Сиярто: Разговарях с Турция и България за запазване на доставките на „Газпром“ въпреки санкциите от САЩ
Автор: obektivno.bg
Налагането на наказания от Съединени американски щати на „ Газпромбанк “ може да провокира спирания на доставките на съветски газ в Европа, защото институцията е основно звено в заплащанията за синьото гориво. Унгарският външен министър Петер Сиярто съобщи, че е разискал с енергийните министри на Турция, България и Азербайджан по какъв начин да се избегне прекъсването на доставките на „ Газпром “.
„ Вчера имаше вест, че Съединени американски щати прибавиха „ Газпромбанк “ към листата със наказания. Природният газ от Русия продължава да играе значима роля за гарантиране на сигурността на енергийните доставки на огромна част от страните от Централна и Югоизточна Европа, тъй че тази мярка може да сътвори съществени усложнения в тази област “, написа унгарският посланик във Фейсбук.
За да избегнем това, дано координираме дейностите, прикани унгарският външен министър, който е на енергийния конгрес в Истанбул.
„ Днес обсъждахме този въпрос дълго време с енергийните министри на Турция, България и Азербайджан “, добави той.
„ Разгледахме обстановката с доставките на газ и потвърдихме, че ще продължим съдействието си, с цел да подсигуряваме сигурността на енергийните доставки на Унгария “, сподели Питър Сиярто след среща в Истанбул с първия заместник-министър на енергетиката на Русия Павел Сорокин.
Администрацията на президента на Съединени американски щати Джо Байдън продължава да ескалира обстановката в Европа във връзка с войната в Украйна преди заминаването си. Следващата стъпка са глобите против „ Газпромбанк “, които съгласно специалисти заплашват да спрат по-нататъшните доставки на съветски тръбопроводен газ за Европа след 20 декември.
„ Може да има няколко сюжета. Единият е, че европейските структури ще се спогодят със Съединени американски щати да им бъде издададен общоприет лиценз – изключение от глобите, с цел да могат да се правят заплащания за тръбопроводен газ. Или доставките ще спрат за всички, като се изключи Сърбия, която не се счита за неприятелска страна. В противоположен случай „ Газпром “ към този момент не може да приема заплащания за газ “, коментира Игор Юшков, водещ анализатор във Фонда за национална енергийна сигурност и специалист във Финансовия университет при държавното управление на Русия, представен от Eurasia Daily.
Александър Потавин, анализатор във FG Finam, не изключва Унгария да даде своята OTP Bank, оперираща в Русия, като опция на блокираната “Газпромбанк ”.
„ Това обаче ще изисква обилни старания и време за основаване на нови механизми “, споделя анализаторът.
Руският тръбопроводен газ в страните от Европейски Съюз продължава да се получава от компании в Гърция, Италия, Унгария, Словакия, Румъния, Чехия и Словения. Делът на съветския газ в общия импорт на Европейски Съюз към момента е много висок – към 18%. Повече от половината от тях са доставки от “Газпром ”.
При новината за глобите против “Газпромбанк ” цената на газа в страните от Европейски Съюз скочи до съвсем 540 $ за хиляда кубически метра. Непосредствените печеливши в тази обстановка ще бъдат доставчиците на полутечен природен газ. Особено американски. Поради по-високите цени в Европа те към този момент пренасочват натам доставки на полутечен газ от Съединени американски щати, които преди този момент бяха предопределени за азиатски консуматори.