Ангел Червенков е бивш футболист на Тунджа (Ямбол), ЦСКА, Локомотив

...
Ангел Червенков е бивш футболист на Тунджа (Ямбол), ЦСКА, Локомотив
Коментари Харесай

Ангел Червенков: В ЦСКА спокойствие няма и не трябва да има! В Лудогорец си пролича липсата на Методи Томанов

Ангел Червенков е някогашен футболист на Тунджа (Ямбол), ЦСКА, Локомотив (Горна Оряховица), Етър и Монтана. Шампион е с ЦСКА и Етър. Като треньор много години е в ЦСКА – в детско-юношеската школа, по-късно като помощник. Работи дълги години в чужбина – в Каунас (Литва) (Суперкупа на Литва), Хартс, Севастопол, Татран Прешов. В България е първенец с Литекс през сезон 2009/2010.

Ето какво сподели Ангел Червенков в изявление пред

-Господин Червенков, отива си друга и странна 2020 година. За страдание следващата неприятна за националния тим на България по футбол?
-За страдание е по този начин. Негативни резултати и показване, само че има справедливи и субективни аргументи по тази причина. Мисля, че доста хора направиха разбори, тъй че да не задълбочавам. Едно от главните неща е, че виновността не е единствено на треньорите на националните тимове, а и в качеството на състезателите. Годината бе много объркана, тя продължава да е такава с Ковид-19. Нарушена подготовка, само че за всички обстановката е идентична. Факт е, че отрицателното показване оставя много черно леке върху имиджа на националния отобр и за футбола ни като цяло.

-Националният тим няма селекционер. Какво е мнението ви за евнетуалния нов треньор, спряга се името на вашия сътрудник Александър Димитров?
-Не е правилно да давам оценки на мои сътрудници. Но България има потребност от български експерт, който да е компетентен, можещ, да е задоволително умел, с цел да води националната гарнитура на България. Все отново би трябвало да е почитан влиятелен експерт, който да има мощен темперамент и да е с добра визитка. В България има задоволително положителни спецалисти и мисля, че БФС би трябвало да се довери на наш треньор.

-Определяйки качествата на идващия народен селекционер, за какво българският треньор е все по-рядко издирван на открито? Тук не приказваме за Западна Европа, а за Русия, Украйна, където вие изградихте име. Останаха малко на брой дейни експерти в чужбина, измежду които Стойчо Младенов, преди този момент Станимир Стоилов…
-Добавям и други наши сътрудници, като Димитър Димитров, който работи добре в Казахстан, нашите сътрудници, които работиха в Китай също направиха положителни резултати. Николай Костов също работи в Украйна и има положително име. Вижте, имаме сериозен проблем българските треньори поради самия имидж на футбола в страната ни. Когато си от Италия, Германия, Испания – на теб са ти отворени пътищата. Такива експерти се търсят и ние доста мъчно се показваме на пазара, тъй като първо се гледат на водещите футболни страни. Но мога да кажа, че не отстъпваме на тези треньори – в противен случай, срещаме се с тях като съперници, в доста от случаите ние сме спечелили. Когато на един българин се довери мощен постоянен тим, образец Станимир Стоилов, ето какви съществени триумфи реализира в Казахстан. Защо сърбите са търсени в треньорската специалност? При сърбите има едно национално поддържане между тях. Когато един сърбин е в чужбина, няма да чуете неприятна дума от негов съотечественик. Докато при нас има лека злоба, по различен метод сме изтъкани като нрав.

-Да ви върна на националния тим. Мнозина смятат, че би трябвало да се даде път на сегашния юношески народен тим, надали не съвсем всички момчета да бъдат вписани в мъжкия внушителен отбор.
-В националния тим би трябвало да играят тези, които са заслужили, най-можещите и потвърдени футболисти в България. Не да се „ реалокират “ генерации или групи играчи. Футболистите доста би трябвало да работят, радикално се се трансформирали условията, манталитета и характера, тъй като сегашните млади футболисти мислят, че доста неща се получават наготово. Не – изисква се доста работа, доста труд, ограничения, рационализиране, самостоятелна работа, с цел да се доближат европейските стандарти. Защото ние би трябвало да се съобразяваме с критериите на водещите европейски страни и това, което те задават като правила, в случай че желаеме да побеждаваме мощните тимове. Няма по какъв начин да станеш добър футболист, в случай че не проявиш жертвоготовност, в случай че нямаш темперамент, в случай че не си подготвен да проливаш кръв и не си подготвен да се учиш непрекъснато. На този стадий нашите футболисти не са подготгвени на положително европейско равнище.

-Само допреди няколко години имаше много български футболисти в Русия. Сега не се притеглят даже там.
-Някои хора, в случай че мислят, че в Русия или Урайна се играе несъвършен или по-слаб футбол, не е по този начин. Само за информация може да се вземе статистиката къде са шампионатите на двете страни – и двете са в десетката на Европа. А ние къде сме?! Техните тимове играят в Шампионска лига и Лига Европа и стигат много напред. Много бих се радвал, в случай че български футболисти играят в съществени западни или източни клубове, които са на високо равнище. Защото това е извънредно значимо за нашия имидж и престиж като българи. Аз съм работил много години на открито. Първият път, когато бях в Хартс (б.р. – Ангел Червенков е първият българин управител на Острова), ме попитаха – „ вие къде сте “, гледаха надменно на нас. Но тогава, през 2007 година, към момента бяхме много напред в ранглистата на ФИФА, и им споделих, че имаме и четвърто място в света! Имах гордостта и престижа да им го кажа.

-След това имахте мощен престой в Украйна.
-Приятно е, когато те канят отново, почитат те и ти гласоподават доверие. Това значи, че си имал положителни резултати и си оставил положително усещане. Експертите виждат, че работата ти е европейска. При втория ми престой в Севастопол постигнахме клубни върхове, които и до ден сегашен са в историята на клуба. Но ние българските треньори сме уважавани повече в чужбина спрямо България. В Украйна и до ден сегашен съм оставил доста другари и се веселя, че имах достойнството да работя там.

-Как ще коментирате слабото показване на Лудогорец в Европа?
-За летвата, която подвигна Лудогорец, това в действителност беше отрицателно показване, тъй като не сме привикнали да виждаме тима в такова положение и в това състояние. Но има ред аргументи, заради които представянето на Лудогорец беше такова – като стартираме от това, че Павел Върба освободи доста футболисти, които той смяташе, че са изчерпани и ненужни. Направи се селекция с към десетина нови футболисти, които бяха с нарушена подготовка и трябваше в придвижване да се сглобява нов тим. Зачеркнаха се много играчи, които имат опит и качества за Лудогорец. Има и друго – главните футболисти, които градяха и бяха в основата на триумфите през годините, към този момент трансферираха зенита си като благоприятни условия. Новите попълнения, които бяха привлечени, несъмнено, не се приспособиха толкоз бързо, колкото се искаше на последователите – те не бяха на нужното равнище. Тук си пролича неналичието на първокласен експерт в лицето на Методи Томанов. Знам по какъв начин работи той и какъв брой качествени футболисти докара в Лудогорец. От неговата сполучлива и професионална работа клубът генерира големи доходи. И когато приказваме за потвърдени експерти в дадена сфера – ето го образеца с Методи Томанов. Освен това в Лудогорец ги нямаше водачите, които да водят тима. Нямаше синхрон и на моменти липсваше и нужната тактическа дисциплинираност.

-Станислав Генчев би ли се справил, в случай че му бъде гласувано доверие за непрекъснат треньор?
-Генчев натрупа много опит като помощник, справял се е към този момент в тежки обстановки, само че за един треньор всичко зависи от резултатите. Когато нямаш положителни резултати, тогава президентите взимат решение даденият треньор да бъде освободен. В Станислав Генчев има капацитет, спокоен и балансиран младеж е, който желае да се учи, само че му би трябвало, като на всеки треньор, време. Въпросът е дали ще се доверят на него или ще потърсят различен експерт. Сещам се за двама българи, които работиха добре в Лудогорец, само че по една или друга причина клубът се раздели с тях. Когато Димитър Димитров пое отбора, тимът играеше добър и динамичен футбол, само че там се появиха други проблеми, които последваха и раздялата и с него. Ераносян също работеше добре, само че мисля, че не беше причина за раздялата му треньорските качества.

-Вашият коментар за обстановката в ЦСКА – нов треньор, тимът игра в групите на Лига Европа…
-Критериите да си треньор на ЦСКА са постоянно много високи. Феновете на ЦСКА желаят единствено три съществени неща – постоянно да се побеждава, да се побеждава с добър, експресивен резултат и третото условие е да се побеждава и с добра игра. ЦСКА задължава като клуб, изисква се безспорен професионализъм и готовност да си треньор отпред на отбора. В ЦСКА се притеглят допустимо най-хубавите състезатели, както преди години ние сме търсели в цяла Европа такива, по този начин и като български състезатели. Трудно е да се работи и да бъдеш сполучлив в клуба, тъй като би трябвало да си доста непрекъснат, да имаш мощна воля и темперамент, с цел да се реализират съществени триумфи. В момента се вижда, както е в цяла Европа, наличието на доста чужденци, което изисква много време и синхрон, акомодация, тъй като не всеки се приспособява бързо, а резултатите в ЦСКА би трябвало да са доста бързи и мигновени. Никой не те чака 2-3 мача. Видяхте, че при Стамен Белчев, когато се реализираха няколко равенства и това бе регистрирано като негатив – бе заменен. Когато ЦСКА не е преди всичко е крах.

-Назрял ли е моментът ЦСКА да бъде по-сериозен съперник на Лудогорец за първото място?
-Да, може да се каже, че напоследък има неизменност, отборът демонстрира положителни игри и в Европа. Тези сполучливи мачове срщу Рома не са инцидентни – в противен случай, извоювани са с доста темперамент на терена. Наистина, положението на Лудогорец не е такова, което е било през годините, само че капацитетът им продължава да е доста огромен. ЦСКА има съществени учредения да натисне педала на газта и всички да дадат всичко от себе си, с цел да се преборят с Лудогорец. На Българска войска имат към този момент нужния тим, усилиха добре състава, въпросът е да го задържат, тъй като в случай че се продадат съществени футболисти, няма да се получат нещата.

-Феновете на ЦСКА чакаха сякаш повече като резултат в дербито с Левски.
-Ако мачът беше приключил наедно, почитателите на ЦСКА нямаше да бъдат удовлетворени, макар че тимът стоеше по-добре на терена и създаваше по-добри положения. Най-важен е резултатът, с цел да бъдат удовлетворени всички. ЦСКА си свърши работата и завоюва. В ЦСКА успокоение – няма и не би трябвало да има. И в случай че не е подготвен даден треньор или футболист да носи напрежение, значи не е за там. Спокойствието го дават резултатите, а мисля, че досега ЦСКА има изходна позиция, с която напролет да усъвършенства и игра, и да реализира сложени задания.

-На другия полюс е Левски. Ще съумеят ли да се оправят в тежката обстановка?
-Трудно е да се одобри, че един подобен гранд изпадна в такава обстановка. Но има много аргументи за това. Мисля, че нещата рано или късно ще се стабилизират. Левски вярно стартира да се ориентира към свои юноши, само че ще би трябвало време, с цел да се реализиран малко по-добри резултати. В момента нямат нужното равнище и класа, с цел да желаят почитателите освен това. Въпросът е тимът да се стабилизира финансово и организационно. Защото е ясно, че когато има мощно състезание има и мощен народен тим. Вижте в този момент какъв брой национални състезатели дават ЦСКА и Левски, а преди помните какъв брой бяха от двата тима.
Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР