Румен Радев с амбиции за нова партия – политическите реакции и очаквания
Бъдещият политически план на Румен Радев продължава да е централна тематика в България. Спекулациите за образуване на нова партия се ускоряват, изключително откакто някогашният президент подаде оставка от поста си на 20 януари 2026 година и разгласи желанието си да взе участие в предварителните парламентарни избори през март 2026 година Той нарежда себе си като водач на нов политически план под работното наименование „ Трети март “.
Бившият консултант на Радев, Антон Кутев, в предаването „ Денят стартира с Георги Любенов “, допусна, че още идната седмица предстоят действителни дейности по учредяването на партията. Кутев позволява, че заради късото време за регистрация, Радев може да се яви на изборите с към този момент съществуваща групировка. Политически мнения за предстоящ план на президента към този момент циркулират интензивно.
Антон Кутев: „ Тя ще е хубава и подготвена, само че би трябвало време. Следващата седмица ще се премине към някакъв учредителен етап, тъй като разумно президентът искаше да си мине през стъпките – през Конституционния съд, през нещата, които трябваше да минат официално, с цел да знае, че е чист в дейностите си. Предполагам, че по тази причина официално не е задействал никакви дейности до момента, т.е. аз персонално чакам, че идната седмица ще има напълно действителни дейности по образуването на партията. “
Според Кутев, главен приоритет на бъдещата партия ще бъде правосъдната промяна, изискваща болшинства от над 120 и 160 депутати. Той обаче изрази подозрение, че ПП-ДБ биха подкрепили сходни промени.
Политическите реакции към плана на Радев са разнопосочни. Лидерът на ДСБ, Атанас Атанасов, изрично отхвърли опцията за съдействие. Той акцентира разликите си с Радев, изключително по външнополитическа линия.
Атанас Атанасов, ръководител на ДСБ: „ Няма никакви условия нашата коалиция да си сътрудничи с Радев. Ето, слушахте го тука Кутев, цялата остаряла и някои елементи от новата алена номенклатура се е строила зад Радев, това е неговият изборен корпус. Различни са изборите за президент… на политическия терен за Народното събрание е напълно друго. Ние сме тежки съперници с него, изключително по външно-политическа линия. “
От „ Продължаваме промяната “ подсетиха за сериозните си разлики с Радев по отношение на войната в Украйна. Асен Василев цитира предходни свои думи, определяйки позицията на президента като „ позорна “, макар че в предишното са го подкрепяли в битката с корупцията.
Асен Василев, ръководител на „ Продължаваме промяната “: „ Нека да ви дам още един откъс от близкото минало: „ Позицията на президента е позорна “. Когато Румен Радев организираше антикорупционна политика, ние го подкрепихме. Когато той стартира да организира политика, против ползите на България, тъй като ползите на България в този миг бяха всяка една страна да може да дефинира личния си път, а не непознат е танкове да влизат на нейна територия и да й споделят в кои съюзи може да членува и в кои съюзи не може да членува. “
Костадин Костадинов от „ Възраждане “ не разяснява вероятно партньорство, само че остро подлага на критика забавянето при назначението на служебно държавно управление и предварителните избори. Той изрази опасения за „ подмолни сделки “.
Костадин Костадинов, ръководител на „ Възраждане “: „ Ако някогашният президент Радев беше поискал да има фактически бързи избори, той можеше да направи цялата тази процедура с консултациите, раздаването на мандатите и надлежно назначението на длъжностен кабинет в най-хубавия случай можеше да стане до края на предходната година. Имаше техническо време за това. Виждаме обаче, че се протака, което за мен е безусловно неприемливо. Това в действителност е извънредно съзнателно бавене и аз, почтено казано, стартирам да се тормозя да не би да има някакви подмолни сделки. “




