Кирил Петков предлага след изборите непартиен общественик за премиер
" Ако си спомняте, мисля че беше тъкмо преди три години, бях министър на стопанската система. Тогава споделих, че 8 компании са взели един милиард от ББР. "
Това съобщи в ефира на Нова телевизия съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков по отношение на инспекциите в дома на предприемача Румен Гайтански - Вълка в сряда.
" След всички тежки стъпки сменихме надзора на банката, управителният съвет беше отхвърлен. Накрая на 2021 година цялата документи отиде в прокуратурата ", сподели той.
" Интересното е, че тези 150 млн. действително са дадени на юриста на Румен Гайтански, който купува компанията на Гайтански. Посредникът още веднъж е неговият юрист ", съобщи Петков.
По думите му 150 млн. са равни на 30 детски години.
" Не знам за връзката сред Гайтански и Топлоелектрическа централа " Варна ". Трябва да се направи цялостно следствие, не знам и каква е връзката с Доган ", призна той.
" Виждам обаче, че доста постепенно се случват нещата. Преди банката раздаваше пари на парче и на калпак, в този момент това няма да се случи.
Нашата битка за Антикорупционната комисия е, да имаме най-малко един орган, който да проверява в действителност ", разяснява той.
" Държавата има потребност от ръководство. Единственото, в което ние бихме взели участие, е това, за което нашите гласоподаватели ще ни дадат доверие. Няма да има нови изненади и сглобки, би трябвало да се направи стъпката напред, само че единствено като запазим доверието на гласоподавателите си ", съобщи депутатът.
" Прокуратурата е една затворена система. 30 години тя се самовъзпроизвежда. Ние нямаме правораздаване и правдивост. Докато бяхме в сглобката, всички се карахме. Не можахме да тласнем страната, накъдето искахме ", сподели Петков.
Той повтори още веднъж, че Стоянов изнапред е бил предложение на ГЕРБ. " Ние не знаехме зависимостите му. Бихме приели всеки, за който не знаем да има зависимости ", изясни съпредседателят на ПП-ДБ.
Бившият министър председател бе запитан дали Политическа партия може да работи още веднъж с ГЕРБ след изборите:
" Много мислим по този въпрос. Осъзнаваме, че не можем да отидем на 8-и избори, само че гласоподавателите ни дават мандат, че не могат да се вършат безпринципни обединения. Има няколко решения на проблема, които в случай че се приложат мъдро, може да се направи стъпка напред.
Ако използваме образеца от Италия с Марио Драги - тогава хващате безпартиен човек с високо публично доверие. Казваме си, че си нямаме доверие и избираме тази персона.
Тя би трябвало да е равно отдалечена от политическите партии и да има публично доверие. Слагаме я тази фигура и споделяме, че нямаме искания за назначения, а единствено заложена стратегия ", сподели Петков.
По думите му такава непартийна кандидатура може да има поддръжката на доста партии.
Според Кирил Петков този човек би трябвало да има опит, да е от България и да е персона, за която всеки ще си каже: " Ааа, на този можем да му имаме доверие ".
Припомняме: ББР е осъществила съвсем 100% загуба от заем за 150 млн. лева, провиснал през 2019 година на свързаната с Гайтански компания " Роудуей кънстракшън ". Тогава началник на ББР беше Стоян Мавродиев. Последва реакция на Антикорупционната комисия, която реши да възобнови следствието, като даже заяви, че са открити връзки сред заема и компании, свързани с почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган.
Вчера полицията и прокуратурата обискираха парцели на Гайтански. По информация на Българска национална телевизия преди дни той е напуснал страната, заради което ще бъде задочно упрекнат и разгласен за търсене. Същото се отнася и за Мавродиев, за който се допуска, че е в Гърция.