Асоциацията на европейските журналисти - България е учудена от отказа

...
Асоциацията на европейските журналисти - България е учудена от отказа
Коментари Харесай

АЕЖ: Като премиер Борисов няма право да отказва да говори с дадена медия


Асоциацията на европейските публицисти - България е учудена от отхвърли на премиера Бойко Борисов да дава отговор на въпрос на публицист от bTV с претекста, че е афектиран на малкия екран, декларират в своя позиция от организацията. „ Освен партиен водач, Борисов е и министър-председател и в това си качество няма право да отхвърля да приказва с дадена медия. Подобен жест от ръководителя на изпълнителната власт би могъл да се одобри като очевиден апел за автоцензура “, декларират от АЕЖ.
Реакцията на премиера бе провокирана от репортажи на малкия екран от регионални градове в страната, ръководени от кметове от ГЕРБ. Според партията, материалите, излъчени в изборния ден като част от програмата на малкия екран за изборите, съставляват непозволена пропаганда. В изборния ден от ГЕРБ окачествиха излъчените от медията репортажи като "телевизионен Костинброд ", правейки паралел с Костинбродската спекулация от 2013 година.
„ Единственият орган, който има пълномощия да дефинира дали това е по този начин, е Централната изборна комисия, чиито решения подлежат на правосъден надзор. В никакъв случай това не е пълномощие на изпълнителната власт и коментарът на Борисов съставлява неприемлива интервенция в свободата на изложение. Освен да се сезира ЦИК за хипотетична пропаганда, друга опция от директно наранена страна, е да изиска право на отговор от малкия екран. Ако е имало грешки в репортажите, те могат да бъдат посочени “, се споделя още в позицията на АЕЖ. Според асоциацията, споменаването на главните проблеми на обещано обитаемо място, в подтекста на избори за локална власт, не може да се одобри за пропаганда. „ Трудно е да вземем за пример да се приказва за изборите в Русе, без да се спомене най-важният проблем, трогателен жителите на града - замърсяването на въздуха. Няма по какъв начин и да не се направи връзка с митингите от преди 30 години, провокирани от същия проблем. Със сигурност, когато гласоподават, русенци основават избора си на вероятните решения на този проблем, предлагани от другите претенденти “, прецизират от Асоциацията на европейските публицисти – България.
Да се сърдиш на медия, че приказва на тази тематика, е да искаш от публицистите да замитат проблемите под килима, с цел да запазят положителните си връзки със мощните на деня, а тъкмо това не е работата на медиите. Подобни прояви биха могли да подсилят автоцензурирането и имат “смразяващ ефект” върху правото на изложение и на свободата на информация.
От АЕЖ-България прецизират, че ще наблюдават с нараснало внимание реакцията на bTV. Оттам показват, че въпросът не се лимитира само до заплащането на санкция постановена от ЦИК или правосъдното обжалване на решението на ЦИК, само че и до това дали съответната медия, и медиите по принцип, са в положение да застанат зад публицистичната самостоятелност на публицистиката, която вършат.

Източник: actualno.com
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР