УСПЕХ: Ракета Фалкън 9 излетя и постави световен рекорд по брой изведени спътници в хода на една мисия!
Акцентите от днешната задача: ракетата “Фалкън 9 ” излетя в 17:00 ч. българско време от галактическия център Кейп Канаверал във Флорида. Нейната първа степен е летяла на четири предишни задачи през 2020-та – първото пилотирано изстрелване на “Крю Драгън ”, южнокорейския боен сателит, една задача по програмата за сателитен интернет “Старлинк ” и първия товарен транспортен съд “Карго Драгън ”. Осем минути след началото на днешния за степента пети полет, тя извърши наред кацане върху платформата “Разбира се, че към момента те обичам ”. Това бе 73-тото безпроблемно връщане на първа степен в историята на СпейсЕкс. Също по този начин в хода на току-що завършилата задача беше регистрирано и безупречно връщане на двете половини от обтекателя чрез профилираните кораби “Мис Трий ” и “Мис Чийф ”.
143-те спътника бяха изведени в слънчевосинхронна орбита на към 500 километра над земната повърхнина. Общото тегло на спътниците възлиза на към 5 000 кг. Не са ясни детайлностите по отношение на това кой е операторът на всеки един от тези спътници, само че се знае, че 36 са на частната компания Планет, 30 – на ЕкзоЛонч, 20 – на Д-Орбит, 17 – на Кеплер, 14 – на Спейсфлайт, 10 – на СпейсЕкс по програмата “Старлинк ”, 9 – на НаноРакс, 3 са на НАСА и 2 на Капела.
Фактът, че има някои неясноти по отношение на предназначението и спецификите на някои от спътниците, повдига опасения, че трафикът в околоземна орбита се усилва и скоро могат да се наложат регулации, с цел да предпазим околоземното пространство от евентуални исблъсъци.
Нещо повече – смята се, че понастоящем към Земята кръжат единствено към 3 000 работещи спътника. Всичко останало е галактически отпадък. И имайки поради, че днешното изстрелване приключи с извеждането на 143 спътника, след него броят настоящи спътници се усили с 5%.
Мисията беше осъществена според профилираната стратегия на Илон Мъск за споделено пътешестване. Когато голям брой спътници летят на една и съща ракета, напълно естествено цената за изстрелване спада. Така че в случай че желаете да изведете 1 кг потребен товар в космоса посредством “Фалкън 9 ”, ще би трябвало да платите единствено $5 000. За съпоставяне частната компания Рокет Лаб на бизнесмена Питър Бек таксува извеждането на кг потребен товар за $20 000.
Това не значи, че СпейсЕкс ще отвее конкуренцията, ще се трансформира в монополист и няма да има пазар за ракети като “Електрон ” на Рокет Лаб, “ЛончърУан ” на Върджин Орбит и ракетата на Астра. Фирмите за профилиран транспорт на дребни спътници оферират тяхното въвеждане в профилирани орбити – до момента в който при услугите за споделено пътешестване опциите за избор на орбиталните параметри са лимитирани.
Специализираните дребни ракети могат да извеждат и междупланетни задачи. Напомням на читателите, че по-късно през годината чакаме “Електрон ” да изпрати към Луната задачата на НАСА “Кепстоун ”, а през 2023-та година компанията ще изстреля към Венера своя лична роботизирана експедиция.
Видеозапис от днешния полет – Youtube връзка