Ако стартираме днес с обучение в детските градини на прости

...
Ако стартираме днес с обучение в детските градини на прости
Коментари Харесай

Бургас може да има елитни спортисти от световно ниво до 5 години - ето как

Ако стартираме през днешния ден с образование в детските градини на елементарни моторни умения, до 2030 година градът ще разполага с тим от кадети, подготвени да покоряват върхове, уверени са бургаските тамплиери

Бургас има повече от 100 школи за всевъзможен тип спорт, а в това време прекомерно малко са спортистите, които се потвърждават на национално и международно равнище. Този измамлив парадокс  има своето решение, а действието, което би трябвало да се предприеме, с цел да се издигне градът на международната сцена още след няколко години, няма да коства нищо. Абсолютно нищо като финансов разход за родители, Община и страна. 

Бургаските тамплиери от Командерия " Свети Димитър " оферират цялостна идея за развиване на спорта, която да обхване децата от ранна възраст, още от детските градини. В интервала 2009-2014 година тази методика е била прилагана за малко в ЦДГ " Вълшебство ", където екипът съумяват да вкара такава процедура - елементарни спортни действия с най-малките, с цел да развият овреме техните моторни умения, състезателен дух и отборна игра. Резултатът е повече от добър, само че за жалост самодейността губи своя мащаб заради ред аргументи. Сега локалните членове на Ордена у нас се обръщат към Община Бургас и съответно към Дирекция " Образование ", която в последното десетилетие направи доста за спорта в града като цяло, с цел да рестартира още веднъж пилотния план и да сътвори единствено за 5 години същински спортисти.

„ Това, което следим, е че децата стартират със спорта прекомерно късно. Родителите ги записват на школа не толкоз, с цел да изградят спортисти, а с цел да упражняват нещо - просто като занимание. В същото време и самите треньори не се ангажират да образоват деца под 10-годишна възраст и това е обикновено, тъй като е по-лесно. Нашата процедура обаче демонстрира, че с цел да имаме сполучливи спортисти, тяхното образование би трябвало да стартира от ранни години - сред 4 и 5-годишна възраст. Тогава би трябвало да развием моториката, това е най-важният интервал. Напълно действително е единствено за няколко месеца да потвърдим, че има резултат и да го превърнем процедура ”, споделиха пред Флагман членове на Командерията.

Те се аргументират, че по-голямата част от подрастващите, които стартират да упражняват в школа след 6-7 клас, нямат нужната моторика и действително с тях би трябвало да се стартира от „ А и Б ”, което губи доста скъпо време. А и постоянно към този момент е късно. Решението?



„ Искаме благодарение на Община Бургас да осъществяваме в една или две детски градини школи за деца. Ако стартираме от 4-годишна възраст с тях, ние ще можем да ги обучим на главните значими за спорта неща - чисто механически умения, боравене с топка, точност, вярна стойка, вярно дишане и екипен дух. Всичко това след това ще се трансферира като познания и умения към идващия стадий. Считаме, че най-подходящите спортове за тази възраст са баскетболът и леката атлетика. Баскетболът построява у децата възприятие за принадлежност към екип, а леката атлетика е по този начин или другояче „ вградена ” в тях. Нашият опит до момента демонстрира, че резултатите са осезаеми след едвам няколко месеца, а най-хубаво е, че самите деца демонстрират предпочитание за присъединяване ”, споделиха още рицарите и дамите, припомняйки по какъв начин още през 2009 година техен член е бил моторът на самодейността за спорт в ранна детска възраст в Бургас. Уточняват, че за тази цел ще би трябвало да се работи с децата освен с треньор, само че и с психолог, който да може да канализира техните умения и да ги предизвиква да се усъвършенстват. 

Чрез Ордена на Рицарите Тамплиери в този момент „ топката ” е в полето на Община Бургас. Единственото, което се изисква от нея, е да уточни в коя тъкмо детска градина може да се реализира този предпилотен план, чиято успеваемост се е потвърдил през годините освен в Бургас и България, само че и по целия свят. 

„ Убедени сме, че в случай че стартираме през днешния ден, до 5 години ще имаме кадетен тим по баскетбол от 10-11-годишни деца, които да са с към този момент построен екипен дух и които да упражняват с най-хубавите ни треньори, с каквито Бургас разполага. Така действително единствено за 10-15 години имаме късмет да изстреляме града ни на международно равнище в спорта - както в баскетбол, по този начин и в леката атлетика, с които считаме да стартираме на първи стадий ”, безапелационни са тамплиерите. А в последна сметка, даже този пилотен план да не успее да реализира стремежи резултат, то най-малкото - ще сполучи да усъвършенства стойката и моторните умения на една цяла група от деца, което е доста значимо в ерата на мобилните телефони и безконечното взиране в екран.

 
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР