Алкохолът е задължителна част от българската трапеза на Бъдни вечер

...
Алкохолът е задължителна част от българската трапеза на Бъдни вечер
Коментари Харесай

Задават се богати трапези и сбирки – пийти умно, най-добре вино

Алкохолът е наложителна част от българската софра на Бъдни вечер и Коледа. Факт. Половин България ще стартира фамилната колекция с кафениче или чайник с греяна ракия. По традиция, както се споделя. Внимавайте – греяната ракия се пригатвя с карамелизирана захар, което усилва двойно опияняващия резултат.
Ще завъртите главата преди да се усетите. Затова пийте на дребни глътки и посягайте по-често към туршиите. Особено скъпо е киселото зеле. С червен пиперец и зехтинче на усет – мммм супер. Зелените домати (може и червени в случай че сте се сетили да сложите) също са доста подобаващи към ракията. Карфиол и парените червени чушки – прелестно допълнение. Внимание! Пълна илюзия е, че в случай че хапвате тлъсти мезета, няма да се напиете. Тлъстото и мазното провокират потрес в стомашните системи за ферментация, внезапно натоварват черния дроб и злъчката. Замезвайте щедро, само че без тлъстини или масло, както практикуват феновете на водката, да вземем за пример.

Друго значимо предписание: Не смесвайте питиета със зърнен генезис – водка, уиски и джин, с такива от грозде – вино, коняк, бренди. Да не приказваме за плодовите ликьори и прочие Празничните вечери са дълги, не бързайте с чашките.

Ако сте на вино, не е неприятно да го смесвате с малко вода. Може да ви упрекнат, че не е „ професионално “, само че ще ви подсигурява радостна вечер и няма да имате проблеми на сутринта.

Ако сте почнали с ракия или нещо друго мощно, не запивайте с газирани питиета. Бързо ще „ отнесете плувката “.

Излизането на леден чист въздух на терасата или на двора също е проблем. Освежаването е кратковременно, а по-късно опиянението се връща като цунами…

Лекарите поучават: най-безопасно по време на празници е бялото вино. В България обаче аленото е царят на трапезата. Мнозина няма да спрат на втората или третата чаша. Старайте се най-малко да не бързате, не превръщайте пиенето в съревнование. Разказвайте случки, вицове, замезвайте и отпивайте с кеф. Не пийте на екс! Руският бит да се обръщат чашите докрай е довел до доста беди и даже национални драми. Да пием нашите виновност, както вършат това французи, италианци и португалци с техните – бавничко, наслаждавайки се на качествата им и на срещата с близки хора. И не вярвайте, че домашните виновност са по-ниско качество. Няма подобен филм. Майсторските виновност са ез грам консерванти и химия, с което не може да се похвали нито едно бутилирано вино от магазина, на каквато и цена да сте го купили.

Любителите на бира си знаят какъв брой е естествената доза. Знаят също че сигурно ще прекалят. Махмурлукът след волни съчетания с корав алкохол и бира е по-неприятен от този от вино.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР