Асоциацията на индустриалния капитал се обяви против увеличаването на минималната

...
Асоциацията на индустриалния капитал се обяви против увеличаването на минималната
Коментари Харесай

АИКБ иска задължителна лятна практика за средношколците и по-малко пари за армията |

Асоциацията на индустриалния капитал се разгласи срещу увеличението на минималната работна заплата и оферти метод за растеж на пенсиите от следващата година. Освен това от организацията имат редица оферти в бранш обучение. Едно от тях е да има наложителна лятна процедура за учениците от 8-и до 11-и клас. АИКБ упорства и за понижаване на средствата за защита, които поради огромните разноски през последните години фрапантно се отклоняват от средноевропейските равнища.

Днес работодателската организация популяризира свои рекомендации по браншове към държавния бюджет за 2021 година.

Според АИКБ минималната работна заплата за страната не би трябвало да се усилва в интервал на рецесия и растеж на безработицата.

" Административно нарастване на МРЗ, класовете, МОД и несъответстващата на стопанската система и продуктивността на труда политика по приходите като цяло водят до „ посивяване “ на трудовите правни отношения, понижаване на заетостта и неспособност за в допълнение повишаване на Брутният вътрешен продукт ", акцентират от организацията.

Освен това от АИКБ призовават за разработване на непрекъснато настоящо антикризисно законодателство за поддръжка на заетостта и приходите в българската стопанска система, което да е разисквано и признато с публичен консенсус и което да се задейства автоматизирано при настъпване на рецесии водещи до повишаването на безработицата и да противодейства на закриването на работни места и съкращаването на наети.

АИКБ подлага на критика и политиките за ръководство на външния дълг.

" Емитирането на нов държавен дълг, въпреки и официално аргументирано с тезата за покриване на дефицити, действително би трябвало да е съобразено с опциите на българската стопанска система при ясно деклариран приоритет – финансиране на ограничения и вложения, които ще покачат конкурентоспособността и противодействат на икономическата рецесия, а не за предизборни обществени заплащания и помощи ", декларират от бизнес асоциацията.

Ето и цялата позиция на работодателската организация:

Законът за държавния бюджет е фундаментална законодателна норма, в която намират отражение възприетите от парламентарното болшинство и излъченото от него държавно управление политики в другите сфери на публично – икономическия живот и във връзка с действието на държавния уред. От тази позиция Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) показва своите рекомендации към Бюджет 2021 година и за обезпечаването в неговата конструкция на финансирането на политики за възстановяване на бизнес средата, политики за противопоставяне на последствията от рецесията, основана от пандемията COVID-19 и последвалата икономическа рецесия, както и благоприятни условия за обезпечаване на стопански напредък на България.

Макар и към този момент за нас да е ясно, че най-мрачните прогнози за срив на Брутният вътрешен продукт в диапазона минус 7.1% – минус 8,5% няма да се осъществен (АИКБ предвижда спад на Брутният вътрешен продукт за 2020 при другите сюжети от – 3,5% до – 5,5%), също по този начин е ясно, че стопанската система ни няма да се възвърне бързо и по-скоро Брутният вътрешен продукт през 2021 година също ще е под равнището на 2019 година Очакваме тези действителности да са регистрирани в проекто-бюджет 2021 най-малко със същата тежест, като предизборната обстановка.

Според АИКБ главните политики, на които би трябвало да се обърне изключително внимание и да се обезпечи нужното финансиране в Бюджет 2021 година, са:

Политики, свързани с човешките запаси.

Данните на Националния статистически институт (НСИ) ясно демонстрират, че безработицата в България върви стабилно нагоре, а заетостта спада все по-осезаемо.

България е на трето място в Европейски Съюз (cлeд Cлoвaĸия и Xъpвaтия) по ръcт нa бeзpaбoтицaтa вследствие на ĸopoнaĸpизaтa.

Прилагането на мярката за погашение на средства за опазване на заетостта на служащи и чиновници (мярката 60/40) смекчи повишаването на безработицата и отчасти предотврати закриването на работни места и съкращаването на заети лица. Трябва да отбележим, обаче, че изработването на антикризисно законодателство за опазване на заетостта се забави. Дизайнът на мярката 60/40 не беше признат след публичен консенсус и необятно публично разискване и в първичния му тип стана причина през април България да стане европейски водач по загуба на непрекъснати работни места в Европейски Съюз, за която заплаха АИКБ навреме предизвести. В допълнение, редица двусмислени и сбъркани текстове се постановяваше да бъдат тълкувани и поправени „ в придвижване “.

АИКБ моли за разработване на непрекъснато настоящо антикризисно законодателство за поддръжка на заетостта и приходите в българската стопанска система, което да е разисквано и признато с публичен консенсус и което да се задейства автоматизирано при настъпване на рецесии водещи до повишаването на безработицата и да противодейства на закриването на работни места и съкращаването на наети.

Предвид бавното възобновяване на стопанската система от наложените насилствени ограничения и вероятно продължаващо разпространяване на COVID-19 в България е належащо страната да продължи поддръжката си за засегнатите браншове посредством удължение на мярката за поддръжка на заетостта и приходите на служащи и чиновници и през 2021 година, като в Бюджет 2021 би трябвало да бъдат планувани съответните средства. Заедно с това би трябвало да се разработят и други механизми на поддръжка на затруднените предприятия, които да насърчават бенефициентите да ползват лични стратегии и дейности за възобновяване и напредък на фирмите, а не просто приучване към непрекъсната държавна дотация.

Увеличеният брой на безработни лица с ниска или без никаква подготовка е опция по-лесно да бъде осъществена идната промяна на българската стопанска система в посока увеличение на каузи на браншовете с висока добавена стойност и понижаване на каузи на нископроизводителните, ресурсоемки и с ниска добавена стойност браншове, което може да бъде осъществено с подготовка и преквалификация на работната мощ, за което също би трябвало да бъдат планувани средства в Бюджет 2021. В тази връзка, АИКБ още веднъж упорства за нарастване на средствата за дейни политики за поощряване на заетостта посредством Националния проект за деяние по заетостта.

АИКБ се афишира срещу увеличението на минималната работна заплата за страната в интервал на рецесия и растеж на безработицата. Административно нарастване на МРЗ, класовете, МОД и несъответстващата на стопанската система и продуктивността на труда политика по приходите като цяло водят до „ посивяване “ на трудовите правни отношения, понижаване на заетостта и неспособност за в допълнение повишаване на Брутният вътрешен продукт.

АИКБ още веднъж се афишира против продължаващото вменяване на несвойствени за бизнеса обществени разноски, ощетяващи предприятията и работещите действителния бранш като да вземем за пример:

Заплащането от предприятията на първите три дни от компенсациите за краткотрайна нетрудоспособност;
Заплащането от предприятията на отпуск за времето на прилагане на отпуск по майчинство – „ отпуск за отпуск “;
Допълнителното заплащане за прослужено време, така наречен „ класове “, определяни административно от Министерски съвет и нарушаващо правилото „ равно заплащане за еднакъв труд “.

АИКБ упорства да бъде понижен незаслужено високия коефициент на редукция на пенсиите от първия дирек за хората, които се обезпечават и във втория дирек, което да бъде отразено в бюджета на ДОО, а от там – и в общия държавен бюджет. Предвид размера на невнесените осигуровки в ДОО като отсъстващ принос, редукцията на „ първата пенсия “ не би трябвало да бъде по-голяма от 6-7 %, а сега тя е към 20 %. Редукцията, изключително в този висок размер, работи извънредно отрицателно на мотивацията на хората за обезпечаване върху цялостния размер на приходите им, за спестявания в финансовите стълбове и като цяло лимитира растежа и утежнява вероятността.

АИКБ схваща и поддържа даването на подкрепяне, само че единствено на в действителност нуждаещите се, при съответни, ясни и справедливи правила. От тази позиция, се афишира срещу обявените планове за нарастване на пенсиите по метод, изкривяващ връзката с осигурителния принос; за даване на помощи за всички деца, в това число на тези, от заможни фамилии, както и други ограничения за поддръжка, която не е обществено и стопански обоснована. 2021 година ще е напрегната в бюджетно отношение година, заради непредвидимото развиване на пандемията, задържащо икономическото развиване и финансирането през държавния бюджет би трябвало да се възнамерява с емфатичен приоритет към действителните, обосновани потребности.

Политики в област „ Енергетика “.

АИКБ неведнъж предупреждаваше, че при актуалните компликации в генерацията на електрическа енергия от въглища и скъпите емисионни квоти, в случай че и в допълнение се основават условия за централизация, респективно – следено лимитирано предложение, пазарът ще изпитва продължителен дефицит на електрическа енергия, а цените ще са елементарно манипулируеми. При това, концентрацията не се показва в съществуването на един борсов оператор, нито в законовото условие за реализация напълно през борсата – все манипулативни тези, от време на време подчертаване от заинтригувани среди. Концентрацията е вследствие на преобладаващото предложение на електрическа енергия от държавните сдружения, координирани в структурата на ръководство на Български енергиен холдинг ЕАД. Ръководството на това сдружение осъществя държавната политика в региона на енергетиката, акцентирайки на стратегически цели и ограничения за постигането им, реализирани след това от оперативното управление на съответното дъщерно сдружение. Следователно, АИКБ упорства за ясна и публично предпазена управническа стратегия по всяка от следните тематики:

Развитие на въгледобива в Маришки басейн;
Развитие на нуклеарната електроенергетика;
Развитие на въглищната електроенергетика;
Развитие на различни енергийни мощности и системи за съхранение;
Ангажираност и политики на предложение на електрическа енергия на пазара на електрическа енергия, за застраховане на бистрота, ликвидност и реализиране на свободни пазарни цени;
Развитие на електропреносната мрежа и реализиране на пълностоен интегритет с общия европейски пазар;
Ангажираност и политики на предложение на естествен газ;
Развитие на газопреносната система и съхранението на природен газ.
Естествено, реализацията на такива политики изисква освен държавен корпоративен запас, само че и бюджетен подобен, затова, би трябвало да откри своето място при създаването и на държавния бюджет.

АИКБ упорства за преустановяване на:

непозволената държавна помощ, която се дава на „ Ей и Ес – 3С Марица изток 1″ и „ Контур Глобал Марица изток 3″ по подписаните дълготрайни контракти за произвеждане и изкупуване на електрическа сила по преференциални цени и въвеждане на тъй наречените капацитетен механизъм и тръжна процедура за обезпечаване на сигурността на електроенергийната система на България.

всички ненотифицирани държавни помощи в енергетиката, в това число към държавни мини и топлоцентрали и присъединяване на всички производители, искащи да получават такива помощи в съответни тръжни процедури и/или вдишване на ясни задължения за реализация на стратегии, които да адресират насъбраните проблеми и да аргументират решения и проекти за развиване. Всяка фаворизация – било на база благосъстоятелност, на географски принцип или въз основа на обществени политики, неизбежно води до основни деформации на пазара. Това с особена мощ важи за използването на краткотрайни ограничения, единствената цел на които е отсрочване на непопулярни, само че неизбежни решения.

3. Политики в област „ Водоснабдяване и канализация “.

Водната рецесия в гр. Перник, както и евентуално задаващите се водни рецесии в други елементи на страната демонстрират, че секторът незабавно се нуждае от реформиране. Целевото обособяване на средства от Държавния бюджет за реализацията на съответни ВиК планове и капитализацията на държавния ВиК холдинг не е задоволително за гарантирането на стабилността на бранша и реализиране на действителна „ стойност на вложените средства “. Необходимо е да бъдат заложени съответни ограничения за повишение успеваемостта и ефикасността на ВиК сдруженията посредством прецизното използване на Закона за обществените предприятия, актуализиране на „ Стратегия за развиване и ръководство на водоснабдяването и канализацията в Република България 2014-2023 г “, правенето на секторен Закон за ВиК, както и привличането на частния бранш в даването на ВиК услугите посредством разнообразни форми на публично-частно партньорство,

Основните държавни органи, имащи отношение към ВиК бранша – Министерство на регионалното развитие, Министерство на околната среда и водите, КЕВР и МФ следва да обединят напъните си за поддръжка на бранша и правенето и използването на съответна тактика за дълготрайното му финансиране, за възстановяване на предоставяните услуги, привличането на частни вложители и покриване на европейските правила и условия.

Създаването на обща управническа визия за развиване на бранша е повече от належащо и предвид на обстоятелството, че през 2022 година стартира да тече идващия регулаторен интервал 2022-2026, за който ВиК сдруженията би трябвало да плануват съответни вложения и цели, постигането на които неизбежно ще докара до повишение на цената на ВиК услугите. Ето за какво е витално значимо да бъдат създадени съответни механизми, които да подсигуряват, че повишението на цената на услугата ще докара и до възстановяване на нейното качество.

Политики в област „ Образование, просвета и просвета “.

АИКБ обръща внимание, че една от областите, където пандемията нанесе особени вреди, е образованието, като нанесените провали имат най-различен темперамент. Във връзка с този неоспорим факт, АИКБ предлага да бъдат създадени компенсационни ограничения и стратегии за възстановяване на качеството на образованието, изключително що се отнася до междинното професионално и висшето техническо обучение, само че без да се подминават никои посоки и специалности. Тези компенсационни ограничения и стратегии, които е мощно целесъобразно да бъдат създадени дружно със обществените сътрудници, би трябвало да бъдат обезпечени с съответно бюджетно финансиране.

Образованието и научните проучвания с фундаментален и прибавен темперамент са недофинансиран бранш. Акцентът в разходването на спомагателното финансиране следва да е ориентиран освен в нарастване на учителските заплати и издръжката на просветителните институции, а предпочитано към развиване на техническите университети, професионалното обучение, приложните научни проучвания, „ предпазените “ специалности и тези с предстоящ дефицит на пазара на труда и държавни стипендии, с ангажимент за реализация на студентите в страната.

България се нуждае от фрагменти с положително обучение по търсените от работодателите специалности. Все още системата на висшето обучение „ създава “ фрагменти с подготовка, която не е търсена от пазара на труда и “свръх квалифицираните “ фрагменти с висше обучение работят на работни места, които имат по-ниски просветителни и квалификационни условия.

Реформата в областта на образованието следва да се поддържа и форсира, заради което АИКБ упорства за предугаждане на съответните средства и механизми в Бюджет 2021 за:

Продължаване на поетапното редуциране на план-приема във висшите учебни заведения, финансиран от държавния бюджет до 50% от числеността на завършващите приблизително обучение, и привеждането му в тясно сходство с потребностите на пазара на труда;
Промяна на системата на финансиране на висшето обучение и въвеждане на ангажимент за работа в страната за избран интервал на приключилите студенти – държавна поръчка;
Осъвременяване на образователните проекти и стратегии и редуциране на образованието по остарели и ненужни образователни дисциплини, както и понижаване на периода на образование в бакалавърска степен до 3 години, при опазване на размера на финансирането;
Стипендии за образование на студенти и възпитаници по дефицитни и непривлекателни специалности, търсени на пазара на труда;
Обвързване на докторантските стипендии с оценка на напредъка на работата им на всеки шест месеца и повишение размера на стипендиите;
Въвеждане на облекчени и използвани на процедура контракти за образование посредством работа;
Засилване на работата със фамилиите и децата от ранна възраст за привличане на техния интерес към механически и природоматематически специалности – в това число чрез извънкласни кръжочни и други форми;
Съкращаване на периода на междинното обучение до 11 клас чрез усъвършенстване на образователните стратегии и съкращаване на излишно дългите летни ваканции;
Въвеждане на наложителна матура по математика при довеждане докрай на приблизително образование;
Въвеждане на наложителна лятна процедура за учениците от 8 да 11 клас, изключително на тези, включени в професионално образование;
Ползване на опциите на кариерно насочване, менторство и попечителство.
АИКБ би подкрепила растеж на средствата за просвета и просвета, като чака те да бъдат разходвани дейно и ефикасно.

Лавинообразно възходящата функционална неначетеност измежду младите генерации постанова да се плануват съответни средства и механизми за финансиране на политики за разпространение на четенето.

Политики в област „ Здравеопазване “.

АИКБ предлага в Бюджет 2021 да се включат планове, които недвусмислено да демонстрират развиване и реализация на съответни промени в здравноосигурителната система.

АИКБ счита, че заплащането на осъществените здравни услуги би трябвало да е функционалност на резултатите.

АИКБ предлага увеличение на каузи на разноските за предварителна защита и профилактика за сметка на каузи на разноските за болнична здравна помощ и разноските за лекарства. Пледира за въвеждането на модел, при който стремежът и акцентът е хората да не се разболяват, да се улавят в ранен етап отклоненията, а не да се печели от лечение на скъпоструващи тежки болести, когато за сполучливо лекуване е станало към този момент непоправимо късно. Изказва своята угриженост за продължаващото утежняване на качеството на здравните услуги и за продължаващото приключване на фрагменти отвън страната.

В интервал на здравна пандемия би трябвало да се употребяват всички благоприятни условия за успеваемост и резултатност на разноските за опазване на здравето и усъвършенстване на здравната система, тъй че същата да е готова за съответна реакция и противопоставяне на идните здравни рецесии, включително обезпечаване на безвредни и здравословни условия на труд и съответни и конкурентни хонорари на медицинския личен състав.

Политики в област „ Сигурност и защита “.

АИКБ се афишира изрично за понижаване на разноските за бранш „ Вътрешен ред и сигурност ” както като безспорна стойност, по този начин и като условен дял по отношение на Брутният вътрешен продукт и по отношение на общата сума на бюджетните разноски и превеждането на този дял в сходство със средноевропейските стойности.

Настоява за редукция на бюджетите на първостепенните разпоредители в бранш „ Вътрешен ред и сигурност ”, поради неизвършените промени в бранша, които рефлектират в потвърдено неефективни и неефикасни разноски.

Отбелязваме, че през предходната година, България стана рекордьор в международен мащаб по растеж на разноските за въоръжаване съгласно Стокхолмския интернационален институт за проучване на проблемите на мира (Stockholm International Peace Research Institute – SIPRI). Действително, това е резултат от въздействието на една единствена договорка върху статистиката, само че би било оправдано в случай че темпът на харченето на пари за оръжия се забави, най-малко до момента в който трае възобновяване от икономическите последствия от пандемията.

Политики в област „ Държавно ръководство и електронно държавно управление “.

АИКБ отбелязва, че миналата година потвърди значимостта на електронните обществени услуги и потребността от функциониращо електронно ръководство в това число на държавно управление и сподели, че на процедура обсегът на електронните услуги е стеснен, макар непрекъснато отделяните средства за задачата. АИКБ упорства за формулиране и финансиране на политики за въвеждането на електронно правораздаване, електронно опазване на здравето, електронно обучение, киберсигурност, цифровизация на кадастъра, създаване на единна входна точка за подаване на годишните финансови доклади, издаване на нови персонални документи, съдържащи дипломиран електронен автограф и въвеждането на национални схеми за електронна идентификация и така нататък, както и за осъществяването на „ пътната карта “ с закрепени в нея съответни действия, реализатори, виновни институции и периоди за реализирането им.

Несъмнено внедряването на електронни услуги и основаването на функциониращо електронно държавно управление ще понижи административната тежест на бизнеса и жителите, ще ограничи корупцията и ще понижи личния състав в държавната администрация. Цели, които всяко държавно управление си слага при правенето на държавния бюджет за идната година и които повече от две десетилетия не са реализирани.

АИКБ би подкрепила преструктурирането и редуцирането на бюджетите на министерствата и ведомствата – освен това, считаме, че в издръжката на държавната и общинските системи и администрация има запаси, които могат да бъдат употребявани. Настояваме за съответен функционален разбор – уверени сме, че това ще аргументира предприемането на рационални ограничения за закриване на държавни структури с отпаднали, дублирани или затихващи функционалности.

АИКБ счита, че държавното управление би трябвало да постави още по-големи старания за усилване и насърчаване на използването на програмното бюджетиране. Увеличението на финансирането за бюджетните разпоредители (особено за заплати на държавната администрация) би трябвало да бъде еднопосочно обвързвано с постигането на избрани цели и съответни резултати. Именно добре структурираните програмни бюджети на министерствата и ведомствата са гаранцията за успеваемост на бюджетните разноски.

АИКБ продължава уверено и поредно да поддържа данъчната непоклатимост при опазване на нивата на данъчните ставки и на нивата на осигурителните вноски за 2021 година. Оценяваме данъчната непоклатимост и предвидимост като един от главните фактори за поощряване на вложенията и за обезпечаване на условия за стопански напредък.

В същото време, АИКБ предлага в разходната част на Бюджет 2021 да бъдат планувани финансови разноски, които обезпечат завършването на стартирани в настоящата и предходните години планове и средства за бързо разплащане с бизнеса. Трябва да бъдат планувани и буфери, които да бъдат употребявани реализирането на ограничения за опазване на работните места и за поддръжка на сполучливите предприятия, потърпевши от рецесията, понижаване на отрицателните резултати от рецесията и недопускане на несъразмерен бюджетен недостиг, който да ни отдалечи от еврозоната.

АИКБ моли за дейно ръководство на държавния дълг. Емитирането на нов държавен дълг, въпреки и официално аргументирано с тезата за покриване на дефицити, действително би трябвало да е съобразено с опциите на българската стопанска система при ясно деклариран приоритет – финансиране на ограничения и вложения, които ще покачат конкурентоспособността и противодействат на икономическата рецесия, а не за предизборни обществени заплащания и помощи.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР