Amundi предприема най-големия си ход в частните пазари до момента,

...
Amundi предприема най-големия си ход в частните пазари до момента,
Коментари Харесай

Фондът Amundi, опериращ и в България, прави стратегическа покупка: 9,9% от ICG


Amundi подхваща най-големия си ход в частните пазари досега, съгласно Financial Times и Reuters, като придобива 9,9% от лондонския Intermediate Capital Group (ICG) и се трансформира в негов максимален акционер. Сделката, оценена на към 550 млн. паунда по данни на двете медии, е част от новия стратегически проект на групата и бележи старт на 10-годишно партньорство сред Amundi и ICG.

По информация на Reuters, Amundi първо ще купи 4,9% от акциите на пазара, а втората половина ще бъде добита посредством издаване на нови безгласови акции от ICG, придружено от назад изкупуване, с цел да се избегне разреждане на актуалните вложители. FT допълва, че половината от пакета ще се купи непосредствено на пазара, а останалата част - посредством новоемитирани дялове.
 Къде влага парите си най-големият капиталов управител в Европа?
Къде влага парите си най-големият капиталов управител в Европа?

Компанията знае по какъв начин да употребява забавянето на международната стопанска система

ICG, учредена през 1989 година и ръководеща към 123-124 милиарда $ активи, по данни и на двете медии, ще даде на Amundi извънредни права за световна дистрибуция на част от продуктите си в сегмента wealth management. Плановете включват пускане на нови фондове в private equity secondaries и private debt през 2025 година

FT посочва, че договорката се вписва в упоритостта на Amundi да разшири наличието си в private credit - сегмент, който носи по-високи такси и където европейските играчи се пробват да настигнат американските колоси като BlackRock и State Street. Според Reuters, навлизането в частните пазари е една от шестте основни цели в тактиката Invest for the future за интервала 2025-2028 година
 Credit Agricole и Societe Generale са новите притежатели на основен актив на UniCredit
Credit Agricole и Societe Generale са новите притежатели на основен актив на UniCredit

Продажбата е част от екшън проекта на италианската банка

Компанията, която ръководи 2,3 трлн. евро активи, цели над 300 милиарда евро кумулативни чисти приходи през 2026-2028 година, като половината би трябвало да дойдат от Азия - пазар, който към този момент генерира към 50% от новите ѝ средства, отбелязва Reuters.

Amundi също по този начин възнамерява назад изкупуване на акции през 2026 година и се ангажира да изплаща най-малко 65% от чистата облага на акционерите в интервала 2025-2028 година Според Reuters задачата за 7 евро облага на акция до 2028 година остава годна за всички сюжети - в това число вероятни промени в основното партньорство с UniCredit.
 Фонд на Credit Agricole и Societe Generale купува основен актив на UniCredit Обновена
Фонд на Credit Agricole и Societe Generale купува основен актив на UniCredit

Следката е за 3,5 милиарда евро

Отношенията сред двете компании остават напрегнати. FТ припомня, че Amundi ръководи близо 70 милиарда евро активи на UniCredit, само че договорът изтича през 2027 година, а в последните години италианската банка понижава експозицията си към фондовете на Amundi. Изпълнителният шеф на UniCredit Андреа Орчел съобщи, че съдействието ще бъде удължено единствено в случай че е от " взаимна изгода ", написа Reuters.

Сделката с ICG е следващият ход в тактиката на Amundi да се нарежда като консолидационна мощ в европейската промишленост - линия, която FT акцентира, припомняйки и последните придобивания на Alpha Associates и партньорството с Victory Capital в Съединени американски щати.
 UniCredit: Българската стопанска система ще пораства най-бързо в района през тази и идната година
UniCredit: Българската стопанска система ще пораства най-бързо в района през тази и идната година

Глобалната търговия следващата година ще се възвърне от шока на митата

Според българския уебсайт на Amundi към края на май 2024 година фондът ръководи 977 млн. евро в страната. В страната той операрира посредством клон на Amundi Czech Republic Asset Management.
Източник: money.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР