Зареждаш 22 литра, плащаш – 26! За това сигнализира зрител

...
Зареждаш 22 литра, плащаш – 26! За това сигнализира зрител
Коментари Харесай

Удрят ли ни бензиностанциите в количеството на горивото, което зареждаме?

Зареждаш 22 литра, плащаш – 26! За това алармира фен на Нова телевизия, който твърди, че е платил повече, в сравнение с резервоарът на колата му механически може да поеме.

Удрят ли ни бензиностанциите в количеството на горивото, което зареждаме ревизира Георги Георгиев в рубриката „ На твоя страна” по Нова телевизия.

Не рядко водачи, при които е останало подозрение, че количеството гориво, налято в резервоара, е надалеч по-малко от заплатеното, отиват на сервиз. При следващия сигнал фен на Нова телевизия даже твърди, че е платил повече от вместимостта на резервоара на автомобила му.

Преди седмица Ангел Славов два пъти зарежда колата си с гориво на една от столичните бензиностанции. Автомобилът му е с газова уредба. Когато стига до касата обаче – остава неприятно сюрпризиран.

„ Едната записка демонстрира близо 25 литра, другата записка демонстрира 26 литра. Което е към 3-4 литра от горната страна – няма по какъв начин да се случи. Резервоарът по принцип съдържа до 22 литра газ”, изясни той.

Още на място търси пояснение и от самата бензиностанция за какво регистрираното на бележката количество пропан-бутан е по-голямо от това, което механически може да побере резервоарът.

Подобни сигнали доближават и до Петролната и газова асоциация, която сплотява огромните вериги бензиностанции. От там обаче са безапелационни, че манипулиране на газ колонката е невероятно.

„ В 95 % от случаите това се дължи на недостатък в газовата бутилка. Има един специфичен поплавък, който стопира опцията да се изпълни на 100 %. Само когато той е дефектирал, може да се изпълни и повече в една газова бутилка. Става дума по-скоро за механически проблем, в сравнение с някакъв проблем с измерването на бензиностанциите”, изясни Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация.

Ангел обаче е безапелационен, че колата му минава всеки месец профилактики, защото я употребява и при работата си. И механически проблем в уредбата не може да има. От сектора поучават при подозрение, че са ударени в количеството, водачите незабавно да подават сигнал до бензиностанциите.

„ Когато един клиент има подозрение в заредените количества, първо може да изиска замерване на самата бензиностанция. Ако това не даде резултат – да приказва със самата верига бензиностанция. Ако и това не помогне – най-после постоянно остават и държавните институции”, изясни Бенчев.

Оказва се, че нито една институция не управлява газовите уредби. А колонките с пропан-бутан се ревизират единствено по стикери от инспекторите на Агенцията по метрология дали са минали авансово механически замервания. Колко тъкмо зареждаме, обаче, мъчно може да се потвърди. Още по-труден е контролът при качество на газообразните горива.

Голяма част от сигналите, които идват до Асоциацията, са свързани точно с качеството на горивата. Преди дни прокуратурата разпореди инспекция за качеството на течните горива, както и на нормите за наличието на олово, сяра и замърсители в тях.

„ Вместимостта е изписана на бутилката. Може да се види, че оптималното запълване е 80%. Ако бутилката е инсталирана както би трябвало, при бутилка с съдържимост 40 литра, могат да се заредят оптимално 32 литра – тъкмо 80%”, изясни той.

Бутилките се оставят на 20% празни, това е свободен размер, който играе ролята на буфер. Ако той липсва, вероятността от детонация е доста огромна.

„ Газовите бутилки са безвредни, когато са инсталирани вярно. Газовите уредби са с защитни клапани. Когато се вдигне температурата или когато се разшири размерът и се вдигне налягането, тези клапани го изпускат контролирано”, разясни Дунев.

Той е на мнение, че с изключение на скъпо, презареждането на бутилката е извънредно рисково.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР