академик, проф. д.н. по физикохимия Николай Денков, министър на образованието

...
академик, проф. д.н. по физикохимия Николай Денков, министър на образованието
Коментари Харесай

акад. Николай Денков: Харвардско обучение в България, по кампанията на К2 за дуалното образование ще работим

академик, проф. д.н. по физикохимия Николай Денков, министър на образованието и науката, в „ Беновска пита “ във и в пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 12-ти март 2022 година, съобщи позиции по следните тематики:

На какво ще ни научи „ Промяната “?

„ На какво ще ни научи „ Промяната “? Вие отговаряте за духа, за духовността, за това българите, по-възрастните да не изгубят националното си съзнание, а по-младите да култивират в себе си културата, която ще им даде мощ да бъдат потребни освен на себе си, а и на обществото? “, попита Беновска. Николай Денков отговори, че няма по какъв начин да създадем смяната, в случай че не създадем промени във всяка активност, която ни е значима. Той продължи, че няма никакво несъгласие сред национализъм и глобализъм. „ За страдание през последните години тези две доктрини непрестанно бяха поставяни в несъгласие, а е тъкмо противоположното! Ти би трябвало да се чувстваш горделив българин, с цел да бъдеш и жител на света, в който да се чувстваш пълноправен и по-добър от другите, когато искаш да направиш нещо. Ние имаме наши учени и създатели, те са българи, само че те са известни, тъй като са по-добри от другите към тях в света! “, безапелационен бе министър Денков.

Реформата във висшето обучение. Обединението на университети в консорциуми. Промените в атестирането и акредитациите.

„ Наистина сте прав и аз ще повторя мисълта на Христофор Колумб, която цитирахте, а тя е „ в никакъв случай няма да пресечете океана, в случай че не съберете храброст да загубите брега от погледа си! “. Къде се намира сега да вземем за пример в промяната във висшето обучение? На 22-ри февруари Вие организирахте среща със Съвета на ректорите, на която обсъдихте Вашето предложение за промяна във висшето обучение. Сам знаете, че това провокира напрежение в ректорите, всеки желае да отбрани своето образователно заведение! “, попита Беновска. Денков отговори, че и във висшето, и в междинното обучение всякога, когато се каже, че би трябвало да се трансформират някои неща, се получава огромна опозиция. Той продължи, че на процедура всички ректори схващат, че са нужни промени и предложенията на МОН срещат и огромна поддръжка. „ Аз контактувам с доста ректори и има огромна поддръжка във връзка с това, което би трябвало да се направи с атестацията на преподавателите, акредитацията на ВУЗ-овете. Но когато се стигне до съответни действия хората, които са наранени, в тази ситуация са няколко ректори, се пробват да стопират целия развой. Това се случва, само че то няма да стане, тъй като ние имаме справедлива, действителна потребност от промени. И тези промени, които предлагаме, ще бъдат потребни! “, безапелационен бе министърът на образованието.

„ Миналата седмица тук бяха ректорът на ректорите и ректор на СУ проф. Анастас Герджиков, ректорът на МГУ проф. Копрев и ректорът на ЛТУ проф. Илиев. Нека да чуем какво споделиха те! “, продължи Беновска и пусна запис от изявлението на проф. Герджиков по време на предаването от 5.03.2022 година:

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Проф. Анастас Герджиков: Нека да стартираме с това, че промяната във висшето обучение продължава към този момент доста години. 7-8 години се движим в вярната посока. Спряхме порочния финансов модел, който изискваше от ректорите да подтикват количеството, а не качеството и на процедура страната сама беше споделила, че качеството няма значение. Сега е тъкмо противоположното, парите следват не просто студента, само че и качеството във висшето учебно заведение, вследствие на което приемът в доста висши учебни заведения е намалял и не е както допреди няколко години, когато местата бяха повече от кандидатстудентите. Сега е тъкмо противоположното. Върнахме се към годините, когато кандидатстудентите са повече. По същия метод в този момент финансираме качеството, а не количеството. По същия метод не разкриваме нови филиали и специалности и то по предложение на Съвета на ректорите. Изобщо ректорите бяха основатели и сътрудници в една промяна, която беше тежка за висшите учебни заведения, изключително за дребните! Затова не е редно да ги укоряваме, че пречат на промяната. Напротив, ректорите бяха основният мотор. Също по този начин не е редно да споделяме, че промяната в този момент стартира с някакви нови хрумвания. Всъщност минаваме към нова фаза. Аз съм изцяло задоволен от това, което постигнахме до момента. Министърът на образованието предходният, пък и сегашният мисля, че ще поддържат това, че досегашната промяна се движи доста сполучливо. За да е сполучлива идната стъпка, тя би трябвало да стане още веднъж в партньорство с ректорите! Ректорите споделиха някои рационални неща на 22-ри. Между тях беше това, че възможното сливане на университетите би трябвало да стане под формата на консорциуми със опазване на юридическите лица, а не юридическо обединение, тъй че да остане единствено един университет със своето име, а всички останали да изгубят името и историята си. Казаха също по този начин, че е нужно да имаме ясни критерии за такова сливане и най-добре то да бъде непринудено, с цел да може самите университети да преценяват по какви критерии да си намерят сътрудници. Тогава няма да се колебаем сред това да сплотяваме университети със подобен профил или назад – университети, които имат друг профил и се допълват. И по този начин нататък поредност от въпроси, които съгласно мен не са решени и изискват поредност от разискване. Това беше основната тематика на 22-ри февруари.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Николай Денков сподели, че на срещата от 22-ри февруари е обяснил какви са проблемите, дал е доста образци. Той продължи: „ Отворих полемиката и споделих – дано да ги създадем дружно! Така че ние нямаме никакво разминаване с проф. Герджиков. Той поддържа всяка една от стъпките, за които приказваме. Ние в този момент отваряме полемиката по какъв начин да се случат! “.

Николай Денков описа, че е отговарял за висшето обучение през 2015-16 година, по-късно е работил с министър Вълчев по тематиката. Промените не са ставали елементарно. Винаги е имало опозиция. Той обаче беше безапелационен, че макар съпротивата би трябвало да работят дружно. „ Другата седмица започваме да работим дружно. Имаме излъчени ректори, които да се включат в работна група. В тази работна група ще бъдат и проф. Копрев, и проф. Илиев и още 8 ректори, тъй че да работим по тематики теми! “, заяви министърът на образованието и науката.

Водещата попита по какъв начин във времето ще се развие промяната във висшето обучение. Министър Денков отговори, че през идващите няколко месеца ще заседават работни групи с присъединяване на ректори, които би трябвало да изработят текстове, претворени в закони. „ Законите би трябвало да се трансформират, тъй като тази конструкция, която предлагам за сливане на ВУЗ-овете, тя е тъкмо вид консорциум, за който загатна проф. Герджиков. Такъв вид консорциум в нашия закон няма, по тази причина би трябвало да напишем нов, в който да се споделя, че това е допустимо. Аз желая да работя с ректорите, употребявайки техния опит ние да напишем разпоредбите, тъй че да работят в българските условия! “, безапелационен бе министър Денков.

Николай Денков акцентира, че никой не желае да икономисва средства посредством тази промяна. Той продължи: „ Вчера имах среща с министъра на финансите. Ние желаеме да създадем и тласъци за тези обединявания, само че по метод, по който, когато създадем това обединяване, качеството сигурно ще бъде по-високо. Това е обвързвано с материална база, възнаграждение на преподаватели. Никой не желае да пести пари, само че желаеме да подобрим качеството доста! “.

„ Получих доста писма от студентски препоръки. Дали е редно да се вземе поради и мнението на актуалните студенти? Аз ще прибавя като родител, давате си сметка, че някои деца се приготвят да аплайват в избран университет, а той към този момент може да не съществува като подобен. Каква ще бъде разяснителната акция? “, попита Беновска. Николай Денков отговори, че в каква посока ще се развива висшето обучение не може да бъде решение единствено на студентите или основно на студентите. Това са решения на високо експертно равнище, стратегически решения. Разбира се би трябвало са чува и мнението на младите. Образователният министър сподели, че незабавно след срещата със Съвета на ректорите е имал такава и с националното посланичество на студентските препоръки, където е разказал какви са желанията. Обяснил е на студентите, че паниките им са неоснователни. Ясно е декларирал, че няма да бъде затворено нито едно висше учебно заведение, тъй като те са скъпи с насъбрания опит, с преподавателите. Но част от тези учебни заведения имат проблем с качеството и то би трябвало да се усъвършенства. Затова се трансформира коренно метода, по който се прави препоръка на преподавателите. Денков изясни: „ Сега всички са отличници. Това е все едно в учебно заведение на всички деца да пишем шестици, всички са щастливи, само че от това децата дали са подтиквани да учат по-добре? Променяме метода, по който ще се прави акредитирането на ВУЗ-овете. И там всички са отличници! Всички ли са идентични? Не са! Но по този начин е направена системата, че всичко да наподобява розово! Така че тези промени, следвайки тактиката за висшето обучение, дружно с ректорите в полемика в тези работни групи, ние ще създадем тези тласъци, при който – който е добър ще го виждат всички! Който има проблеми – няма да го наказваме, ние би трябвало да му помогнем по какъв начин да се оправи! Но в случай че не е явен какъв е казусът, тогава по какъв начин го преодоляваме? Използвам случая да кажа ясно – и законите са такива, и нашите планове са такива – всички студенти би трябвало да се усещат спокойни! Както са влезнали, какъвто е образователният проект, каквато тапия чакат, такава ще получат най-после! Такива са разпоредбите и ние няма да ги променим! “.

Как ще преодолеем езика на омразата и неграмотността?

Водещата напомни, че Николай Денков е бил заместник-министър на образованието, а по-късно и длъжностен министър и попита този опит каква насочна точка дава в днешния ден. „ Виждате по какъв начин езикът на омразата се настанява, обществените мрежи взимат превес, неграмотността взима връх! Виждате по какъв начин се написа, по какъв начин се приказва, това не е единствено външен сленг, това е вътрешно наличие! “, добави Беновска. Николай Денков отговори, че през 2016 година е почнал да се занимава с тези проблеми и не е преставал до ден сегашен. Това му оказва помощ да знае какви са дълбоките проблеми и кои са точните решения. Той посочи, че всичко, което се прави, следва тактиката за висшето обучение, в чието приготовление е взел участие и проф. Герджиков. Така че теоретичната част е подготвена, в този момент тя би трябвало да се приведе на процедура.

„ Колкото до насъбраната отмалялост, насъбраното напрежение в обществото, това има своето пояснение – натрупването на рецесии една след друга! През огромни тествания минахме след 1989 година, таман започнахме да подреждаме къщата и ето ви пандемията, която промени живота ни коренно! Тъкмо започнахме да излизаме от пандемията е в този момент се появи нова рецесия. Това уморява хората, изтощава обществото и естествена реакция е едно чувство за самотност! Трябва да се научим като общество, че методът да излезем от тази обстановка е да работим дружно, да бъдем дружно, в което другите общества са по-добри! “, безапелационен бе Денков.

Средното обучение, нуждата от промени в образователните стратегии.

„ Друг проблем е образователното наличие – кой създател да влезе, какъв брой ще се учи от него, кои са класици, кои са краткотрайни създатели? Разбираем ли е езикът на „ Чичовци “ или „ Под игото “ за актуалното потомство? Чувствителността също се отнася и до другите типове учебници, направени от разнообразни колективи. Каква е Вашата тактика? “, попита Беновска. Николай Денков отговори, че би трябвало да се прегледат образователните стратегии, тъй като всичко потегля от тях – какво е записано, че учениците би трябвало да знаят, когато приключват даден предмет в даден клас. Там има и положителни образци, само че има и недостатъци. Най-сериозно е ситуацията с доста университетския жанр на доста неща. Затова първата стъпка е образователните стратегии да бъдат изчистени от този непотребен академизъм, да бъдат ориентирани повече към на практика образци. Тоест децата да свързват наученото с неща от живота, които са значими за тях.

Николай Денков изясни също по този начин, че би трябвало да се подобрят междупредметните връзки. Ако децата учат нещо паралелно да речем по химия, физика и география, те стартират по-лесно да схващат за какво всичко това е значимо. „ Ние не желаеме децата да запомнят какво е написано в учебника. Ние желаеме най-много децата да се научат да мислят, да могат, като прочетат нещо, да схванат кое е значимо, кое е истина и кое неистина! И най-важното – по-късно да се съберат всички в един екип и да измислят нещо, което е общо, тяхно! Ние го имаме на хартия, желаеме да се случи, само че стратегиите ни не са ориентирани по този метод! “, изясни министърът на образованието и науката.

Продължителността на образователната година.

Николай Денков съобщи, че желанието е да се опростят стратегиите, да станат по-практични, само че липсва времето за извършения. Липсва времето за обща работа на децата, да създадат план и да го покажат на другите деца, да дебатират между тях. Или да излязат дружно някъде измежду природата и да имат урок по биология.

Министър Денков изясни, че българските деца учат доста по-малко, в сравнение с е междинното в Европа. В Ирландия и Испания да речем децата учат над 10 000 астрономически часа годишно. В България децата учат по 7 000 астрономически часа годишно и всичко това няма по какъв начин да се компенсира. Той съобщи: „ Ние няма да вършим внезапни промени, само че желаеме да създадем вероятното да удължим с 2-3 седмици образователната година, при които главната част да бъдат употребявани за извършения, за по-нестандартни способи. Те и в този момент са записани, само че няма време за тях! “.

Николай Денков изясни също по този начин, че поради сгъстената образователна година ние нямаме подобаващи ваканции вътре в образователната година. Водещата означи, че в Германия да вземем за пример има по-чести ваканции, само че образователната година е по-дълга. Събеседникът ѝ сподели, че се твърди, че децата и учителите са изтощени, само че натрупването на умората идва в действителност от това стремително показване на материала. Правилният метод е учене – отмора, по тази причина са нужни регулярни ваканции.

Третият детайл на смяната е, че извънкласните действия би трябвало да се върнат назад. Денков съобщи: „ Аз съм живял в този свят, в който извънкласните действия бяха толкоз значими! Те се случваха в учебно заведение колкото и постоянните часове. Ние прекарвахме през целия ден в учебно заведение. Следобед бяхме с това, което ни е забавно! “.

Беновска описа: „ Ако не звучи като реклама, тъй като познавам НУКК, то е учебно заведение, което не е към МОН, а към МК. Там всичко по този начин е съсредоточено – национални танци, фехтовка, кръжок по химия, по физика и по този начин нататък. Целият следобяд децата са ангажирани, родителите са спокойни, че децата са там! “. Денков отговори: „ Ще се срещна с този модел! Затова разговаряхме и с министъра на финансите, с Министерството на младежта и спорта, тъй като не желаеме всички тези нови действия да се стоварят върху учителите. Те са задоволително претрупани и сега. Ние желаеме дружно с тях да работят и треньори, и дейци на изкуството! Те да влязат при децата, с цел да внесат и този различен дух! Да се види, че крачката от науката, изкуството до учебното заведение – тя е една крачка! “.

Инициативата учени да преподават в клас в междинното обучение.

Николай Денков описа, че преди няколко години е почнала самодейността в учебно заведение да вървят учени от Българска академия на науките, от университетите. Да преподават на децата и да водят извънкласни занимания. Известни са школите на учен Сендов, учен Кендеров, които събират най-талантливите деца. „ Искаме тази активност да я разтеглим извънредно доста. Ще има национална стратегия! “, добави той. Водещата сподели, че това е в действителност доста положително начинание, което я е размечтало. Събеседникът ѝ отвърна: „ Всяка стъпка стартира с една фантазия, само че както ме поправиха на едно обществено събитие – тази фантазия би трябвало да е подплатена със периоди и бюджет! Така че фантазията със периоди и бюджет – това е работата на един министър! “.

Дуалното и професионално обучение. Кампанията на „ Радио К2 “.

„ Изкушавате ме нещо, което бях решила за различен път да оставя! Покоряващо е това, което говорите! Не Ви върша комплимент, нека в действителност да съумеете! Много ми се желае и ние да помогнем, медиите. Това би трябвало да бъде осъзната задача, а не просто една промяна! Имахме диалог с министър-председателя Кирил Петков още преди да стане министър-председател. Аз го посветих в една концепция на нашия екип за възобновяване на дуалното и професионалното обучение. Той ме помоли да вляза по отношение на Вас и ние може би в действителност би трябвало да задълбочим този диалог! Ние започнахме преди пандемията, тя ни прекъсна в средата, само че много неща сме подготвили, ще ми позволите да забележим дружно нашето послание! “, продължи Беновска и пусна коментара си от 5-ти февруари 2022 година:

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ДО

Министър-председателя на Република България

Г-н Кирил Петков,

Заместник министър- ръководителите

Асен Василев, Калина Константинова, Корнелия Нинова, Гроздан Караджов, Борислав Сандов

и министрите

Николай Денков, Бойко Рашков, Стефан Янев, Асена Сербезова, Николай Събев, Даниел Лорер, Атанас Атанасов, Георги Гьоков, Иван Иванов, Христо Проданов, Теодора Генчовска, Александър Николов, Радостин Василев, Надежда Йорданова, Божидар Божанов

НАЦИОНАЛНО-ОТГОВОРНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

За Национана акция за дуално и професионално обучение

ЗНАМ, МОГА, БОГАТ СЪМ И ЩАСТЛИВ

„ ПРЕДАЙ НАТАТЪК“

––––––––––––––––––––––––––––––––-

––––––––––––––––––––––––––––––––-

На 9 май 2019 година, ТВ пита-Радио 2 и „ Радио К2″, стартирахме Национална акция за дуално и професионално обучение „ Знам, мога, богат съм и щастлив“.

Прекъснахме Кампанията поради карантините и ограниченията по Коронавирус 19…

Обществената и икономическата потребност от механически готови междинни фрагменти Ви е мъчително ясна. Трябва да помогнем и на младежите да се ориентират професионално. Трябва да помогнем и на стопанската система.

Всеки от Вас, г-жи и г-да министри, ще поддържа с 2 ръце потребността от готови междинни фрагменти:

и в превоза, и в строителството, и в опазването на здравето, и в енергетиката, и в образованието, и във финансите, и в стопанската система и промишлеността, и в защитата, и в земеделието, и в околната среда, и в обществения бранш, и в нововъведенията, и в туризма, и в правораздаването, и в спорта, и в електронното ръководство, и в Министерство на вътрешните работи, и в дипломацията.

––––––––––––––––––––––––––––––––-

––––––––––––––––––––––––––––––––-

Кампанията е огромна и по национална отговорност, план, и по обсег на сътрудниците.

Кампанията започва взаимно с Министерски съвет на Република България, работодателските организации в АИКБ, синдикатите КНСБ и КТ „ Подкрепа“, кметовете на 28-те регионални града, Българската православна черква, ректорите на ВУЗ-овете в България, шефовете на гимназии и междинните механически, и професионални учебни заведения, учебните настоятелства, родители, ученическите препоръки, шефове на прогимназии в България, шефове на театри, артисти, музиканти, културни дейци, общественици, медии, публицисти.

––––––––––––––––––––––––––––––––-

––––––––––––––––––––––––––––––––-

Идеята на акцията, на горе изредените институции е:

в публично-частно партньорство „ Власт- Бизнес – Медии“ да се възстановят, по този начин наречените по-рано, техникуми, СПТУ и ПТУ. Всеки от вас, министрите, е на ясно, че по този начин ще запълните вакума от готови междинни фрагменти във всеки от ресорите ви на ръководство.

––––––––––––––––––––––––––––––––-

––––––––––––––––––––––––––––––––-

Създадохме ария „ На прага“ и видеоклип, предопределен за учениците и за родителите, и техните баби и дядовци, с които децата разискват бъдещето си.

Автор на текста е поетът Александър Петров, музика – Константин Марков, осъществяване – „ Тангра“, продуцент и режисьор Илиана Беновска – с присъединяване на студенти от СУ „ Климент Охридски“, УНСС, МГУ, НАТФИЗ, възпитаници.

Песента и видеото получиха необятно разпространяване и известност, и бяха класирани на първите места в влиятелните класациите за български творби.

В настоятелен проект би трябвало:

1.МОН да влезе в същността на замисъла и да го допълним, в случай че има потребност.

2.Трябва МТСП да провежда професионалното преориентиране, да притегли за преквалификация безработни и обществено слаби / включително ромското население/ – изследвано и систематизирано от нашия екип.

Преди карантините и ограниченията по Коронавирус 19 систематизирахме какви благоприятни условия съществуват и като държавни бази, и като подготвеност от страна на бизнеса за тази цел.

3. Да се номинира орган за партньорство сред сегашния Министерски съвет и откритите до тук сътрудници:

работодателските организации в АИКБ, синдикатите КНСБ и КТ „ Подкрепа“, кметовете на 28-те регионални града, Българската православна черква, ректорите на ВУЗ-овете в България, шефовете на гимназии и междинните механически, и професионални учебни заведения, учебните настоятелства, родители, ученическите препоръки, шефове на прогимназии в България, шефове на театри, артисти, музиканти, културни дейци, общественици, медии, публицисти.

Нашият екип ще помогне и тук, защото и това беше съответно планувано, и по съответни стъпки, преди карантините и ограниченията по Коронавирус 19.

4.МС да реши възобновяване на техникумите и професионалните учебни заведения в междинното обучение – изследвано и систематизирано от нашия екип.

С почитание, Илиана Беновска, публицист

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Беновска продължи: „ Това е нашият мироглед, фантазиите би трябвало да се реализират! Трябва да оказваме помощ, нали? “. Николай Денков отговори: „ Хубавото е, че през последните години има огромен прогрес в тази посока. Когато през 2014 година влязох в МОН, тази идея изглеждаше съвсем безнадеждна. Тогава работихме с швейцарското държавно управление по стратегия ДОМИНО, започнахме диалози с Германската търговско-промишлена камара. Сега обстановката е радикално друга. Не споделям, че е идеална, надалеч съм от тази мисъл. Но първо ние имаме същински техникуми-шампиони! Онзи ден бях в ТУЕС, професионалното учебно заведение към ТУ на хакатон от възпитаници за възпитаници. Изключително събитие! Сами си го проведоха. 3 дни пишат стратегии по заложена тематика, която научиха до момента в който започваше самия хакатон. Казват им – тематиката е обвързвана с косома, имате 3 дни да напишете нещо, което е иноваторско, да се бори с най-хубавите в света. Това е образец за осъществена фантазия! Не инцидентно тези деца се въодушевяват и от първия български „ еднорог “, който публично се появи преди 2 седмици. Имаме и доста други положителни образци, да вземем за пример „ Хенри Форд “. Така че професионалното обучение стартира бързо да се развива през последните години, тъй като то извършва две разнообразни функционалности. Едната е да основава най-хубавите експерти, които по-късно да влязат в техническите университети и да се съревновават с най-хубавите в света. Да, с тяхното патриотично обучение и образование, само че също по този начин и с опциите, които имат да бъдат най-хубавите. И другото нещо – да дадем специалност на хора, които нямат никакъв афинитет към университетски занимания, не желаят да вървят във ВУЗ-ове. Това е обвързвано и с механизъм на обсег, работа с по-бедните деца, с ромите. Но коронавирус прекъсна това, най-големият проблем беше, че доста компании се оказаха в неспособност да поддържат дуалното обучение. Сега започнахме да възвръщаме тези стратегии, само че пристигна нов проблем. Инициативата е доста хубава! “.

Беновска изясни: „ Аз желая по-голям кръг хора да се ангажираме с това, нямам искания за наше авторство! Идеята се ражда от потребността! “. Министър Денков отговори, че в действителност повече хора би трябвало да се включат. Трябва обаче да се внимава да не се разводни прекомерно доста. „ Има доста действия и форми, които използваме. Това, което казвате, е допълнение към това, което вършим. Всяка година имаме норматив по какъв начин да увеличим % професионални паралелки, деликатно, малко по малко! Ние имаме своите действия, само че една акция би била потребна, с цел да ориентира децата! “.

„ Радвам се, че намираме реципрочност, ще работим дружно и ще организираме по-широк кръг хора с ефикасни дейности! “, сподели Беновска. Денков добави, че би трябвало да се включи и необятен кръг медии, с цел да не се усеща никой изолиран от процеса.

Подаръците.

Беновска се обърна към госта си: „ Изкушавам се да кажа, че Вие сте постоянен член на Европейската научна академия, съгласно класацията на Университета Станфорд от 2022 година сте в първия 1% на най-влиятелните учени в света в своята област! Казвам го, с цел да набележа нивото, на което се води този диалог от ваша страна и да си разреша един закачлив подарък. Напоследък стана съвременно всички да сме приключили Харвард, тъй че аз ще Ви подаря една тениска Harvard! Това е един закачлив подарък! И да Ви пожелая „ Промяната “ да съумеете в действителност! “. Денков благодари и сподели: „ Аз в действителност се гордея, че съм приключил СУ „ Св. Климент Охридски “! Но също по този начин съм видял през годините, че завършвайки СУ, моята Национална природоматематическа гимназия ме канеха, аз съм изнасял лекции в Харвард, в Станфорд, тъй че нямах никакъв проблем да се интегрирам в тази система. За мен това е методът, по който би трябвало да се опитаме да възпитаме нашите деца – българи, които са равни на всички останали и по-добри от тях! “.

Беновска продължи: „ И се блазня, Вие сте в действителност „ алена ябълка “ в своята научна област, само че „ зелена ябълка “ ли сте в политиката? “. Николай Денков отговори: „ Не мисля! След толкоз години мисля, че общо взето добре се ориентирам от кое място какви удари да чакам. Разбира се постоянно може да има изненади, само че не мисля, че съм „ зелена ябълка “! “.

Беновска подари на госта си и Конституция дружно с байрак на България и изясни: „ Това е един необикновен подарък, както беше споделил един мъдрец – законите би трябвало да се съблюдават, каквито и да са те! “. Николай Денков отговори: „ Аз бих траял тази мисъл. Действително първоначално е Словото, т.е. това, което желаеме да създадем. Конституцията е това, което ни дава освен главните правила, а вътре е закодирано какво желаеме да създадем, до каква степен желаеме да стигнем. Надявам се да успеем! “.

Николай Денков подари на водещата детската книга Ян Бибиян, като сподели, че като дете доста го е впечатлила. Водещата означи, че по този метод разкрива още една своя същина – с изключение на сериозен човек може да бъде и закачлив. Денков отговори: „ Всеки носи в себе си нещо и от Ян Бибиян, и от дяволчето Фют. Те са като близнаци в прочут смисъл, от време на време надвива едното, от време на време другото! “.

     Николай Денков подари и книгата „ Sapiens. Кратка история на човечеството “ с думите: „ Това е една книга, която излезе преди десетина години и доста ме впечатли за това, че неща, които доста сме виждали, сякаш всички знаем, само че може да пристигна един мъдрец и да ни ги опише по подобен метод, че да си кажем – уау, за това не съм се сетил и не съм помислил! “. Беновска означи, че в бъдеще ще провежда четене на книгите от библиотеката на предаването с гостите, които са ги подарили и средствата ще бъдат употребявани за щедрост. Така приключи диалогът сред Николай Денков и Илиана Беновска в „ Беновска пита “ във  и в  пита-Радио К2 и  по Радио К2 на 93.9MHz на 12-ти март 2022 г. 

Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР