Абсолютен рекорд отбеляза днес цената на квотите CO2 в системата

...
Абсолютен рекорд отбеляза днес цената на квотите CO2 в системата
Коментари Харесай

CO2 емисиите преминаха 40 евро/тон. Какво следва за българските ТЕЦ?

Абсолютен връх означи през днешния ден цената на квотите CO2 в системата за търговия с излъчвания на Европейския съюз (ETS) - 41.47 евро за звук. Това е преломен, само че не и неочакван миг. От една страна, при равнища над 40 евро/тон производството на ток от въглища става извънредно губещо начинание, което е директно обвързвано с българската държавна енергетика, а промишлеността като цяло губи конкурентоспособност на продуктите си по отношение на вноса от трети страни. От друга страна обаче, повишението на цената на CO2 излъчванията е плануван от Брюксел ход като част от проектите за декарбонизация на стопанската система и в този смисъл беше предстоящо.

За да стане по-ясно какъв брой значима е цената на квотите и по какъв начин тя се отразява в сметката на тока да вземем за пример, ще посочим единствено, че избраната от КЕВР цена, по която в този момент НЕК продава електрическа енергия на ЧЕЗ, ЕВН и " Енерго-про ", е 92.93 лева./мВтч, а на 10 март единствено CO2 излъчванията, които влизат в тази цена, костват 81.1 лв/тон. Не е нужно човек да е енергиен специалист, с цел да разбере, че оставащата разлика от 11 лева няма по какъв начин да стигне за покриването на всички разноски за производството на самия ток - въглища, заплати, амортизации, налози и такси. Което пък слага пред голям риск българските въглищни централи.
Какво демонстрират сметките
При определянето на цената на тока от 92.93 лева./мВтч КЕВР е планувала, че квотите ще костват приблизително 43 лева./тон. Реалната междинна стойност за интервала от 1 юли 2020 до 10 март 2021 година обаче е към 58.5 лева./тон (29.9 евро) и в случай че сегашните рекордни равнища от над 80 лева се запазят в идващите месеци, то до 1 юли и междинната стойност за годината ще се увеличи още. А дружно с това и новата цена на тока за семействата.

Точно затова още преди месец НЕК изиска енергийният регулатор изключително да увеличи цената на тока за бита. Според КЕВР обаче това не е належащо, защото спомагателните разноски, които НЕК ще би трябвало да направи за закупуването на квоти CO2 за двете американски централи Топлоелектрическа централа " Ей и Ес Гълъбово " и Топлоелектрическа централа " КонтурГлобал Марица 3 ", са в размер на 247 млн. лева (дългосрочните им контракти са такива, че точно НЕК купува квотите). Но въпреки това, приходите във Фонда " Сигурност на електроенергийната система " от продажба на държавните квоти ще се усилят с 251 млн. лева и точно с тези пари ще бъде обезщетена НЕК.

Не по този начин обаче стои въпросът с държавна Топлоелектрическа централа " Марица-изток 2 " - тя сама би трябвало да закупува нездравословните си излъчвания, които са към 1.2 тона на мегаватчас създадена електрическа енергия. Централата обаче е в сериозно финансово положение и няма никаква опция да направи сходен разноски, които се прави оценка на към 250 млн. лева за 2020 година при цени от към 50 лева./тон. През миналите години парите бяха обезпечени от БЕХ като заем, само че това става все по-трудно, изключително когато би трябвало да се отбрани пред Брюксел.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР