Астрономите на НАСА откриха нова Луна, която обикаля около астероид

...
Астрономите на НАСА откриха нова Луна, която обикаля около астероид
Коментари Харесай

НАСА откри нова Луна на 75 млн.км от Земята

Астрономите на НАСА откриха нова Луна, която обикаля към метеорит на 75 милиона км от Земята, оповестява „ Дейли Мейл “.

Широката към 5 км Луна, чието име към момента не е публично оповестено, обикаля към необятния 27-километров метеорит Полимел на разстояние 200 км.

Астрономите са създали новото изобретение инцидентно благодарение на наземни телескопи, когато обектът е минал пред звезда и е блокирал нейната светлина.

По време на наблюдението двойката се е намирала на 770 млн. км от Земята - тъй че новото изобретение е почти еднакво на това да видиш четвърт от тротоар в Лос Анджелис от небостъргач в Манхатън, заяви НАСА.

Полимел е един от Троянските метеорити - огромна група метеорити, наричани " вкаменелостите " на Слънчевата система, които споделят орбитата на Юпитер към Слънцето.

Той е и един от метеоритите, които ще бъдат посетени през 2027 година от Люси - галактическата сонда на НАСА, която беше изстреляна през октомври предходната година. В момента " Люси " обикаля към Земята, само че през 2027 година ще посети Полимел и неговата луна.

От НАСА оповестиха, че естественият сателит е бил открит на 27 март, когато е минал пред звезда и е блокирал светлината ѝ – събитие, известно като " окултация ". Но откритието е било " изненада ", защото откривателите по това време са били съсредоточени върху приемането на данни за Полимел.

„ Бяхме разчувствани, че 14 екипа оповестиха, че са следили по какъв начин звездата помръква, до момента в който минава зад метеорита “, сподели Марк Бюи, теоретичен началник на окултацията на Луси в Югозападния проучвателен институт в Сан Антонио.

Използвайки данните от окултацията, екипът съумял да оцени размера на Луната (около 5 км в диаметър) и на Полимел (27 км по най-широката му ос).

В сходство с конвенцията за именуване на планети спътникът няма да получи публично име, до момента в който екипът не дефинира орбитата му. Това може да се случи едвам откакто галактическата сонда на НАСА Люси се приближи до метеорита през 2027 година

По време на задачата си Луси ще посети един метеорит от основния пояс и седем Троянски метеорита, както и две от луните на троянските метеорити.

Космическата сонда на стойност 981 млн. $ започва на 16 октомври 2021 година и съвсем е приключила една обиколка към Земята - първия стадий от пътуването си. Тя ще прелети два пъти към Земята, с цел да поправя траекторията си и да се насочи по пътя към външните елементи на Слънчевата система.

Първото ѝ посещаване на метеорит ще бъде през април 2025 година, когато ще прегледа метеорита от основния пояс Доналджохансон. Главният пояс се намира почти сред орбитите на планетите Юпитер и Марс, по-близо от Троянските метеорити, които споделят орбитата на Юпитер.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР