предходната оценка е оповестена през юни 2020 година и обгръща 102 страни. С оглед разширение обсега на проучването до общо 185 страни, добавените в проучването са оценени ретроспективно за отминалия интервал, с цел да могат резултатите да бъдат приравнени и съпоставени правилно към днешна дата. Затова класирането на страните, оповестено през 2020 година не е настоящо към днешна дата и не може да бъде автоматизирано сравнявано с актуалното класиране.(Напр. 46-ата позиция на България от 2020 година се приравнява на 60-а.)

Индексът на обществен риск не е знак за директно идни публични рецесии или пораждане на митинги.

Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР