Храмов комплекс на гръцки остров разкрива безброй дарове от древни поклонници
Археолози , които разкопават изоставено светилище на рид на остров Китнос в Егейско море , са разкрили безчет керамични блага , оставени от антични поклонници през вековете, заяви гръцкото Министерство на културата по-рано през днешния ден.
В изказване на ведомството се споделя, че находките от дейностите на археолозите през тази година включват над 2000 непокътнати или съвсем приключени глинени фигурки , най-вече на дами и деца, само че също по този начин и на мъже, както и на костенурки, лъвове, свине и птици. Няколко открити обредни керамични съдове са свързани с ритуали , изразяващи почитта към Деметра , древногръцката богиня на земеделието, и нейната щерка Персефона , на която е отдаден разкопаният светилищен комплекс.
Крайбрежната околност Вриокастро на остров Китос е била античната столица на острова, населявана без спиране сред XII в. прочие н. е. и VII в. от н. е., когато е изоставена по време на интервал на пиратски нападения .
Артефактите произлизат от оскъдните руини на двата дребни храма и
са открити в постройка, ситуирана наоколо, която може би е служила за храмов склад . Част от находките са открити и в близката яма , в която са били погребвани по-стари блага, с цел да се освободи място за нови. Светилището е било употребявано в продължение на към хиляда години.
При разкопките , осъществени от представители на гръцкия Университет на Тесалия и Министерството на културата, са открити също първокласна керамика , импортирана от други елементи на Гърция, богато украсени лампи и фрагменти от ритуални вази , употребявани при поклонението на Деметра и Персефона в Елевзина, антично предградие на Атина.
Засега не е ясно доколко обектът на остров Китос е бил обвързван с Елевзина – един от най-важните религиозни центрове в антична Гърция, където богините са били почитани посредством секрети ритуали , налични единствено за отдадени, на които е било неразрешено да приказват за видяното. Известно е още, че светилището в Елевзина е имало земя на острова.
Китнос , който е част от групата на Цикладските острови , е бил обитаем за първи път преди към 10 000 години. От 3-то хилядолетие пр.н.е. на острова се почнали да се експлоатират медни находища , а по римско време той е бил място за политическо заточение . Предвижда се разкопките да продължат до 2025 година
