Ако в началото на 2022 г. цените на имотите започнаха

...
Ако в началото на 2022 г. цените на имотите започнаха
Коментари Харесай

След нездравословния връх: Задава ли се спад в цените на имотите през 2023 г.?

Ако при започване на 2022 година цените на парцелите започнаха да катерят нездравословни върхове, то година по-късно те към този момент са стигнали своя връх „ Еверест “. Големите скокове остават в предишното, до момента в който 2023 година стартира умерено и вещае застой в цените на жилищата. Малко евентуално е обаче да последва внезапен спад, макар че броят на покупко-продажбите понижава и част от купувачите се отдръпват от пазара. Това предвижда Гергана Тенекеджиева, изпълнителен шеф на „ Адрес “.

Понижение на цените е евентуално да има, само че няма да знаем по кое време и с какъв брой. Погрешни са упованията, че спадът на равнищата ще последва незабавно след този на броя на покупко-продажбите. “
Какво се случи през 2022 година? 
Изминалата година е безспорен отличник по растеж на цените на жилищата. Данните на „ Адрес “ сочат, че парцелите в София са скочили с 25% по отношение на 2021 година В Пловдив този % е 17%, а във Варна – над 30%. Необичайният растеж в морската столица се дължи на обстоятелството, че това е единственият град без спад в броя на покупко-продажбите през 2022 година Също по този начин ваканционните региони се трансформират в жилищни.



За разлика от Варна, броят на покупко-продажбите в София пада с сред 15-20% на годишна база. Оттеглят се купувачи, които са с приходи близки до междинната работна заплата, нямат задоволително средства за самоучастие или пък изчакват цените да паднат. Това се дължи основно на несигурността към лихвените проценти, на инфлацията и цялостното повишаване на живота. Освен това упованията към профилите на клиентите се завишават и е доста евентуално банките да спрат да отпускат заеми на съвсем всеки кандидатствал, както бе през последните години.

Моят съвет е в този момент да купуват тези със спестявания и тези, които в действителност имат потребност от покупката на жилище. Купувачите би трябвало да разполагат с най-малко 20% от сумата на парцела “, разяснява Тенекеджиева.  

Въпреки това обаче от организацията не чакат спад в цените на жилищата. Пазарът е в застой и всеки желае да разбере по какъв начин ще се развие обстановката с лихвите. В момента продават тези, които имат потребност от пари или желаят да сменят местожителството си, само че и тези, които са купили парцели със спекулативна цел. Именно в този момент могат да извлекат максимума от инвестицията си.

Онези, които изчакват цените да паднат, не трябва да не помнят, че отлагането на тази стъпка ще докара и до продължаващо „ изяждане “ на приходите им, а лихвите по кредите към момента не са почнали да порастват. “

Купувачите са най-вече хора със спестявания, които желаят да ги вложат в парцел, защото считат, че по този начин ще запазят парите си на фона на инфлацията. Има и такива, които имат в действителност потребност от лично жилище.
 Вятърът на смяната задуха на имотния пазар в България
В края на годината се следи и растеж в корекцията на цените. Така един парцел може да бъде спазарен с към 5 хиляди евро по-малко. Освен това купувачите взимат по-бързо решенията си да купуват и не се чудят доста.

С пари в брой не престават да се подписват множеството покупко-продажби у нас, сочат още данните на компанията. Средно 45% от всички покупки през годината са без външно финансиране. Най-често срещаният размер на заема пък е този, покриващ сред 81% и 100% от цената на парцела – близо 20% от покупко-продажбите са осъществени с подобен заем.

Заради тези трендове при пазара на наемите има оживление. Ако през последните години той бе в застой, защото купувачите избраха да изплащат лични жилища, то сега несигурността ги кара да наемат жилища. Търсенето на жилища чартърен скача с над 10% в края на 2022 година
Какво да чакаме през 2023 година?
След като пазарът безусловно прегря последните години, при започване на 2023 година се следи утешение, разяснява Тенекеджиева. Вече има баланс сред търсенето и предлагането.

Ако през 2019 година за един парцел имаше 3 купувачи, в този момент за един парцел има един покупател “, съобщи изпълнителният шеф на „ Адрес “.

Тези, които са решили да финансират договорка с заем, е добре да имат поради вероятно нарастване на вноската в размер на 3-4%, само че единствено ако лихвите продължат да се усилват.

Ако повече хора решат да продават през 2023 година и по този метод усилят предлагането на вторичния пазар, е допустимо да станем очевидци на ценови спад и по-рано. Но крайният резултат още веднъж ще зависи от решимостта и опциите на купувачите. “

Несигурността с лихвите е проблем освен за купувачите, само че и за вложителите. През предходните две години – поради растежа в цените на материалите – някои от тях прибегнаха до индексация на цени при парцели на „ зелено “.

Компаниите, които държат на имиджа си, няма да си разрешат да индексират цените ненадейно “, разяснява Тенекеджиева на въпрос дали може да чакаме такава наклонност и през тази година.
Каква е обстановката в огромните градове?
Като нехомогенен може да се дефинира растежът на цените в обособените квартали на столицата. В част от най-престижните региони като „ Иван Вазов “ и „ Изток “ равнищата порастват с по-малко от 10%. Най-осезаемо е покачването в квартали като „ Обеля “ и „ Хаджи Димитър “ – над 40%. В „ Изгрев “, „ Лозенец “, Център, „ Манастирски ливади “ покачването е сред 20% и 30%.



В кварталите с недостиг на ново строителство растежът на цените бе по-умерен. Дори влиятелни региони с обичайно високи равнища и лимитирано предложение на вторичния пазар не съумяха да „ догонят ” така наречен разрастващи се квартали.

Това е по този начин, тъй като главен мотор на пазара през 2021 и 2022 година бяха основно новите планове. А терени за тях по-трудно се откриват в централната, остаряла градска част “, разяснява Тенекеджиева.

В Бургас се следи сдържан и резистентен пазар през цялата 2022 година. Пазарът там бе в директна конкуренция с Несебър, в който се регистрира рекорден брой на покупко-продажбите. Покупките в Бургас са със мощна капиталова устременост – 45% от всички са с тази цел. Преобладават покупко-продажбите за двустайни жилища, а над 60% се осъществят в границите на 1 месец. Фактор на бургаския пазар е новото строителство, което изключително динамично се развива в „ Меден рудник “ – един от най-достъпните квартали в огромните регионални градове в страната. Влияние върху новите планове в града оказва и дефицитът на имоти.



През последните 10 години Пловдив претърпя извънредно динамично икономическо развиване и растеж на приходите. Това докара до повишение в общия стандарт на града и съществено развиване на жилищния пазар. Сделките там се подписват както от локални поданици, по този начин и от задгранични жители и българи от чужбина. През 2022 година пазарът в Града под тепетата бе динамичен – в границите на 1 месец се сключваха 73% от покупко-продажбите. Тристайните жилища в Пловдив към момента преобладават над двустайните, а малко над 30% от покупките се осъществят с заем, покриващ сред 81% и 100% от крайната стойност на договорката.


 Economic.bg News Запишете се за нашия бюлетинбалон при парцелите жилищни парцели заможен пазар жилища чартърен поевтиняване на жилищата ПоследниНай-четениИмоти 28 След нездравословния връх: Задава ли се спад в цените на парцелите през 2023 година? Енергетика 48 България ще наложи несъгласие на наказания против съветското нуклеарно гориво Енергетика 160 Христов видя поддръжка за всеобщо подложената на критика енергийна тактика Компании 984 „ Главболгарстрой “ към този момент поглежда към водорода Крипто 220 Robinhood на българина Влад Тенев желае каузи на Банкман-Фрийд Компании 672 За ден Alphabet изгуби $100 милиарда поради прибързания си отговор на ChatGPT Пазари 440 Руската рубла потъна до 10-месечно дъно Компании 352 CEZ ще съди „ Газпром “ за 45 млн. $ поради недоставен газ Енергетика 572 „ Грийнпийс “ дава на съд новата визия за развиване на енергетиката Накратко 916 Вечерни вести: Трима обвинени за схеми с газа; Риск от неприятни заеми; Кулинарни номади Лукс 14487 Plectrum – новата „ летяща “ суперяхта за 86 млн. $ Енергетика 7622 Какво се случва с цените на дизела след ембаргото? Digital 7070 Саудитска Арабия тихомълком се трансформира във водещ софтуерен център Пазари 4118 Мощното земетресение срина турската лира до рекордно дъно Бюджет и финанси 4016 Кабинетът ще прави „ стена на срама “, с цел да накара търговците да смъкват цените Енергетика 3989 Накъде тече съветският нефт Енергетика 3236 BP забавя зеления си преход след рекордна облага от $28 милиарда Компании 3068 Смартфоните на месец февруари във Vivacom са два модела Huawei Транспорт 2834 НКЖИ започва търга за построяването на интермодален терминал в Русе ПолитикаОбновена 2339 Прокуратурата упрекна някогашния енергиен министър поради „ Булгаргаз “ Всички новини14:34 Енергетика 28 България ще наложи несъгласие на наказания против съветското нуклеарно горивоОще от ИмотиВиж всичкиСтроителите пуснаха на пазара повече и по-големи жилища в края на 2022 г.Жилищното строителство се е забавило в края на 2022 г.Напълно подготвени жилища – новият шлагер на българския пазарСгради единствено за наематели – нова наклонност, навлизаща в България Следвай ни в обществените мрежи
RSS
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР