15 са медиците в новия парламент
9 са медиците в парламентарната група на „ Прогресивна България “, в ГЕРБ-СДС са трима, в ДПС-Ново начало – двама, в ПП-ДБ – един, а в групата на „ Възраждане “ няма да има депутати, свързани със опазването на здравето. Това излиза наяве от окончателното решение на ЦИК, с което бяха оповестени определените за народни представители в 52-то Народно заседание.
Като народен представител от групировката към Румен Радев влиза кожният лекар доктор Динко Странски. Той беше зам.-министър на опазването на здравето в интервала август 2022 година - юни 2023 година в служебното държавно управление на Гълъб Донев, когато здравен министър беше доктор Асен Меджидиев. В ресора на доктор Странски в Министерството влизаха дирекциите „ Лечебни действия “, „ Опазване на публичното здраве и здравен надзор “, „ Търговски сдружения и благосъстоятелност “, ИАМН, на НЦЗПБ, Националния център по трансфузионна хематология и районните центрове, Националния център по радиобиология и радиационна отбрана и Националната експертна лекарска комисия.
Д-р Странски приключва висшето си обучение в МУ-София и е работил в Клиниката по кожни и венерически заболявания в УМБАЛ „ Александровска ".
Д-р Явор Плашилски пък е единственият доктор, който беше лидер на листа от „ Прогресивна България “. Той е на 51 години, а професионалният му път стартира в „ Спешна помощ “ в Шумен, минава през Работническата болница и дългогодишна процедура като фамилен доктор в с. Царев брод. От 2008 година е част от екипа на Медицински център „ Здраве “ в Шумен, а от 2025 година образова специализанти по обща медицина към МУ – Варна.
В парламентарната група са още шефът на окръжната болница в Бургас и учител в Бургаския университет „ Проф. Асен Златаров “ проф. Владимир Гончев; деканът на Медицинския факултет в същия университет проф. Румяна Янкова – Аврамова; шефът на Транспортна болница във Варна и експерт УНГ доцент Георги Илиев; някогашният шеф на филиал Велико Търново към МУ-Варна, в който се образоват студенти по специалностите „ Акушерка “ и „ Медицинска сестра “, доцент Диана Димитрова; онкогинекологът проф. доктор Тихомир Тотев; неврохирургът от УМБАЛ „ Света Анна “ София и МБАЛ „ Пазарджик “ доктор Георги Петров и районния координатор на аптечна верига „ Фрамар “ Мариям Саркис Сакъз.
От ГЕРБ-СДС депутати са проф. Костадин Ангелов, доктор Красимир Събев и доцент Лъчезар Иванов, а единственият доктор в групата на ПП-ДБ е доктор Александър Симидчиев.
Доц. Джевдет Чакъров още веднъж е депутат, само че в този момент в групата на Движение за права и свободи – Ново начало. В същата група народен представител е и анестезиологът от МБАЛ " Свети Иван Рилски " - Разград доктор Левент Апти.
Бившата здравна сестра и острие на „ Възраждане “ по всички проблеми в здравния бранш Маргарита Махаева няма да е народен представител в 52-рия парламент. Тя беше втора в 25 МИР-София, само че лидерът Костадин Костадинов, който водеше листа и във Варна, избра да влезе от София и по този начин остави Махаева отвън Народното събрание.
Като народен представител от групировката към Румен Радев влиза кожният лекар доктор Динко Странски. Той беше зам.-министър на опазването на здравето в интервала август 2022 година - юни 2023 година в служебното държавно управление на Гълъб Донев, когато здравен министър беше доктор Асен Меджидиев. В ресора на доктор Странски в Министерството влизаха дирекциите „ Лечебни действия “, „ Опазване на публичното здраве и здравен надзор “, „ Търговски сдружения и благосъстоятелност “, ИАМН, на НЦЗПБ, Националния център по трансфузионна хематология и районните центрове, Националния център по радиобиология и радиационна отбрана и Националната експертна лекарска комисия.
Д-р Странски приключва висшето си обучение в МУ-София и е работил в Клиниката по кожни и венерически заболявания в УМБАЛ „ Александровска ".
Д-р Явор Плашилски пък е единственият доктор, който беше лидер на листа от „ Прогресивна България “. Той е на 51 години, а професионалният му път стартира в „ Спешна помощ “ в Шумен, минава през Работническата болница и дългогодишна процедура като фамилен доктор в с. Царев брод. От 2008 година е част от екипа на Медицински център „ Здраве “ в Шумен, а от 2025 година образова специализанти по обща медицина към МУ – Варна.
В парламентарната група са още шефът на окръжната болница в Бургас и учител в Бургаския университет „ Проф. Асен Златаров “ проф. Владимир Гончев; деканът на Медицинския факултет в същия университет проф. Румяна Янкова – Аврамова; шефът на Транспортна болница във Варна и експерт УНГ доцент Георги Илиев; някогашният шеф на филиал Велико Търново към МУ-Варна, в който се образоват студенти по специалностите „ Акушерка “ и „ Медицинска сестра “, доцент Диана Димитрова; онкогинекологът проф. доктор Тихомир Тотев; неврохирургът от УМБАЛ „ Света Анна “ София и МБАЛ „ Пазарджик “ доктор Георги Петров и районния координатор на аптечна верига „ Фрамар “ Мариям Саркис Сакъз.
От ГЕРБ-СДС депутати са проф. Костадин Ангелов, доктор Красимир Събев и доцент Лъчезар Иванов, а единственият доктор в групата на ПП-ДБ е доктор Александър Симидчиев.
Доц. Джевдет Чакъров още веднъж е депутат, само че в този момент в групата на Движение за права и свободи – Ново начало. В същата група народен представител е и анестезиологът от МБАЛ " Свети Иван Рилски " - Разград доктор Левент Апти.
Бившата здравна сестра и острие на „ Възраждане “ по всички проблеми в здравния бранш Маргарита Махаева няма да е народен представител в 52-рия парламент. Тя беше втора в 25 МИР-София, само че лидерът Костадин Костадинов, който водеше листа и във Варна, избра да влезе от София и по този начин остави Махаева отвън Народното събрание.
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ




