Учените са открили, че обикновен вирус може да причини вид болест на Алцхаймер
Изследователи са разкрили връзка сред хроничната чревна зараза, породена от елементарен вирус, и развиването на заболяването на Алцхаймер при някои хора.
Повечето хора са изложени на цитомегаловирус (CMV) по време на детството и след първичната зараза вирусът остава нормално инертен в тялото за цялостен живот.
До 80-годишна възраст 9 от 10 души имат антитела против CMV в кръвта. Представлява тип херпес и патогенът се популяризира посредством телесните течности (като кърма, слюнка, кръв и сперма), само че единствено когато вирусът е деен.
В една група хора, които са имали огромен неприятен шанс, вирусът може да е намерил биологична малка врата, през която може да остане деен задоволително дълго, с цел да доближи до „ автомагистралата “ сред червата и мозъка, по-официално известна като нерв вагус.
Веднъж попаднал в мозъка, интензивният вирус може да аргументи обостряне на имунната система и да способства за развиването на заболяването на Алцхаймер.
Това е тревожна опция, само че също по този начин значи, че антивирусните медикаменти могат да предотвратят развиването на заболяването на Алцхаймер при някои хора, изключително в случай че откривателите могат да разработят кръвен тест за бързо разкриване на дейна CMV зараза в червата.
По-рано тази година някои членове на екип от Държавния университет на Аризона оповестиха връзката сред подтип микроглия, обвързван с заболяването на Алцхаймер, наименуван CD83(+), заради генетичните особености на клетката, и нарасналите равнища на имуноглобулин G4 в напречното дебело черво, което загатва за някаква тогава зараза.
Микроглиите са кафези, виновни за „ почистването “ в централната нервна система. Те търсят плака, парчета, непотребни или развалени неврони и синапси, унищожават ги вечно, когато е допустимо, и сигнализират, когато инфекцията или увреждането излязат отвън надзор.
Те нормално правят положителни неща, само че в случай че микроглиите непрестанно стрелят със своите възпалителни оръжия, това може да докара до увреждане на невроните, обвързвано с заболяването на Алцхаймер.
„ Вярваме, че сме разкрили биологично неповторим подтип на заболяването на Алцхаймер, който може да засегне 25 до 45 % от хората с заболяването “ — споделя биомедицинският академик и водещ създател на проучването Бен Рийдхед от Държавния университет на Аризона.
„ Този подтип на заболяването на Алцхаймер включва присъщите амилоидни плаки и тау възли – микроскопични мозъчни аномалии, употребявани за диагностика – и се характеризира с друг биологичен профил на вирус, антитела и имунни кафези в мозъка. “
Изследователите са получили достъп до разнообразни тъкани на донори на органи, в това число и дебело черво, вагусов нерв, мозък и цереброспинална течност, от 101 донори, 66 от които са имали заболяването на Алцхаймер. Това им е помогнало да проучат по какъв начин системите на тялото взаимодействат с заболяването на Алцхаймер, която постоянно се преглежда само през призмата на неврологията.
Те наблюдават съществуването на антитела против CMV в червата на донора, в цереброспиналната течност, в мозъка и даже откриват самия вирус, който се крие в блуждаещите нерви на донора. Същите модели се появяват, когато проучването се повтаря в обособена, самостоятелна група.
В моделите на човешки мозъчни кафези бяха получени спомагателни доказателства, че вирусът е забъркан: той усилва производството на амилоид и фосфорилиран тау протеин, насърчавайки невронна недъгавост и гибел.