Ако наистина се изгарят опасни отпадъци в ТЕЦ Бобов Дол“,

...
Ако наистина се изгарят опасни отпадъци в ТЕЦ Бобов Дол“,
Коментари Харесай

Грийнпийс: Инсталацията на ТЕЦ “Бобов дол” не е пригодена да изгаря опасни отпадъци

Ако в действителност се изгарят рискови боклуци в Топлоелектрическа централа „ Бобов Дол “, това е доста огромен проблем, тъй като, от една страна те нямат позволение за това, а въпреки това това основава заплаха за хората, които живеят наоколо. Освен това инсталацията на ТЕЦ-а не е пригодена за изгарянето на този тип боклуци. Това сподели в изявление за БГНЕС Меглена Антонова от екологичната организация „ Грийнпийс “.
Тя показва, че те от края на 2018 година пробно изгарят неопасни боклуци за да тестват системите си и дали това е допустимо да се трансформира в тяхно гориво.

„ За нас това също не е било позволено, въпреки че те настояват, че са имали позволение. Ние имаме информация, че те са имали едно писмо от Министерство на околната среда и водите, с което им се позволява, само че за нас това не е верния метод, тъй като това е била една непублична процедура, без съвещания. По този метод те още веднъж са нарушили Закона. От април 2019 година те имат публично позволение, което ние дружно с екологично съдружие „ За Земята “ и 100 жители от региона на Бобов Дол и Дупница го апелираме. Обжалваме го тъй като считаме, че има проблеми в метода, по който се е дало това позволение и поради неналичието на информация за отпадъците, които ще бъдат изгаряни, както и по какъв начин ще се следи какви ще са излъчванията от тази активност “, изяснява Антонова.

Попитана на какво отдава разминаването в тезите на шефът на компанията „ Блацион “ ООД – македонския жител Горан Ангелов, който твърди, че в Топлоелектрическа централа „ Бобов Дол “ се горят гуми и пластмаси, и на изказванието на новият екоминистър Емил Димитров, който през вчерашния ден в Министерския съвет разгласи, че няма превишение на нездравословните излъчвания, – Антонова сподели, че работата на контролните институции е да кажат каква е истината. В същото време министър председателят Борисов през вчерашния ден разгласи, че е разпоредил проверяващите органи да изследва пепел от централата, с цел да се откри горени ли са рискови боклуци.

„ В формалните документи не считаме, че някъде ще напишат, че изгарят този тип боклуци в случай, че нямат позволение за това. За това разчитаме институциите – Министерство на вътрешните работи и прокуратура да си свършат работата и в случай че има такива обвинявания те да бъдат качествено разследвани, с цел да сме сигурни, че това не се случва, защото е нелегално “, разяснява тя.

Меглена Антонова показва, че все още този тип бизнес е рентабилен, защото Топлоелектрическа централа „ Бобов Дол “ получава пари за изгарянето на боклуци, само че не заплаща такса на страната за осъществяването на тази активност. Именно по тази причина и апетитът към тази активност е толкоз огромен и той би трябвало да бъде спрян като се вкарат високи такси, които да заплащат ТЕЦ-овете, както и да има строга регулация. А в случай че страната няма опция да упражнява надзор, то просто да не позволява такава активност да се прави.

„ Това е единствената причина те да го вършат, защото стопански им е доста по-изгодно, в сравнение с да купуват въглища. Обикновено централата, с цел да набави някакъв тип гориво, би трябвало да заплати, до момента в който сега се получава противоположната система, в която на ТЕЦ-овете им се заплаща. Това е плюс за тях. Докато изгарянето не стане стопански неизгодно, за тях няма да понижава тази активност “, безапелационна е Антонова.

Не би трябвало да се пропуща и фактът, че Топлоелектрическа централа „ Бобов дол “, който непрестанно търси по какъв начин да понижи разноските без да влага, е част от студения запас на страната и получава солидни заплащания, с цел да подсигурява енергийната сигурност на България. Само за сезон 2019 – 2020 топлоелектроцентралата ще получи близо 12 милиона лв..

Антонова показва и в каква посока би трябвало да върви нашата страна, а точно към понижаване на генерирането на боклуци и свеждане до най-малко изгарянето на боклуци.

„ Европа като цяло върви към понижаване на това горене. Намаляват се количествата, които с изгарят в инсенератори, затварят се, или такива съоръжения не влизат в употреба. Това би трябвало да е и посоката, в която ние би трябвало да вървим – по-малко генериране и по-малко горене на боклуци, тъй като те са запас, който – в случай че не може да оползотворим, не би трябвало изобщо да го генерираме. Не считаме, че ние би трябвало да се трансформираме в хранилище за боклуци на цялата територия на страната “, показва тя и напомня, че изгарянето, изключително на рисковите боклуци, вреди на околната среда и на човешкото здраве.

БГНЕС напомня, че контейнерите с отпадъците, които дойдоха на пристанището в България, трябваше да бъдат трансферирани в Топлоелектрическа централа “Бобов Дол ”.

Това сподели шефът на компанията „ Блацион “ ООД Горан Ангелов, който е македонски жител. „ Блацион “ ООД е българско комерсиално сдружение със седалище и адрес на ръководство в гр. София. Тази компания внася отпадъците, които бяха открити на пристанищата в България. Негови шефове са македонските жители Блаже Игнатов и Горан Ангелов. Те имат 15% от компанията, а останалата благосъстоятелност е на италианците Винченцо Трасари и Ецио Боче. Според Горан Ангелов “отпадъците не били трансферирани в Топлоелектрическа централа “Бобов Дол ”, тъй като при идването им на пристанището към този момент е бил изминал лицензът на централата за изгаряне на боклуци.

“Става въпрос за пластмаса и гуми. Откритите дървени, текстилни и стъклени боклуци не са неразрешени. Това ще бъде потвърдено от специалистите откакто бъде направена инспекция ”, сподели още Ангелов пред МИА. Според него “информацията в българските медии не е вярна и отпадъците, в случай че се получи позволение, ще бъдат трансферирани в Топлоелектрическа централа “Бобов Дол ” или пък ще бъдат върнати назад в Италия ”.

Горан Ангелов е шеф на най-голямото хранилище за боклуци в Република Северна Македония “Дрисла ”, край Скопие. Той изрично съобщи, че в никакъв случай не е имало партньорство с „ Блацион “ ООД. “В страната ни /Македония, бел.ред./ в никакъв случай не сме внасяли каквито и да са боклуци, тъй като това е неразрешено. Това сме правили единствено и само в прилежаща България ”, сподели още Горан Ангелов.

Прокуратурата в Бургас стартира следствие за нерегламентиран импорт на 20 контейнера с италиански боклуци на пристанището в Бургас, стопанисвано от „ БМФ Порт – Бургас “ ЕАД. Товарът е превозен с транспортен съд на 5 септември 2019 година, като му е бил избран режим краткотрайно депозиране за период до 90 дни.

И през днешния ден, както и през целия ден през вчерашния ден, на пристанище Варна-Запад проверяващите не престават да отварят контейнерите с нерегламентирано импортиран отпадък от Италия.

Получател на товара е „ Блацион “ ООД. Съдружниците Ецио Боче и Винченцо Трассари ще бъдат търсени по линия на интернационалното съдействие.

25-те контейнера са пристигнали в страната на 9 октомври предходната година с позволение да останат на пристанището 90 дни. След приключването на този период притежателят им не ги потърсил, прокуратурата стартира досъдебно произвеждане и инспекция на наличието на товара. Освен описаните пластмаса и каучук, в тях има облекла, играчки и битови уреди.

За сектор „ боклуци “ в екоминистерството дава отговор Николай Кънчев, който заема поста от квотата на Вътрешна македонска революционна организация.

БГНЕС напомня, че през вчерашния ден министърът на околната реда и водите от квотата на Вътрешна македонска революционна организация Емил Димитров публично заяви, че негова инспекция в събота заран посочила, че в Топлоелектрическа централа “Бобов дол ” не е имало превишение на нездравословните излъчвания. Премиерът Борисов пък разпореди проверяващите органи да вземат пепел от ТЕЦ-а и по този начин да се откри дали са горени рискови боклуци. /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР