40% от българите имат познати, станали жертви на домашно насилие.

...
40% от българите имат познати, станали жертви на домашно насилие.
Коментари Харесай

Проучване: 13% от българите смятат, че един шамар вкъщи си е ок

40% от българите имат познати, станали жертви на домашно принуждение. 18 на 100 настояват, че има случаи, в експанзията вкъщи е заслужена. Според 13% от сънародниците ни удрянето на пестник не съставлява домашно принуждение.

Данните са от изследване на „ Тренд “ по поръчка на вестник „ 24 часа ", отдадено на домашното принуждение. Изследването е осъществено в интервала сред 17 и 24 януари 2024 година посредством директно полустандартизирано изявление " лице в лице " с таблет измежду 1016 души на възраст над 18 година

Проучването записва висока сензитивност към домашното принуждение - 82% от участниците считат, че то е сериозен проблем за българското общество. Над две трети (69%) са на мнение, че има форми на експанзия в фамилията, които се одобряват за естествени в обществото ни.

11% от сънародниците ни считат, че има форми на домашно принуждение, които може да бъдат оправдани.

Близо половината от българите (48%) настояват, че проблемите в фамилните отношения трябва да се позволяват единствено в фамилията. Наблюдава се разлика в мнението на мъжете и дамите – при мъжете превес има поддръжката за такова изказване, до момента в който по-голям дял от дамите показват противоречие.

Проучването регистрира и форми на експанзия, които остават подценени за част от обществото. Една пета (20%) от респондентите са на мнение, че деянията на ревнивост са симптом на обич. Според 15% е обикновено да проверяваш телефона, чатовете и позвъняванията на колегата си. С това са съгласни по-често мъжете, в сравнение с дамите, както и ниско образованите.

25 на 100 дефинират като недопустимо поддържането на другарски връзки с противоположния пол, когато си привързан. Тези консервативни настройки са по-характерни за мъжете, хората над 60 година, тези с ниско образованите и жителите на дребните градове и селата.

Според 25% обидите, псувните и заканите не са форма на домашно принуждение.

18% от интервюираните считат, че има случаи, в които домашното принуждение е справедливо, а 11% - че жертвите на домашно принуждение сами са си отговорни. Според една четвърт контролът върху метода на обличане не е форма на домашно принуждение.

13% настояват, че заканите, обществената изолираност и ограничението на контактите, в това число и удрянето на пестник, не се включват към графата „ домашно принуждение “. Сексуалният контакт без предпочитание на колегата в най-голяма степен се разпознава като форма на домашно принуждение. Въпреки това, 7% от обществото не го приема като такова.

Сред водещите фактори за насилието съгласно българите са злоупотребата с алкохол и опиати (81%), психически проблеми (64%) и финансови усложнения и взаимозависимост (60%). Четирима от 10 души признават, че техен непосредствен или прочут е бил обект на домашно принуждение. Това споделят близо половината (48%) от дамите.

Мнозинството от респондентите (55%) по-скоро или напълно не има вяра, че полицията и правосъдната система в България могат да се оправят с домашното принуждение. Този дял се препокрива с каузи на хората, които се дефинират като неинформирани във връзка с правните ограничения, които може да се подхващат при случаи на домашно принуждение.

Малко над две трети от българите (67%) смятат, че са нужни законодателни промени, с които да се усили наказването при случаи на домашно принуждение.

Клуб Z припомня, че тъкмо през днешния ден един чисто нов орган - Националния съвет  за предварителна защита и отбрана от домашното принуждение, ще организира първото си заседание в Министерския съвет. Председател на съвета е вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.

Дневният ред, изпратен от държавното управление, включва:

- Представяне на информация по осъществяването на законовите условия на Закона за отбрана от домашното принуждение и ролята на администрацията на Министерския съвет в този развой.

- Представяне и приемане на Координационния механизъм за помощ и поддръжка на потърпевшите от домашното принуждение.

- Представяне на информация за работата на Работната група по правене на оферти за промени и допълнения на Правилника за използване на Закона за отбрана от домашното принуждение.

- Обсъждане и установяване на предпочитаните действия за финансиране на планове по предварителна защита и отбрана от домашното принуждение, в сходство с член 6е, алинея 6 от ЗЗДН.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР