Агенцията по обществени поръчки е дала редица забележки и искания

...
Агенцията по обществени поръчки е дала редица забележки и искания
Коментари Харесай

Ще се забави ли препроектирането на Колежа? АОП иска още доказателства за поръчката за 475 хил. лева

Агенцията по публични поръчки е дала редица забележки и претенции по отношение на директното договаряне на Община Пловдив за препроектирането на стадион „ Христо Ботев “. Процедурата за правенето на план за втория стадий на Колежа бе пусната на 21 август,  като Община Пловдив пусна непосредствено договаряне с компанията „ Вамос “ ООД, които са носители на авторските права.
Прочетете още
Процедурата е за 475 хиляди лв. без Данък добавена стойност като тя бе за пропроектирането на стадиона по отношение на цялостното довеждане докрай и оборудването му за осъществяване на футболни срещи и други всеобщи мероприятия. В изискванията бяха заложени и дейностите за приемане на „ категория 4 “ на УЕФА и обезпечаване употребата на оборудването за спортни цели.

Без въпросното планиране от Община Пловдив обявиха, че няма по какъв начин да пуснат поръчката за втория стадий за 33 млн. лв..  Освен препроектирането в сумата бе включен и авторския контрол по време на строителството. Така срокът на контракта с „ Вамос “ ООД трябваше да започва от 1 октомври до края на 2026 година, когато приключат всички действия по стадиона.

Макар поръчката да би трябвало да бъде приключена още на 3 септември, градските управляващи разгласиха на 30 септември мнението на Агенцията по публични поръчки за сбъднат надзор. То е подписано от шефа на организацията Яна Топалова.

Според него има  необходимост от редица нови доказателства и причини от страна на възложителя в лицето на Община Пловдив.

Сред тях са, че е належащо да се подсигурява, че същите проектанти, които са изготвили първичния план ще работят и по преработката му. Освен това би трябвало да се потвърди, че архитектите не са дали авторските права на други лица.  Също по този начин са нужни доказателства, че в хода на работата няма да се вършат нови планове, които да се осъществят настрана от главното задание.

Според мнението обаче най-голямата въпросителна е към първичния подписан контракт за проектирането на стадиона. На процедура той е бил подписан сред „ ВАМОС “ ООД и ПФК „ Ботев Пловдив “ за 59 хиляди лв. през 2011 година, когато клубът се държеше от Цветан Василев, а стадионът бе на концесия. Вторият контракт за проектирането е за 730 хиляди лв. още веднъж сред „ Вамос “ ООД и „ Инфраструктурна компания “ АД.

От АОП акцентират, че информация по какъв ред и на какво съображение са подписани договорите не се съдържа в  дадените два документа и възложителят не е коментирал това събитие в решението за разкриване на договарянето.

„ В решението за разкриване на договарянето възложителят не разяснява съществуването на концесионен контракт, неговия предмет и периода на концесията. Доколкото в тази ситуация концесионният контракт за стадион „ Христо Ботев “ не е показан, остава неизяснено дали проектирането на обект: „ Реконструкция, главен ремонт и реновиране на трибуните на стадион „ Христо Ботев “ е измежду изискванията към „ ПФК Ботев “ АД за реализиране на концесията, респективно дали е негов ангажимент да обезпечи проектанта. В допълнение, възложителят следва да може да обоснове връзката на „ Инфраструктурна компания “ АД, възложило  правенето на работния план за реорганизация на трибуните на стадиона, с възложителя и респективно концесионера - „ ПФК Ботев “ АД. Предвид изложеното, в тази ситуация остава недоказано изискването, проектантът да е определен при съблюдаване на законодателството в региона на публичните поръчки. С оглед на изложеното, нужни са спомагателни претекстове и доказателства, които да обосноват, че са налице условията за използване на член 79, алинея 1, т. 3, б. „ в “ от Закон за обществените поръчки “, написа в умозаключение в мнението.

На процедура Община Пловдив влезе във притежание на стадион „ Христо Ботев “ през 2020 година, като до тогава тя бе на концесия към футболния клуб, която в следствие бе развалена.  Така градските управляващи би трябвало да аргументират директното договаряне за сключването на контракта с проектантската компания на арх. Георги Славов преди да пристъпят към подписването на контракта.

Преди дни от управлението на Ботев оповестиха, че стадионът е получил IV-та категория на УЕФА към днешните изискванаия
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР