Айфеловата кула e eдна от най-известните световни забележителности, като бива

...
Айфеловата кула e eдна от най-известните световни забележителности, като бива
Коментари Харесай

Тайните, които крие Айфеловата кула

Айфеловата кула e eдна от най-известните международни забележителности, като бива посещавана от близо 7 млн. души годишно. От върха ѝ, до който водят тъкмо 1710 стъпала, без подозрение се разкрива една от най-фантастичните гледки на планетата.

Туристите споделят, че един път изкачили се до него, копнеят да се върнат още веднъж.

„ Желязната лейди “, трансформирала в синоним на Париж, в действителност крие радица неподозирани за мнозина секрети.

Айфеловата кула е кръстена на френския инженер и проектант Гюстав Айфел, който е проектирал и управлявал построяването ѝ. 

Строежът ѝ стартира през 1887 година и траял тъкмо две години, два месеца и пет дни. Абсолютно техническо достижение за това време, като всяко едно парче от кулата било проектирано и изчислено с оптималната акуратност. Официално бива приключена на 31 март 1889 година, а тържественото разкриване се провело на 6 май 1889 година
Кулата е издигната благодарение на над 18 000 части ковано желязо и е висока 324 метра. По време на завършването си това е била най-високата конструкция, основана от индивида в целия свят.  Първоначално било планувано Айфеловата кула да бъде единствено краткотрайна временна структура. Тя е издигната като входна арка на Световното ревю през 1889 година и е трябвало да остане единствено 20 години, след което да бъде унищожена.
Тя почнала да събира обаче толкоз доста гости, че в последна сметка страната взема решение да не я отстранява.
Тайната стая
Един забавен, само че едва прочут факт е, че на върха на Айфеловата кула има дребна загадка стая, дело на Густав Айфел. Тя е била издигната персонално за него, елегантно обзаведена с плюшени килими по пода, маслени картини по стените и даже роял. Само на няколко значими персони, измежду които Томас Едисън, е било разрешавано да я посетят. Стаята потъва в давност след гибелта на Айфел и малко на брой знаят за нея... до 2015 година, когато бива отворена за туристи.
 Научни опити
Айфел е решил, че кулата е идеалното място за просвета. Затова проектира две дребни лаборатории на трето равнище, където да работят астрономи и метеоролози. Айфел организира и свои лични опити. За да научи повече за това по какъв начин обектите се движат против теченията, той пуска предмети, прикрепени към въжета от второ равнище на кулата (около 116 метра над земята) и следи по какъв начин те падат.
Върху кулата били гравирани 72 имена
В знак на благодарност към инженерите, учените и математиците, съдействали за построяването на кулата, техните имена били гравирани в профил на кулата - тъкмо 72 имена.
Първите публични гости на Айфеловата кула през 1889 година били английското кралско семейство и... Бъфало Бил.  Първоначално Айфеловата кула е била осветена от 10 000 газови лампи.
В днешни дни обаче всяка вечер блестят 20 хиляди дребни лампички. На всеки час тя пресъздава магично светлинно шоу, което си заслужава да се види. Новите светлини са сложени през 2000 година във връзка празненствата на хилядолетието и е трябвало да останат единствено няколко години. Подобно на самата кула те обаче остават дълго след плануванаъа дата на прекъсване.

Знаете ли, че е нелегално да публикувате фотоси на Айфеловата кула, осветена през нощта. Светлините се смятат за произведение на изкуството и са предпазени от авторското право.
Жената, която " подписа брак " с Айфеловата кула
През 2007 година, жена с култ към предмети, взема решение да се омъжи за кулата и трансформира името си на Ерика Ла Тур Айфел. Дори е изработен документален филм за нея, наименуван " Жената, която се омъжи за Айфеловата кула ".
На всеки седем години Айфеловата кула се пребоядисва на ръка
За да се поддържа хубостта и елегантността на " Желязната лейди ", тя бива пребоядисвана на всеки седем години и то на ръка. Процесът по освежаването на кулата лишава 60 тона багра и към 18 месеца работа.
 Първоначално парижани били срещу Айфеловата кула
Днес жителите на Париж се гордеят със своята забележителност, трансформирала се в най-емблематичния монумент на града. Но когато строителството на кулата завършило, множеството поданици изрично не я одобрили, защото я считали за грозна и безполезна.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 

По темата
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР