Армията трябва да е в центъра на внимание, особено на

...
Армията трябва да е в центъра на внимание, особено на
Коментари Харесай

Полк. Владимир Миленски: Покупката на зенитни ракети не е като да си купиш банички

Армията би трябвало да е в центъра на внимание, изключително на фона на двете войни, които се водят покрай нас. Това съобщи в изявление полковникът от запаса и член на Атлантическия съвет на България Владимир Миленски, с който разясняваме закупуването на немските системи за Противовъздушна отбрана IRIS-T.

Миленски метафорично и шеговито съпостави обстановката с „ банички “.

„ Това не е като да си купите баничка и в случай че ви хареса на идващия ден да си вземете още 5. Или в случай че не ви хареса да я хвърлите, тъй като не е огромна загуба…Това е нещо, което като го купим се обвързваме с него за идващите към 40 години “.

БГНЕС напомня, че най-модерната ни система за Противовъздушна отбрана е руската С-300 от 80-те години на предишния век. Като дългогодишната ѝ употреба потвърждава думите на офицерът от запаса.

Полк. Миленски добави, че не би трябвало да се слагат под въпрос нуждата от новите системи. „ Не би трябвало да подставям под подозрение потребността от нова система за Противовъздушна отбрана или дали тя е вярната. Въпросът който би трябвало да ни тормози е, за какво чак в този момент това е на дневен ред. Подобни въпроси би трябвало да вълнуват обществото непрекъснато, системите за Противовъздушна отбрана са от значителното значение за армията ни, а освен за 10 минути, внезапно да се появява тази вест и да изчезва по-късно от диалозите “.

За съвместимостта на системата IRIS-T с „ Пейтриът “ няма подозрение и специалистите са решили разликите сред двете системи, счита той.

„ Те се разграничават в някакви аспекти, само че не задоволително, с цел да има значение. Можем да бъдем спокойни, тъй като и двете системи са финален вик на технологиите. Съвместимостта е решена. Въпросът обаче е какво ще вършим със системата. Как ще се образоват операторите, можете ли сами да ги образоваме или взаимно със съдружници, каква ще бъде икономията от мащаба, поддръжката, аварийните елементи, по какъв начин ще се обезпечи целият витален цикъл на тази система? Това е огромна система, не са автомати, които може да вземеш единствено 10 и да си подготвен “, акцентира военният специалист.

Полк. Миленски добави, че е също толкоз значимо с кого се купуват и по какъв начин ще се смъкна цената при взаимно закупуване. „ Много хора не знаят, даже в защитата, че етикетната цена нормално е 20% от всичките пари, които ще се похарчат през целият живот на системата. Няма по какъв начин да се смени, тъй като просто не може да си позволите, тъй като е толкоз мощен финансовият удар “.

Той прикани медиите да бъдат по-настоятелни и да задават въпроси за армията. Според него би трябвало способени специалисти и офицери да коментират нещата, а не министри.

„ През последните десетилетия единствено ни твърдят, че нещата ще станат, но истината е друга. Самият факт, че внезапно се постанова да се купуват зенитно ракетни комплекси и пред хората се слага новината за нужните 182 милиона най-малко 6 пъти, това ще стигне милиард обезпечен разход и още повече отсега нататък “.

Той продължи, че в България доста постоянно се купува нещо, но не се експлоатира.

„ Ние доста обичаме да купим нещо и да го сложим в склада. После да кажем: „ О то няма ракети, няма гориво или няма аварийни елементи “. Ето ги хубавите резонни въпроси. Мислено ли е за идващите разноски? Как са планувани? Таблиците с разноските показвани ли са на министъра на финансите или на комисията, тъй като ще им се изправят косите. Резултатът от замазването на очите на обществото е, че армията най-после не е това, което желаеме да бъде “, съобщи специалистът.

Според полк. Миленски отсъствието на тези диалози се дължи на обстоятелството, че защитата е табу в медиите.

„ Много е тъжно тези диалози за армията да отсъстват. Имам възприятието, че в медиите тази тематика е табу. Не знам, само че не желаят да приказват за армията, а по този начин армията линее, губи мощ. Когато губи мощ, съперникът се радва, Русия е щастлива от обстановката в България, където не се приказва за армията. Не мога да ви опиша каква тъга е да се повдигне тематиката за армията даже в самата система на защитата. Дори в самата войска няма табиет за това. Когато не се прави това нещо то излиза от публичното въздействие и умира. Армията има потребност от това да бъде в центъра на публичното внимание. Има две войни, една на 200 км от Варна, а другата ни подпира от югоизток. Нещата изобщо не са оптимистични “, означи той.

Полковникът приключи с метафора за значимостта на армията.

„ Българите би трябвало да знаят, че армията и защитата са като покривът и оградата на една къща. Когато се сетите, че покривът е протекъл е късно, би трябвало да се ревизира постоянно. Защото като протече, разноските са големи, както е и с тази система за Противовъздушна отбрана. Когато ви е пробита оградата вътре влизат всякаква злина – животни, само че и крадци. Ние от дълго време сме оставили оградата и покрива да не са здрави и вътре се изпълни с крадци “, акцентира полк. Владимир Миленски. І БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР