България е изправена пред значителни предизвикателства, свързани с бедността и

...
България е изправена пред значителни предизвикателства, свързани с бедността и
Коментари Харесай

ЕК: Ситуацията с бедността в България е критична

България е изправена пред обилни провокации, свързани с бедността и общественото включване. Това пише в отчет за заетостта в Европейски Съюз на Европейска комисия. Най-тежка е обстановката в Румъния и България, следвани от Гърция и Испания.

Общият дял на хората в риск от беднотия или обществено изключване в България, макар скорошните понижения, възлиза на 32,2% и е един от най-високите в Европейски Съюз, като междинното равнище за Евросъюза е 21,6%, което съгласно Европейска комисия дефинира обстановката в България като сериозна.

Рискът за изпадане в беднотия е изключително висок за хората с увреждания, живеещите в селски и отдалечени региони и ромското население в страната ни. В този подтекст обществените прехвърляния (с изключение на пенсиите) са имали лимитирано влияние, намалявайки бедността едвам с 24,4% при приблизително за Европейски Съюз понижение с 35,3%.

Освен това неравенството, измерено като квинтилно съответствие на приходите (съотношението на общия приход, получен от 20-те % от популацията с най-високи приходи, към този, получен от 20-те % от популацията с най-ниски доходи), остава сериозно и е измежду най-високите в Европейски Съюз: 7,3% в България по отношение на приблизително 4,7% в Европейски Съюз.

Процент на популацията в риск от беднотия в Европейски Съюз. Най-висок е процентът в Румъния, следвана от България, Гърция и Испания. Инфо: Европейска комисия

България към момента е изправена пред провокации, свързани с образуването на умения. Делът на възрастните хора с най-малко съществени цифрови умения остава невисок (31,2% в България по отношение на приблизително 53,9% за Европейски Съюз през 2021 г.). Укрепването на придобиването на умения от възрастни хора, в това число в цифровата област, е значимо за зеления и дигитален преход, написа Еврокомисията.

В същото време делът на прибързано напусналите просветителната система в България понижава до 10,5%, покрай междинното за Европейски Съюз равнище от 9,6%. Този дял обаче остава изключително висок в селските региони (19,1%) на страната.

Пазарът на труда в България в последно време се усъвършенства, само че провокациите се резервират, изключително във връзка с хората с увреждания и младежите.

България сподели мощно възобновяване на пазара на труда с рекордно висок % на претовареност (75,7% от трудоспособното население през 2022 г.) и устойчиво понижаване на равнището на безработица до 4,3% през предходната година.

През 2022 година заетостта измежду хората с увреждания в България обаче към момента е доста по-ниска от междинната за Европейски Съюз. Същевременно, макар че понижава през последните няколко години, делът на младежите, които нито са заети, нито се образоват, е 15,1%, оставайки над междинното за Европейски Съюз равнище от 11,7%.

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР