Ако следите Дневник, за да не изпускате най-важните новини и

...
Ако следите Дневник, за да не изпускате най-важните новини и
Коментари Харесай

Новините на детски език: Новият чатбот вече пише домашни, но това не е добра новина

Ако следите " Дневник ", с цел да не изпускате най-важните вести и истории, към този момент могат да го вършат и децата ви. Всеки понеделник " Детски Дневник " препечатва текст от уеб страницата, който в налична за по-младите читатели форма оповестява и изяснява настоящи събития от страната и света.

Статиите са подобаващ метод децата да се срещнат със протичащото се в обществото и добър мотив за диалог (а за какво не и спор) в фамилията по тях. Заради възрастта на читателите, за които е предопределена рубриката, редакцията взе решение да затвори за мнения публикациите от нея.

и част от платформата за поощряване на четенето и четивната просветеност измежду децата. Още вести на детски език можете да намерите, а повече за " Книговище " -.

Достъпният от едвам три месеца чатбот ChatGPT става все по-популярен. Главната му функционалност е да води диалози с нас, само че той също по този начин умее в някаква степен да основава компютърни стратегии, да композира музика, да споделя приказки и даже да написа лирика. Управлява го изкуствен интелект, който употребява подготвена информация от интернет, само че не просто я копира, а я перифразира, а и самичък се учи от нея. Като всички хубави неща обаче той може да се употребява и по неприятен метод, да вземем за пример като го караме да написа домашните ни вместо нас.

Едно от първите известия за сходна приложимост идва от Университета на Северен Мичиган. Преподавател по философия се усъмнил в есе, което изглеждало на доста по-високо равнище от останалите. Когато попитал студента, станало ясно, че то е генерирано точно от ChatGPT. Машината има достъп до безпределно количество информация, по тази причина и може да сътвори по-сложен текст от студентите, които употребяват единствено личните си познания и умения. След този случай доста учебни заведения не разрешават достъпа до програмата, а някои университети трансформират типа на заданията и метода на оценяването им. Започва и създаването на стратегии, които да дефинират дали даден текст е генериран от ChatGPT, или е писан от човешко създание.

Макар да звучи прелестно ние да играем, до момента в който компютърът написа домашните ни, това може да докара до някои доста съществени последствия. Освен че по този метод лъжем учителите си и не научаваме нищо, към момента не можем да имаме доверие и на изказванията на програмата. Когато води диалог, тя постоянно дава неверни отговори на заложените въпроси. Попитана за текста на известна ария, предлага измислени от самата нея куплети. Според последните вести чатботът сполучливо е взел писмени изпити по медицина. Едва ли обаче бихме желали да ни оперира хирург или да ни сложи пломба ортодонт, който е оставял компютърната стратегия да учи вместо него. Същото се отнася и за всяка друга специалност.

Всъщност специалистите считат, че след време изкуственият разсъдък ще може да се употребява в някои специалности, да вземем за пример в графичния дизайн. А други може да замести напълно. Критиците обаче предизвестяват, че той може да докара до измами - сходно на случая с ученическите домашни, да сътвори подправени вести, да се употребява за военни цели, а също и да остави без работа милиони високообразовани хора. И въпреки че машината се оправя чудесно с някои задания, тя надали в миналото ще може да вложи в това, което основава, възприятията, страстите, разсъдъка и творчеството, които влага индивидът.

Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР