Откриха неизвестна част от Пътя на коприната
Археолози схванаха за незнайна до момента част от Пътя на коприната – най-важната комерсиална артерия, съединявала до XV век изтока и запада на Евразия. Установено е, че един от маршрутите на пътя е водел от Китай към Тибет, оповестяват Live Science и Lenta.ru.
През 2005 година в префектура Нгари (Тибетски самостоятелен район) монасите са разкрили гробница на възраст 1800 години. Разкопките там почнали през 2012 година и археолозите незабавно обърнали внимание на изобилието от типично китайски артикули в гроба.
Учените разкрили свитъци коприна с китайски писмени знаци, златна маска, глинени и бронзови съдове. Освен това били открити остатъци от пъпки от чаен шубрак.
Обикновено се счита, че първият чай се е появил в Тибет през VII век, само че чаят в нгаринската гробница се отнася към II–III век. За да уточнят тези хронологични рамки, археоботаникът Хуюан Лу (Houyuan Lu) и сътрудниците му провели химичен разбор на откритите чаени пъпки.
Установено е, че по конструкция чаят е по-близък до този, който е открит в гробницата на император от династията Хан (II век пр.н.е.) – родословието на този вид е проследено до провинция Юнан.
По-ранните контакти сред Тибет и Китай сочат за слабоизучени сектори от Пътя на коприната, преминаващи през Хималаите. В античния свят планините са били не затруднение, а проводници за търговията, технологиите и културата, означават учените.