“Забелязва се една тенденция към намаляване на боря на новооткритите

...
“Забелязва се една тенденция към намаляване на боря на новооткритите
Коментари Харесай

Лонг ковид и постковид синдром – каква е разликата



“Забелязва се една наклонност към понижаване на боря на новооткритите и новорегистрирани случаи на Covid-19. Може да се каже, че вървим към цялостно затихване на пандемичната конюнктура. “- сподели в “Нашият ден “ доктор Трифон Вълков , експерт по инфекциозни заболявания и един от основателите на първичния протокол за лекуване на Covid.

Постковид и лонг коронавирус

“За лонг коронавирус приказваме, когато признаците по време на една остра зараза се задържат повече или към четири седмици след преболедуването на инфекцията. Те могат да са свързани със самия ход на инфекцията или да се появят в този 4-седмичен интервал, даже да е имало ярък перидо сред острата зараза или тяхната поява.

Говорим за недоволства като : обща изнемощялост, безапетитие, бодърствуване, нарушаване в концентрацията и паметта . Ако обаче тези недоволства продължат повече от 12 седмици, към този момент приказваме за постковид синдром. “

Интерактивен указател за лекуване на Covid-19

“От тези сътрудници, с които съм разговарял за справочника, съм получил информация, че са останали удовлетворени. От неговото издаване досега има четири актуализации.

Справочникът съставлява конгломерат от рекомендации, взети от терапиите, лечебните справочници и линии на страни като Израел, Германия, Съединени американски щати и Англия.

От тогава до момента непрестанно се появяват нови лекарства, като моноклоналните антитела, които също бяха допълнени в новите версии на справочника.

Най-важното при тези моноклонални антитела е моментът, в който те се ползват . Ако използван противовирусен препарат или моноклонални антитела в напреднал етап на болестта, резултатът от тях ще е незабележим и лекарят, който ги ползва, остава с усещането, че те не работят, което не е по този начин. “

Всяка болница създава личен протокол за лекуване на Covid-19

“И аз получих такава информация, само че не съм напълно сигурен. Ако бъде направено такова нещо, би било неточност. Няма по какъв начин всяка болница да лекува по собствен самостоятелен метод едно и също заболяване. Единен протокол пази и лекарите, и основава чувство за сигурност на пациента . “

Нямам визия на какъв принцип се основават протоколите в другите лечебни заведения. Едно от условията при направа на нашия беше да не се ръководим от личния си опит, а от опита на най-хубавите. Да вземем за примери  лечебни модели, които са потвърдени.

Препарати, които попадат в тези протоколите, могат да бъдат разграничени в няколко групи: първата са противовирусни препарати , към тях спадат тези, които бяха утвърдени още в самото начало, като Ремдесивир , в този момент сме в очакване на препарата “Паксловит “ , който е първият утвърден антиковиден препарат. Виждаме биологичната терапия в лицето на моноклоналните антитела и стигаме до имуномодолиращата терапия в лицето на кортикостероидите. “

Индивидуален метод при лекуването

“Истинско предизвикателство пред лекарите са пациентите с голям брой съпътстващи болести. Когато създавахме този протокол, още тогава казахме, че той отразява главните лечебни линии точно на такива заболели. На заболели, които не са с тежки съпътстващи болести, всеобщият % от случаите.

За следенето на такива случаи към Министерството тогава беше основана работна група, която имаше за цел да актуализира освен справочника, а и да сътвори лечебни модели при пациенти със съответните съпътстващи болести и Covid зараза. Тях ги има и са качени както на уеб страницата на БЛС, по този начин и на Министерството на здравеопазването. “

Чуйте диалога в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР