, архивНотариуси сигнализират, че има проблем с изповядването на сделки

...
, архивНотариуси сигнализират, че има проблем с изповядването на сделки
Коментари Харесай

Системата блокира сделките с имоти и коли

, списък

Нотариуси алармират, че има проблем с изповядването на покупко-продажби за продажби на парцели и коли. 

Причината е, че в системата на Национална агенция за приходите обществени отговорности на продавачите, за които срокът за заплащане не е изминал и не подлежат на наложително събиране, излизат като такива, съобщи " Парите ни "  и Вести ".

В същото време без заплащането им продажбата на парцела или колата не може да се реализира, показва депутатът Станислав Богдански  от „ ИТН “.

Той пита министъра на финансите Людмила Петкова дали има софтуерен проблем в системата на Национална агенция за приходите.

В отговор от Министерство на финансите припомнят, че НАП е създала електронна услуга, с следен достъп, която от 3 май тази година се употребява от нотариусите, съдиите по вписванията и чиновниците на Агенцията по вписванията за инспекция на отговорности при покупко-продажби.

Системата дава информация за размера на изискуемите обществени отговорности, които не са погасени в период, тоест в справката не се включват тези, за които срокът за непринудено осъществяване не е изминал, показва министърът. Там не са включени и отговорности, които са отсрочени, разсрочени или осъществяването им е спряно.

Когато нотариусът откри, че продавачът има отговорности, договорката може да се реализира едвам откакто те бъдат платени.

В редки случаи може при заплащането на тези отговорности със сумата да се погаси главница по друго обвързване на продавача, защото срокът му за непринудено осъществяване още не е изминал към датата на справката. Това се случва поради правилото в закона, че погасяването на лихвите става след погасяване на главниците на всички отговорности, изяснява Петкова. Така продавачът може да се окаже със обвързване, без значение, че е внесъл пари за заплащането му. Според министъра точно това предписание води до проблеми със справките от Национална агенция за приходите при покупко-продажби с парцели и коли.

Затова от Национална агенция за приходите предлагат нотариусите да поучават продавачите авансово да ревизират за съществуване на техни задължения в Портала за електронни услуги на организацията или в най-близкия й офис и при опция да ги платят преди договорката.

Според данни на министерството ефектът от тази смяна за хазната е извънредно позитивен, като от началото на услугата до 30 юни тази година са направени 281 244 инспекции от нотариуси и съдии, за 153 142-ма души, като при 52718 от тях са открити отговорности все още на справката. Платените суми за този интервал са близо 58 млн. лв..
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР