Да срещнеш човека, възпял Джокович
16 февруари. Неделя следобяд. Ресторантът на семейство Джокович в Белград. Място, трансформирало се в спонтанен интернационален пресцентър в последните 48 часа. Причината е ясна: трагичната орис на тенисист №1 в света Новак Джокович в борбата му да остане в Мелбърн и да взе участие в Откритото състезание на Австралия.
И ние сме там. Не дръзвам да оставя телефона си даже за минута. Събитията около Джокович и решението да бъде депортиран са динамични. Реакциите валят от всички краища на света. Поредното кафе съумява да ме държи безсънен, откакто предходната нощ навивах алармата си през час, с цел да не изпусна решението на Съда – победи ли Джокович в съда, или локалната власт ще го натовари на първия аероплан към Европа.
И в този миг го виждам. Не допускам кой е. Стои самичък, поръчал си е пица, масата му е отрупана с дебели книги, пред него стои включен преносим компютър, непрекъснато вади и прибира нещо явно доста значимо от чантата си. Милан Младенович, прочут с псевдонима Пра Милан – създател на паметната ария в чест на Джокович – „ НОлитва “ (от „ Молитва “ – б.а.). И внезапно, следобедът ни придобива други цветове.
Питам Милан ребром: Какво мисли за развръзката с Новак в Австралия. И това като че ли подпалва възрастния мъж като с горелка:
" Знаеш ли, че бумерангът е фиктивен като оръдие точно в Австралия? Изобретение е на австралийските туземци. Но когато хвърляш по съперника, а то ударът ти се връща и те поваля теб. Е, в този момент с Новак, тези хора наново измислиха бумеранга. Хвърлиха по Новак, само че ще им се върне. Ще им коства скъпо “, не скрива обидата си Младенович, който приказва пред нас ту на британски, ту на сръбски.
Музикантът и публицист – създател на редица исторически романи в Сърбия, е доста, доста краен във възгледите и в заканите си:
" Ако можех да застана отпред на Сърбия, щях да им разглася война! Това е голямо закононарушение, нечувано. Това закононарушение обаче трансформира Новак във лидер на свободното и мъдро човечество. Във лидер срещу разделящите и унищожаващите човешкия жанр. Всички се гордеем, че той се опълчи, че направи всичко, с цел да победи правдата против една незаконна страна, която сподели, че би трябвало да изчезне, да бъде изтрита. Най-вече поради това вандалско законодателство. Нека се срамят в Австралия ", гневи се Младенович.
Разговорът отива и към песента „ НОлитва “. Младенович е създател и на текста, и на музиката. Изпява песента самичък.
" Нолитва " е като " молитва ". Мисля, че на сръбски и български е една и съща дума. А е " Нолитва ", тъй като е за Ноле. Думата аз я измислих. Снимах и клип, който се надявам, че вашите фенове ще гледат. Каналът се споделя " Златна доба ". Баща му Сърджан към този момент му изпрати песента. Тя е в възхвала на Новак. Всички българи ще схванат думите на тази ария “, споделя с възторг един от най-яростните поддръжници на Джокович, който срещаме за последната седмица в родния му Белград.
След края на изявлението той още веднъж остава самичък. Вглъбен в мислите и в книгите си. И твърдо уверен, че при завръщането на Джокович, първото, което ще прозвучи в чест на един от най-великите спортисти на нашето време, е точно неговата „ НОлитва “.
Превод на " НОлитва ":
От небесния свод
До сръбските полета
Носи щъркелът
Най-добрите синове
А когато се родят
Тук са измежду свои
Преражда се светът
и по този начин до Възкресението
Във воли и несгоди
Нека викът ти полети
Ноле най-хубавият
Пръв на този свят
И по тази причина пея
Когато всички рани
На твоя жанр те заболят
Нека се носи викът
Ноле, Ноле, Ноле
За да може всички хора
на света да те обикнат
Викни от сърце
Ноле, Ноле, Ноле
Ноле, Ноле
Ноле, Ноле, Ноле
Майка сръбска
В сръбски страдания
Ще ражда наследник
С ракета в ръка
А новото създание
На всеки континент
Родът Джокович
Ще популяризира пред света
Във воли и несгоди
Нека викът ти полети
Ноле най-хубавият
Пръв на този свят
И по тази причина пея
Когато всички рани
На твоя жанр те заболят
Нека се носи викът
Ноле, Ноле, Ноле
За да може всички хора
на света да те обикнат
Викни от сърце
Ноле, Ноле, Ноле
Ноле, Ноле
Ноле, Ноле, Ноле
Във воли и несгоди
Нека викът ти полети
Ноле най-хубавият
Пръв на този свят
Ноле, Ноле
Ноле, Ноле, Ноле
Ноле най-хубавият
Пръв на този свят
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ




