„Амазонка говори сама за себе си“: Бразилският президент Лула поставя климата и неравенството в центъра на обръщението на ООН

...
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва постави неравенството и
Коментари Харесай

Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва постави неравенството и климатичната криза в центъра на реч във вторник, която откри годишния общ дебат на ООН в Ню Йорк, като изрази съжаление, че международната общност е „вцепенена“ за отговорността си да се грижи за бедните по света.

„Трябва да преодолеем примирението, което ни кара да приемем подобна несправедливост като естествено явление“, каза популярният левичар, често наричан Лула. „Липсва политическа воля от тези, които управляват света, за преодоляване на неравенството.“

В първото си появяване на глобалната среща на върха, откакто възобнови поста си по-рано тази година – след повече от десетилетие отсъствие на власт – Лула също изтъкна нов геополитически ред, който може да предизвика глобалното икономическо влияние на Запада, и настоя за по-голям диалог около войната в Украйна .

Президентът Луис Инасио Лула да Силва в ООН на 19 септември 2023 г. Президентът Луис Инасио Лула да Силва в ООН на 19 септември 2023 г. Ричард Дрю/AP

Откакто отново пое президентството на Бразилия, Лула работи бързо, за да се позиционира като прогресивен в областта на климата и глобален лидер по въпроса, като доведе нивата на обезлесяване на Амазонка това лято до най-ниския процент от шест години насам – забележителен обрат след вредните за околната среда политики на неговия предшественик , Жаир Болсонаро.

„Целият свят винаги е говорил за Амазонка. Сега Амазонка говори сама за себе си“, каза той във вторник.

Лула призова богатите страни да изпълнят целите си за чиста енергия и международно финансиране на климата, твърдейки, че планът за финансиране от 100 милиарда долара вече се е превърнал в „недостатъчна“ сума.

Въздушен изглед на тропическите гори на Амазонка, направен от самолет, летящ от град Маникоре до Манаус, щат Амазонас, Бразилия, на 10 юни 2022 г. (Снимка от Mauro PIMENTEL / AFP) (Снимка от MAURO PIMENTEL / AFP чрез Getty Images ) Въздушен изглед на тропическите гори на Амазонка, направен от самолет, летящ от град Маникоре до Манаус, щат Амазонас, Бразилия, на 10 юни 2022 г. (Снимка от Mauro PIMENTEL / AFP) (Снимка от MAURO PIMENTEL / AFP чрез Getty Images) Мауро Пиментел/AFP/Getty Images

„Богатите страни се развиваха въз основа на модел с високи нива на вредни за климата газови емисии“, каза той. „Ние, развиващите се страни, не искаме да повтаряме този модел. В Бразилия вече доказахме веднъж и ще докажем отново, че е възможен социално справедлив и екологично устойчив модел.“

Все пак Лула е изправен пред критики за инвестициите на неговата администрация в изкопаеми горива, включително планове за възможен проект за сондиране в морето.

В забележки по-рано във вторник генералният секретар на ООН Антонио Гутериш отбеляза, че страните от Г-20, сред които Бразилия, са отговорни за 80 процента от парниковите емисии.

„Те трябва да прекъснат пристрастяването си към изкопаемите горива“, каза Гутериш.

Срещата на ООН идва по-малко от месец след срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург, където Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка се съгласиха да отворят своята коалиция за нови участници, разширявайки алтернативна геополитическа и икономическа визия към Запада.

„Неотдавнашното разширяване на групата на срещата на върха в Йоханесбург засилва борбата за ред, който да приспособи икономическия географски и политически плурализъм на 21-ви век“, каза Лула. „Ние сме сила, която работи за по-справедлива световна търговия в контекста на сериозна криза в мултилатерализма.“

Президентът на САЩ Джо Байдън говори на 78-ата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк на 19 септември. (Майк Сегар/Ройтерс) Президентът на САЩ Джо Байдън говори на 78-ата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк на 19 септември. (Майк Сегар/Ройтерс) Майк Сегар/Ройтерс

Лула се опита да се представи като потенциален посредник за мир на фона на войната на Русия в Украйна, представяйки по-рано тази година противоречив план за преговори. Въпреки че не беше ясно дефинирано, предложението включваше формиране на коалиция от други необвързани по подобен начин държави за посредничество.

Лула също предложи Украйна да отстъпи Крим, който Русия беше анексирала през 2014 г., в преследване на мирно споразумение. Идеята беше отхвърлена от Киев и осъдена от Вашингтон.

„Ние не подценяваме трудностите при постигането на мир, но никое решение няма да бъде трайно, ако не се основава на диалог“, каза Лула във вторник. „Отново подчертах, че трябва да се работи, за да се създаде пространство за преговори.“

Лула трябва да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски в сряда в Ню Йорк, според неговия говорител Синтия Рибейро.

Източник: cnn.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР