Ако вярваме на старата максима, че целта оправдава средствата, то

...
Ако вярваме на старата максима, че целта оправдава средствата, то
Коментари Харесай

Ричард, Нейтън и Ницше – преследване на перфектното престъпление

Ако имаме вяра на остарялата максима, че задачата оправдава средствата, то тогава би трябвало да си зададем и по-важният въпрос: каква тъкмо може да е задачата? В историята на криминологията съществува терминът „ съвършено закононарушение “. За това дело е известно, че всеки един подробност е изкусен и всяка една диря е изцяло заличена. До този миг, закононарушения от този тип се броят на пръсти и единственият метод да съществува сходно дело е посредством познаването на системата, освен това в огромни елементи.

Това обаче не е такава история и няма по какъв начин да бъде, заради простата причина, че Нейтъл Леополд и неговият другар – Ричард Льоб са едвам на 19 и 18 години. Това не им пречи да отвлекат и убият 14-годишния Робърт Франкс в Чикаго и просто да покажат, че могат да се разминат с безусловно всичко. Престъплението става в Чикаго през 1924 година и ни потвърждава, че човек може да роди някои доста странни хрумвания.

 Bundesarchiv_Bild_102-00652,_Richard_Loeb  Bundesarchiv_Bild_102-00652,_Nathan_Leopold

Двамата причинители са студенти в университета в Чикаго, до момента в който Льоб има ползи към правото и счита да специализира в Харвард. Леополд от своя страна се интересува от логика на психиката и най-много от концепта на Ницше за свръхчовека. Пленен от думите на философа, този студент вярвал, че е един от определените, притежаващ свръхестествени качества и върховен разсъдък. Не му е трябвало доста време, с цел да реши, че е тъкмо подобен и разполага с всички умения, с цел да прескочи етиката и законите на правото. Най-накрая съумява да убеди Льоб и двамата стартират да мислят за осъществяването на съвършеното закононарушение. За да тестват теорията, правят най-различни дребни обири. Влизат в една канцелария и отмъкват печатна машина.

Успяват да завлечен и една камера. След като никой не обръща чак толкоз внимание, джентълмените подвигат летвата и стартират да мислят за по-сериозно закононарушение. Ако създадат съвършеното закононарушение, те ще могат да завоюват вниманието на аудиторията и даже могат да се разминат по-късно с наказването, когато решат да берат плодовете на труда си. Прекарват към 7 месеца в подготовка на похищение и ликвидиране, като изпипват всичко до съвършеното равнище. Мислят по какъв начин да убият жертвата си, имат концепция и по какъв начин да скрият тялото и да вземат даже отпкупа. За страдание погледът им попада върху Боби Франкс и за него животът не завършва толкоз добре. Боби има достойнството да е наследник на състоятелен производител и втори братовчед, както и комшия. В продължение на месеци го наблюдават и следят неговата работа, всеки подробност от живота и на 21 май 1924 година задействат смъртоносния си проект.

 Bobby_Franks_alone

Взимат кола чартърен с подправено име и отвличат момчето пред учебното заведение, предлагайки бързо прибиране към дома. Той приема и се качва с екипа си за тенис. Боби се настанява на предната седалка до Леополд, до момента в който Льоб седи на задната с длето в ръката. Удря жертвата си няколко пъти и по-късно го завързват. Малко по-късно схващат, че момчето умира още в колата. Карат го на към 50 километра отвън Чикаго, скриват тялото му покрай железопътната линия. Изсипват количество киселина върху лицето и разрязват стомаха му, с цел да не може да се удостовери неговата еднаквост. Прибират се назад в Чикаго и се преструват, че нищо не се е случило. Изпращат единствено писмото за откупа и изгарят пишещата машина, която е служила, с цел да се сътвори настояването. Само няколко дни по-късно един локален открива тялото.

Започва следствие и покрай закононарушението се откриват очила. Те са най-голямата неточност на причинителите. След една по-специална инспекция, полицията открива, че в Чикаго са продадени тъкмо три чифта такива – един от тях е Нейтън Леополд. Извикан е за разпит и споделя, че неговите очила са паднали по време на разходка измежду природата. Една седмица по-късно са открити и останките от пишещата машина и за следващ път ги викат за официално разпитване, една седмица след убийството. Льоб се огъва първи и споделя, че неговият другар е имал концепцията да извърши убийството. Леополд признава, че проектът е негов, само че Льоб е направил убийството. Така двамата свръхчовеци се хващат за гушите, въпреки и до този миг полицията да няма никакви доказателства, а единствено съмнения. Приликата в показанията е също доста съответна, полицията няма доста време, с цел да разбере кой е килърът, кой е измислил целия проект и още доста други. Мотивът е това, което изненадва служителите на реда – убийството е осъществено единствено и само за тръпката и доказването на величието, преследването на съвършеното осъществяване и още доста други. Жертвата се оказала на неверното място и време. Най-накрая идва и време за присъда, като целият град се изсипва, с цел да види простаците, които са си помислили, че убийството може да бъде забавление.

 Nathan Leopold und Richard Loeb

Медиите считат, че са очевидци на закононарушението на света. Семейството на Льоб наема един от най-скъпите юристи, който би трябвало да се бори за спасяването на сина. По време на самото дело, което на практика е единствено чуването на присъда, тъй като и двамата към този момент са дали показания, юристът се моли към 12 часа за премахването на смъртната присъда. Неговата тирада се счита и за една от най-хубавите в кариерата му. Добрата вест е, че съумява да избегне този миг, само че не и по-свирепото наказване – 99 години затвор, които би трябвало да бъдат излежани изцяло, няма право на опрощение.

Докато е в пандиза, Льоб прави още едно ликвидиране, до момента в който в следствие Леополд получава правото да бъде освободен след 33 години за положително държание, явно системата го трансформира и му разрешава да се върне назад в обществото. При освобождението си издава биография и с приходите основава фонд за помощ на младежи. Умира на 66 години в Пуерто Рико, употребявайки подправено име. Никога повече не мисли за съвършеното закононарушение и в никакъв случай повече не се пробва да го повтори. До през днешния ден казусът за криминологията се счита за безспорен казус, само че в историята ще се повторят опити за сходно дело.

Снимки: Wikipedia

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР