19-годишната Мона очакваше 40-километровото пътуване до болницата да отнеме четири

...
19-годишната Мона очакваше 40-километровото пътуване до болницата да отнеме четири
Коментари Харесай

"Молех се на Бог да ме вземе": Бременна жена пътува седем часа с камила, за да роди

19-годишната Мона очакваше 40-километровото пътешестване до болничното заведение да отнеме четири часа от вкъщи ѝ на върха на скалисти планини. Но без пътища - с родилни болки и неприятно време, тя стигна за седем часа.

„ С всяка една стъпка, която камилата правеше напред, аз се усещах раздрана “, сподели тя.

 

Тя е страдала от рядка форма на рак

Когато камилата не може да продължи, Мона слиза и изминава последния стадий от пътуването си пешком, дружно със брачна половинка си.

 

В северозападната йеменска провинция Махуит болничното заведение е единственото здравно заведение, което посреща хиляди дами. От къщата на Мона, в село Ал-Маакара, до болничното заведение може да се стигне единствено през пресичане на планини с камила.

„ Пътят беше скалист. Имаше моменти, когато се молех Бог да ме вземе и да отбрани бебето ми, с цел да мога да избягам от болката “, сподели тя.

Тя страда от синдром на Брук, който визира единствено 50 души в света

Тя, дружно със брачна половинка си, кръстиха момченцето Джара на името на хирурга, който ги е избавил.

Пътищата до болничното заведение от околните села са тесни, а някои даже липсват.

„ Нуждаем се от пътища, лечебни заведения, аптеки. Ние сме блокирани в тази котловина. Тези, които имат шанс, раждат безвредно. Други умират, също откакто са претърпели мизерията на пътуването “, сподели 33-годишната Салма Абду.

Някои фамилии могат да платят за болничното заведение, само че нямат финансови средства да отидат там. На всеки два часа по време на раждане умира по една жена в Йемен. 

Бебето е момиченце 

По-малко от половината раждания са асистирани от дипломиран доктор и единствено една трета от ражданията се правят в здравно заведение, съгласно данни на Фонда на Организация на обединените нации за популацията. 

Две пети от популацията на Йемен живее на повече от час път от най-близката изцяло функционираща социална болница.

Детето се е родило в Бразилия

Историята на Мона е единствено един от многото такива, пред които са изправени бъдещите майки в Йемен. Притежаването на автомобил е отвън обсега на множеството елементарни хора в Йемен, където 80% от популацията разчита на помощи.

Причината за тежкото състояние в страната е войната в страната. Втората йеменска революция в Йемен се води от 2014 година насам. Тя стартира с ескалацията на Йеменската рецесия и завладяването на столицата Сана от бунтовническа коалиция, по-късно управлявана от Върховен политически съвет и подкрепяна импровизирано от Иран. През март 2015 година тя настава сполучливо на юг против държавните сили, което провокира военната намеса в поддръжка на държавното управление на няколко страни, водени от Саудитска Арабия.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР