Ако можем да намалим този дефицит - нека да опитаме.Това

...
Ако можем да намалим този дефицит - нека да опитаме.Това
Коментари Харесай

Румен Радев за бюджета на реалността: Ако можем да намалим този дефицит - нека да опитаме

" Ако можем да понижим този недостиг - дано да опитаме ".

Това сподели министър председателят Румен Радев в отговор на въпрос на Теменужка Петкова (ГЕРБ) по време на парламентарния блиц надзор. Тя му подсети, че съгласно закона за обществените финанси дефицитът може да е над 3% единствено при изключителни условия, а държавното управление е внесло бюджет с 5,7% без да показва такива условия. Петкова напомни, че е допустимо да се стигне до сезиране на Конституционния съд.

Радев за следващ път съобщи, че през последните години е имало " волунтаризуъм и популизъм " в няколко следващи Народното събрание и държавни управления и дефицитът не е фиктивен от министъра на финансите. Според Европейска комисия обаче дефицитът е 4,1%.

" Спираме прехвърлянето на неизплатени действия. Това е бюджетът на действителността. Можем ли да понижим недостига като намалим приходите на работещите хора, като оставим общините разкопани? Можем. Можем да задушим българската стопанска система. Можеше ли да не усилваме пенсиите - можехме, само че няма да го създадем. Дефицитът е там, където е ", сподели още министър председателят.

И за следващ път даде обещание проверка и финансова дисциплинираност.

Петкова му напомни, че през последните години най-много са управлявали служебните държавни управления. Румен Радев заявява още веднъж, че дефицитът ще е по-малък за 2027 година

Правителството приготвя механизъм, който да обезпечи финансиране на всички стартирани планове по Инвестиционната стратегия за общините. Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев. По негови думи тригодишната капиталова стратегия за общините е била финансово необезпечена още при основаването си. Той уточни, че през 2024 година в програмата са били включени над 2800 плана на планирана стойност над 3,4 милиарда евро, като през същата година са били разплатени едвам 255 млн. евро. Това значи, че над 87% от плануваните средства не са изплатени.

През 2025 година броят на плановете е повишен до над 3400 с обща планирана стойност над 4,2 милиарда евро, като през годината са били изплатени към 21% от нужните средства.

За 2026 година с удължителния закон за бюджета са планувани 460 млн. евро за разплащания по програмата. До момента са изплатени към 410 млн. евро.

Финансовият министър заяви, че все още в Министерството на районното развиване и благоустройството са подадени заявки за заплащане по 230 плана на обща стойност над 1 милиарда евро.

Вицепремиерът акцентира, че насъбраните отговорности по общинската капиталова стратегия водят до забележителен преразход, който не е бил очакван в държавните бюджети през последните три години.

" Остатъкът за възнаграждение е голям и с плана на Закона за държавния бюджет сме планували още 600 млн. евро, с цел да бъдат разплатени тези планове, по които следва тяхното привършване, осъществяване на общинските действия, тъй че да не останат разкопани  и незавършени планове, да могат да бъдат приключени плановете за тръбопровод и каналиция в редица общини и обитаеми места ", съобщи Донев. 

По думите му и през 2027 година ще останат за разплащане над 600 млн. евро.

Министърът добави, че сега се събира информация от общините за всички почнали планове, като се приготвя механизъм, който да подсигурява продължаването на финансирането на тези обекти, по които към този момент има почнало осъществяване, подписани контракти и подписани съглашения с Министерството на районното развиване и благоустройството, без значение че в началото за тях не е било обезпечено бюджетно финансиране
Комисия по досиетата
Вицепремиерът Иво Христов съобщи, че макар закриването на комисията по досиетата достъпът до досиетата няма да бъде закрит, а в противен случай - ще бъде улеснен.
 Снимка Българска телеграфна агенция

" Да не бъркаме досиетата с комисията по досиетата. Те са голям масив, надеждно съхранени. Комисията е от дълго време изчерпана конструкция с бюджет 2,8 млн. евро годишно. Тази комисия на практика не действа. Не предлагаме да се закрие достъпа до досиетат, а ще цифровизираме досиетата и ще улесним достъпа.  Достъпът до досиетата остава при сегашняи режим, до момента в който бъдат реформирани в посока повече досегаемост ", каза Христов.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР