Съвети за безпроблемно отбиване на прасетата
Ако сте млад животновъд, тогава сигурно се вълнувате от тематиката във връзка с вярното отблъскване на прасенцата и по какъв начин би трябвало да действате в този миг със селскостопанските животни. Като цяло и тук си има някои хитрини, които е добре да знаете, с цел да не се стигне до болести при прасетата.
Съвети за безпроблемно отблъскване на прасетата
Малките прасенца изпитват същински стрес, откакто започнете да ги отбивате от майката. В разследване на това те могат да изгубят апетита си и даже да се разболеят, в случай че не действате деликатно.
Именно по тази причина следва да методите последователно към процеса на отбиването на прасенцата от майката. Към този стадий можем да прибавим двете съществени етапи, а точно бавното въвеждане на сухата храна, както и последователното ограничение на общуването на прасенцата с майката.
1. Още на 3-я ден след раждането на прасенцата следва да им дадете малко преварена вода;
2. На петия ден се вкарва постепенно и последователно вареното краве мляко в хранителния режим;
3. Започвайки от 7 ден след раждането им на бебетата стартира да се дава гъста овесена каша, която се сварява в мляко или вода;
4. На 10-я ден в храната на прасенцата се вкарва малко количество сено, което е наложително нарязано на дребни порции;
5. Две или три седмици след раждането им те към този момент последователно се отбиват и минават на храната, с която се хранят възрастните свине, а точно корените и сочната трева. Важно е това да става доста последователно, а не внезапно.
Имайте поради, че по време на отбиването на прасенцата те би трябвало да се хранят и с млякото от свинята майка. То е богати освен на редица витамини и минерали, само че и по този начин скъпите имуноглобулини, които се грижат за мощната имунна система на потомството.
Фермерите с опит знаят, че след отбиването прасенцата постоянно са придирчиви и не желаят да ядат грубата храна. Именно по тази причина при храненето им с майчиното мляко може да се прибавят по този начин наречените ароматни масла, като по този начин майчината кърма придобива съответната миризма. Бебетата привикват с нея и откакто бъдат отнети от майката, тези масла се прибавят и към фуражите им. Така отбиването минава доста по-лесно, както за самото животно, по този начин и за животновъдите.
И по този начин, откакто рационът им стане много разнороден, то значи е пристигнал моментът да се извърши окончателното отблъскване на животно от майчиното мляко. За да е оптимално елементарно това, то се прави в няколко стадия:
1. Постепенно свинята майка минава на диетична храна, а също по този начин се лимитира приемът на вода;
2. Свинята се отделя от дребните, като те се водят при нея единствено, когато се храня;
3. Броят на храненията от майката последователно се понижава в продължение на няколко дни, а точно от 6 на 1.
Имайте поради, че в този интервал е доста значимо да се прави постоянно диагностика на вимето на свинята, с цел да се избегне риска от развиване на мастит при животните. След като прасенцата са се отбили дефинитивно от майчиното мляко, то те минават на 5-степенно хранене дневно. Важно е храната им да е свежа и смляна първоначално, защото храносмилателната им система е много уязвима. Така се минимизира риска от чревни инфекции, като рациона им би трябвало да включва:
- 20% прясна сочна трева;
- 70% концентрати;
- 5% скотски продукти;
- 5% смляно зърно.
Спазвайки тези препоръки и насоки, ще ви е много по-лесно да отбиете дребните от майка им. Освен това този развой ще е оптимално щадящ за тях и по този начин прасетата няма да се травмират. Що се отнася до това по кое време би трябвало дефинитивно да приключите с отбиването, то това е строго самостоятелно и всеки фермер самичък би трябвало да реши. Оптималният вид е това да стане в интервала сред първия и втория месец, като по-ранното отблъскване на прасенцата може да докара до проблеми със здравето.