AMD подготвя своя отговор на Nvidia в областта на невронното рендиране за видео игрите
AMD възнамерява да настигне Nvidia в технологията за трасиране на лъчите в действително време, употребявайки невронните мрежи. В момента Nvidia господства на пазара на графичните карти със своя модернизиран AI и технологии, основани на машинно образование, като DLSS. AMD към момента изостава доста, изключително в потребителския сегмент, само че в близко бъдеще упованията са да промени обстановката.
Според Tom ‘s Hardware, проучванията на AMD са фокусирани върху използването на трасировката на лъчите в действително време върху RDNA графичните процесори благодарение на невронни мрежи. Технологията, която се създава, е ориентирана към невронно елиминиране на шума, който поражда при потребление на стеснен брой лъчи в трасировката. Това припомня на метода на Nvidia с DLSS 3.5, който употребява възобновяване на лъчите за възстановяване на изображенията с по-малко калкулации.
Традиционното трасиране на лъчите изисква голямо количество калкулации —- от време на време хиляди или десетки хиляди лъчи на пиксел е стандарт и той постоянно е употребен във филмовата промишленост, където рендирането на един кадър може да отнеме часове. Трасировката на лъчите изобразява сцена посредством пресмятане на отраженията на светлината, където всяка смяна в пътя на лъча може да докара до друга цветова интерпретация на пиксела. Колкото повече такива калкулации, толкоз по-добро става крайното изображение.
Въпреки това, с цел да се реализира трасиране на лъчите в действително време, което е от голяма важност за видеоигрите, броят на тези калкулации би трябвало да бъде доста понижен. Но това ще докара до още повече звук в изображенията заради обстоятелството, че някои лъчи постоянно не съумяват да доближат избрани пиксели и това води до ненапълно осветление на сцената. AMD възнамерява да се оправи с казуса посредством невронна мрежа, която ще отстрани тези проблеми и ще възвърне детайлите на фрагмента, сходно на метода на Nvidia.
Действителната иновация на AMD е да комбинира мащабирането и премахването на шума в една невронна мрежа. Както самата компания декларира, техният метод „ генерира висококачествени обезшумени и суперсемплирани изображения при по-високи разграничителни качества на екрана, в сравнение с резолюциите за рендериране и трасировка на пътя в действително време. “ Това ще разреши осъществяване на ъпскейлинг с един преход.
Изследванията на AMD могат да доведат до основаването на нова версия на FSR (технология за времево мащабиране), която може да съперничи на технологията на Nvidia по продуктивност и качество на изображението. Въпросът обаче е дали съществуващите графични процесори на AMD ще могат да поддържат невронни мрежи за унищожаване на шума или ще е нужен нов хардуер? Например, DLSS на Nvidia изисква особено AI съоръжение на графичните процесори GeForce RTX, както и оптичен стрийминг ускорител за генериране на фрагменти на GeForce RTX 40-серия и по-новите модели. Настоящите графични процесори на AMD нормално нямат специфични AI-ускорители, за разлика от Nvidia GeForce RTX, където такива ускорители играят основна роля в реализацията на DLSS.
Ако AMD успее да приложи ефикасен метод къч невронната трасировка на лъчите и апскейлинга, това ще разшири достъпа до висококачествена графика на по-широк набор от хардуер. Въпреки това, поради високите условия за трасиране на лъчите в актуалните игри като Alan Wake 2 и Cyberpunk 2077, компанията евентуално ще се нуждае от по-мощен хардуер, с цел да реализира високи равнища на качество на изображението.