Климатичните промени може да даведат до нашествие на гъби-убийци, които да завладеят планетата
Ако човечеството не овладее парниковия резултат и не спре климатичните промени, ни чака всеобщо измиране на биологичните типове, както преди 250 милиона години, когато господари на Земята са станали гъби-убийци, предвижда английски академик, представен от сп. " Ню сайънтист ".
Голямата " метла " на животни и растения е била записана през интервала Перм, когато 95 на 100 от живите същества са били заличени от лицето на планетата.
Според Марк Сефтън от лондонския " Импириъл колидж " непряк резултат от всеобщите вулканични изригвания, които са провокирали световната злополука, е всеобщата злина на всепоглъщащите гъби. Ученият дълго време бил заинтересован от тайнствения пласт от фосилизирани влакна, които разкрил в скалите от епохата на перм.
" Подобни фосилни формирания може да намерите на всички места по света, само че в никой различен геологичен слой ", твърди Сефтън.
Отначало се е смятало, че това са седименти от гъби, които са нападнали растенията, откакто са измрели. Други учени са предполагали, че става дума за морски водорасли, само че тогава не е ясно по какъв начин са попаднали върху дърветата и са ги " изяли ". За да разгадае мистерията Сефтън е потърсил помощта на сътрудници от холандския университет в Утрехт и от Калифорнийския в Бъркли. Фосилите бързо били разпознати и оприличени на актуалната гъба Rhizoctonia. Учените незабавно си дали сметка, че тогава тя е предизвикала същински мор на планетата. Коварната гъба има чудноват манталитет. Тя дебне в почвата в очакване имунната система на околните растения да отслабне. Точно това е станало през перм, когато флората е била омаломощена от вулканичните изригвания, огромната горещина и киселинните дъждове.
" Нашествието на гъбите през перм и последвалото заличаване би трябвало да ни е обица на ухото ", твърди Сефтън. Климатичните промени и човешката активност отслабват флората в световен мащаб. Това ще даде мотив на спорите още веднъж да нападат с непредвидими последици за човечеството! ", предизвестява ученият.
Специалистите напомнят, че най-пресният образец за сходна опасност бе Черния триъгълник в Източна Европа. Киселинните дъждове, провокирани от замърсяващата индустрия от руската епоха, унищожиха всички дървета в района, които след това бяха " погълнати " от гъбични формирания.