4 януари е една от паметните дати в историята на

...
4 януари е една от паметните дати в историята на
Коментари Харесай

София чества освобождението си на 4 януари

4 януари е една от паметните дати в историята на София - освобождението на столицата ни от турско иго. Около 14.00 часа на 4 януари 1878 година в града влизат първите съветски елементи.

В катедралната черква „ Света Неделя” е отслужен церемониален молебен в наличието на военачалник Гурко - традиция, която се повтаря всяка година.

Както повелява традицията, от 10.00 часа на 4 януари в храм „ Света Неделя” ще бъде отслужен признателен молебен във връзка 142-а годишнина от освобождението.

В 10.30 часа от храма ще тръгне литийно шествие, което ще приключи с поднасяне на цветя и венци пред паметниците на военачалник Гурко и Цар Освободител.

От 11.15 часа пред Паметника на българския опълченец ще стартира литературно-музикална стратегия и ще бъдат поднесени венци и цветя.

Тържествените събития са проведени от Столичната община, Софийската света митрополия, Сдружението на приятелите на Русия „ Александър Невски” и Фондацията „ Героите на България”

Честването е част от Календара на културните събития на Столична община..
Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР