Автоматичната междупланетна станция “Розета на Европейската космическа агенция (ЕКА) вече

...
Автоматичната междупланетна станция “Розета на Европейската космическа агенция (ЕКА) вече
Коментари Харесай

Изненада!!! Последните снимки от “Розета” показаха, че кометата Чурюмов-Герасименко е контактна двойка!

Автоматичната междупланетна станция “Розета ” на Европейската галактическа организация (ЕКА) към този момент се намира задоволително покрай кометата Чурюмов-Герасименко (крайната цел), с цел да се разграничат елементи от повърхността. Последните фотоси, направени от “Розета ” на 11 юли, бяха извънредно изненадващи за галактическите запалянковци!

Кометата се оказа … контактна двойка. Тя е формирана от две елементи, които са с друг размер, само че в същото време са близко допрени една до друга.

 Rosetta contact binary

Тези фотоси, направени от автоматизирана станция “Розета ” демонстрират, че кометата Чурюмов-Герасименко е формирана от две елементи с неравномерен размер. Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Новите фотоси в началото бяха оповестени на страницата на френската галактическа организация CNES, само че по-късно бяха отстранени от истинския източник. Имаше и видео в Youtube, което също беше отстранено. Подобни пиар гафове изобщо не са учудващи за Европейската галактическа организация – кацането на спътника Титан на Сатурн през 2005 беше също доста зле документирано и първите фотоси, появили се в началото на страниците на НАСА, бяха отстранени часове по-късно. Европейската галактическа организация към момента няма задоволително ясна и добра политика, по пример на НАСА, за бързо и навреме издание на фотоси в общественото пространство. Консервативното отношение на европейските учени е също по този начин добре известно – за разлика от американските си сътрудници, които даже упорстват фотосите да се разгласяват в действително време, откривателите на ЕКА постоянно желаят да не демонстрират фотосите на обществото – и от време на време дълго време съумяват да ги скрият.

В съответния случай фотосите бяха видяни бързо от галактическите блогъри и медиите, които ги разпространиха – и даже и в този момент да не се намират на формалните източници (CNES), към този момент ги има на доста места!

Необичайната форма на кометата може да се окаже проблематична за идното кацане. Навлизането в орбита към кометата е планувано за 10-ти август, а кацането – за 10-ти ноември. Неправилната конструкция мощно лимитира вероятните места, къде дребният спускаем уред “Филе ” би могъл да кацне.

Неправилната форма е присъща за дребните небесни тела – метеорити и комети. Но сходни контактни двойки са изключителна необичайност. Счита се, че с цел да се образува такава контактна двойка, двете елементи би трябвало да се слепят при скорост не по-голяма от 3 м/с.

Космически запалянковци от целия свят нямат самообладание “Розета ” да се сближи още повече, с цел да разбираем още от тайните на тази комета!!!

Източници: Universe Today, Planetary Blog

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР