1/3 от рибните запаси в световните морета и океани в

...
1/3 от рибните запаси в световните морета и океани в
Коментари Харесай

Икономистът говори: Китайската риболовна флотилия превзе западните брегове на Африка

1/3 от рибните ресурси в международните морета и океани в наши дни изчезват след риболовната агресия, трансформирала се в световна опасност, както за екосистемите, по този начин и за уязвимите стопански системи. А със своите 3600 плавателни съда, Китайската национална република се трансформира в международен хегемон на океаните-с най-голямата, само че и най-хищническата риболовна флотилия. Тази тематика разяснява в авторското предаване „ Икономистът приказва “ ректорът на Бургаския свободен университет проф. доктор Милен Балтов.

В ефира на Дарик Югоизток проф. Балтов сложи фокуса върху „ Риболовът надалече, надълбоко в моретата “ и подчертава върху изключително значимия въпрос за настъплението на големия флот за индустриален лов на риба на азиатската страна край Западна Африка. Оказва се, че над половината от страните край западните крайбрежия на Черния континет, са сключили контракт за експлоатиране на извънредната си икономическа зона с Китайската национална република, сподели ректорът на БСУ. Практически, уточни той, в страни като Сенегал над половината от риболова се реализира от китайски флотилии. В Мавритания, която е измежду най-бедните страни, този % е над 30, а страната към този момент се е трансформирала в промишлен хъб за преправка на риба.

„ Всичко щеше да е наред, в случай че риболовът се извършваше по един щадящ метод “, акцентира проф. Балтов. И уточни фрапиращ случай от 2017 година, при който лагуната край Гамбия е била опустошена след потреблението на арсен, нитрати и фосфати в блян за по-бърз улов на риба и аквакултури.

На този декор прекомерно притеснителни е настъплението на така наречен „ saiko “ - разрушителна форма на противозаконен лов на риба, в това число и посредством потреблението на неразрешени уреди,при който задграничните траулери се насочват към главния улов на рибари с канута и го продават назад на локалните общности с облага, в някои случаи генерирана от проведената престъпност.
Източник: dnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР