Ако сте пропуснали първата част на материала, можете да я

...
Ако сте пропуснали първата част на материала, можете да я
Коментари Харесай

Интересни факти за храната – Втора част

Ако сте пропуснали първата част на материала, можете да я прочетете тук.

12. Чаената торбичка била открита по случайност при започване на ХХ век. Всъщност американският търговец на чай Томас Съливан желал просто да откри по-евтин вид за превозване на стоката си. Вместо скъпите и тежки тенекиени кутии той употребявал дребни копринени пликчета, в които натъпкал чаените листенца. Клиентите обаче просто почнали да потапят пликчетата в гореща вода, като по този начин си спестявали запарването на чая.

13. През 1962 година Джон Глен става първият американец, обиколил Земята в галактически транспортен съд. По време на полета Глен сложил още един връх: той е първият човек, консумирал галактическа храна. Менюто му включвало спагети, ростбиф и ябълков мус за десерт.

14. „ Лъжливи банани “ е името на ядене, доста известно в Англия през Втората международна война “, когато не можело да се намерят същински. Представлявало варен пащърнак, фалшифициран с ароматизатори.

15. Смята се, че мексиканският наркокартел  „ Кабайерос темплариос “ печели 152 милиона $ годишно от развъждането и продажбата на авокадо.

16. Печена камила е най-голямото ядене в света. И до през днешния ден то се подготвя на някои бедуински сватби. Камилата се цялостни с цяло агне, 20 кокошки и 60 яйца.

17. Хлябът е една от най-важните храни в света, която също така има огромно символно значение.Така да вземем за пример думата  „ придружител “ е формирана от латинските думи „ com “  за „ дружно “ и „ panis “ за „ самун “.

18. Според оценките във Франция се изяждат към 500 милиона култивиран охлюви годишно.

19.  В Тайланд се счита за невъзпитано и пошло да пъхаш вилица в устата си. Вилицата се употребява единствено с цел да се сложи хапката в лъжицата, която по-късно да се сервира към устата.

20. Чилийците ядат всичко с нож и вилица. Не е възпитано да се взема с пръсти даже чипс.

21. Американската организация по храните и медикаментите позволява съществуването на 10 инсекти и 35 личинки на плодови мушици в 225 грама стафиди. По закон в половин кг фъстъчено масло може да има до 150 тела на инсекти и пет косъма от гризачи. 

22. Шампанското съдържа 49 милиона мехурчета в една бутилка и има налягане три пъти по-високо от това на гума на кола.

23. Ябълките съдържат 25% въздух. Затова и не потъват във вода.

24. Рибата се сервира с лимонови резенчета още от Средновековието, когато хората са вярвали, че лимоновият сок ще разгради всички костици, погълнати случайно.

25. Пеперудите пробват усета на предметите с краката си.

26. Ананасът е интернационален знак на гостоприемството.

Цветелина Велчева

Източник: obekti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР