България е сред страните членки с най-висок процент жители, които

...
България е сред страните членки с най-висок процент жители, които
Коментари Харесай

Докладът на ЕК: Газохранилищата в ЕС са пълни 90%

България е измежду страните членки с най-голям % поданици, които не са съумели да поддържат нужната топлота в жилищата си през 2023 година

Това се споделя в оповестения от Европейската комисия отчет " За положението на Енергийния съюз “ за тази година. Той бе показан от еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсон.

Данните демонстрират, че популацията ни е измежду най-страдащите от енергийна беднотия в Европейски Съюз.

20,7% от хората у нас не са могли да се отопляват съответно през предходната година, само че по-зле от нас са били Испания и Португалия с едвам една стотна разлика.

През същия интервал 17,8% от популацията у нас е изпитвало компликации при заплащането на комуналните услуги.

През 2022 година изкопаемите горива са съставлявали съвсем две трети или 65,4% от енергийния микс у нас при приблизително равнище в Европейски Съюз 69%. Делът на нуклеарната сила в България е бил 20,9%, а на възобновимите енергийни източници – 13,8%.

Електрическият микс в страната ни е доминиран от изкопаемите горива - 48,2% и нуклеарната сила 43,2%. ВЕИ съставляват 19,1%, до момента в който междинният индикатор за Европейски Съюз е 39,4%.

В България има едно подземно газохранилище с общ потенциал 0,55 милиарда кубика. Това прави 20% от потреблението на газ у нас през 2022 година В средата на август т.г. хранилището е било запълнено 83,83%.

Процесът по диверсификацията на изкопаеми горива у нас е много напреднал, се споделя още в отчета.

Газохранилищата в Европейски Съюз са запълнени 90% към 19 август, доста преди крайния период 1 ноември, се показва в отчета. В него се отбелязва още, че делът на съветския газ във вноса в Европейски Съюз е намалял от 45% през 2021 година на 18% до юни 2024 година, до момента в който вносът от доверени сътрудници като Норвегия и Съединени американски щати се е нараснал.

" Намалихме търсенето на газ сред август 2022 година и май 2024 година с 138 милиарда кубични метра ", написа още в отчета и се акцентира, че цените на силата са по-стабилни и остават доста под върховите нива на енергийната рецесия от 2022 г.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР