Ако на една сестра в една вечер й се налага

...
Ако на една сестра в една вечер й се налага
Коментари Харесай

Петя Недкова: Ако сестрите не работят на 2-3 места, системата няма как да функционира

„ Ако на една сестра в една вечер й се постанова да обслужва две отделения, всяко едно от по 30 души, по какъв начин ще има опцията да извърши качествено услугата? А поради ниското възнаграждение медицинските сестри работят на няколко места, работодателите с наслада ги назначават и никой не си дава сметка за това, че една сестра безусловно си живее в лечебните заведения. Но в случай че те не работят на две или три места, системата няма по какъв начин да действа – това е още по-стряскащата статистика “. Това сподели Петя Недкова, ръководител на Националния съвет по качеството при БАПЗГ, в подкаста на БНР „ В центъра на системата “. Тя акцентира, че интерес към специалността няма, няма и с кого сестрите да бъдат сменени.

„ Професията не е атрактивна за младите и поради отношението на обществото, и поради връзките сред съсловията в лечебните заведения “, добави Недкова.

Тя бе безапелационна, че към този момент даже заплащането не е на първа линия, а натоварването и изпепеляването в тази сложна и виновна работа. По думите й обстановката с дефицита на сестри е сериозна и необратима освен в болничната, само че и в доболничната помощ, а

държавна политика за превъзмогването на дефицита на сестри няма

„ Мечтаем си от години да имаме дълготрайна тактика за нашите фрагменти. Няма да има кой да работи в новите лечебни заведения, без значение че в прорез с разпоредите към този момент тук-там за медицински сестри се назначават други експерти по здравни грижи, тук-там за болногледачи се назначават студенти, те подкрепят активността на медицинските сестри, само че това е неприятно, когато правят сестрински действия, без да имат квалификацията за това “, сподели още Петя Недкова.

„ Недоволни пациенти, раздразнителен личен състав, влошено качество на здравните грижи – това е „ късата характерност “ на задълбочаващия се проблем с дефицита на медицински сестри у нас. Разделителната линия сред „ през вчерашния ден “ и „ през днешния ден “ с разстояние от едни 40 години е направила в миналото желаната, благородна и уважавана специалност на здравната сестра през днешния ден нежелана, безперспективна, натоварваща до краен лимит, до изпепеляване, без тласъци за кариерно израстване. По тази причина не е предпочитана за младежите “, продължи тематиката Марияна Колева, основна здравна сестра и Директор „ Здравни грижи “ в УМБАЛ „ Св. Анна ” – София, с над 35 години стаж като сестра.

Тя е безапелационна, че

за днешното положение на специалността значение има и възходящият брой на болнични заведения,

агресивното търсене от страна на управленията на болниците на изчезналия медицински личен състав.

От друга страна стои огромният проблем с ниското възнаграждение на медицинските сестри в продължение на дълги години и това, че не е добре оценен трудът им, споделя Марияна Колева.

За нея различен стеснителен факт е това, че продължаващото обучение не се случва на процедура, тъй като сестрите не са стимулирани.

„ Те са преуморени от работа на два-три контракта, те не желаят да се образоват затова.

По тази причина ние в болница „ Света Анна “ взаимно с БАПЗГ за 5-годишен интервал ще организираме на място в болничното заведение профилирани и профилирани програми за образование на медицинските сестри “, означи основната сестра на УМБАЛ „ Св. Анна “.

„ Няма чуваемост, тъй като в случай че създадем разбор, ще се види, че един куп лечебни заведения не би трябвало да съществуват, тъй като нямат достатъчния брой професионалисти по здравни грижи. Това е политически проблем “, безапелационна е Милка Василева, ръководител на УС на БАПЗГ.

По думите й

сестрите желаят преди всичко да бъдат чути от обществото, политиците, здравната общественост

„ Искаме да ни почитат, с цел да се развиваме в специалността, да работим спокойни и да оказваме качествена здравна помощ. Настояваме за приемане най-накрая на нашия стандарт по здравни грижи, за по-активно продължаващо образование, специализации и квалификации на медицинските сестри. Това не е толкоз мъчно “, заключи Милка Василева.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР