Ако океаните не съществуваха, човечеството отдавна щеше да е загазило

...
Ако океаните не съществуваха, човечеството отдавна щеше да е загазило
Коментари Харесай

Океаните поглъщат 60% повече топлина, отколкото се предполагаше

Ако океаните не съществуваха, човечеството от дълго време щеше да е загазило крепко. Те хем поглъщат големите количества въглеродни излъчвания, хем всмукват над 90% от непотребната топлинна сила.

Ново проучване обаче демонстрира, че сме подценили съществено количеството топлота, което океаните са погълнали през последните десетилетия. Нещо повече – учените предизвестяват, че това значи, че Земята е доста по-чувствителна към излъчванията от изкопаеми горива, в сравнение с се предполагаше до този миг. Това евентуално ще затрудни доста ограничението на световното стопляне до безвредни равнища през сегашния век.

Екипът от учени, ръководени от Института по океанография " Скрипс " и Принстънския университет пресмятат, че океаните са погълнали 60% повече топлота през последните 25 години, в сравнение с сочат последните оценки по тематиката на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC). 

Виж още: Океанското дъно се разлага. Виновни са хората

В доклада на IPCC написа, че човечеството би трябвало да се стреми да поддържа междинните международни температури с 1,5 градуса по Целзий по-ниски от тези от прединдустриалната ера. Причината? Дори 2 градуса нарастване ще има съществени последствия за биоразнообразието, обществото и планетата. За да избегнем това, ние би трябвало да понижим въглеродните излъчвания колкото се може по-скоро. 

" Представете си, че океанът е бездънен едвам 9 метра - споделя Лора Респланди, основният началник на изследването. - Според нашите данни от 1991 година насам той щеше да се затопля с 6.5℃ на всяко десетилетие. За съпоставяне - тези от последния отчет на IPCC ще подхождат на стопляне единствено с 4℃ на десетилетие. "

Последиците

Какво значи всичко това? От една страна, ограничението на стоплянето под 1,5 градуса този век ще стане доста по-трудно. Освен това обаче   " в по-топлия океан ще има по-малко О2, а това ще донесе последици и за водните екосистеми, " споделя Респланди.

" Морското ниво също ще бъде наранено. Ако затопляме океана повече ще имаме по-голямо топлинно разшитение, а оттова и повишаване на водните равнища. "

Ще се освободи ли в миналото тази топлота?

Да, само че след доста, доста време. 

" Ако стартираме да охлаждаме атмосферата, като понижаваме парниковия резултат, топлината в океана в края на краищата ще стартира да излиза - твърди Респланди. - Фактът, че океаните съдържат толкоз доста топлота, която може да бъде трансферирана назад в атмосферата, ще затрудни поддържането на температурата на повърхността на Земята под избрани стойности в бъдеще. "

" Циркулацията на водите в океаните, която управлява това какъв брой топлота се поема или отделя е древен развой, което значи, че топлината от океаните ще се отделя в продължение на епохи. "

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР