Юнският арт афиш е богат на истории, формати и вдъхновения.

...
Юнският арт афиш е богат на истории, формати и вдъхновения.
Коментари Харесай

Карта на изкуството – какво и къде можем да видим в София през юни

Юнският арт плакат е богат на истории, формати и музи. По традиция, на всички места в международен мащаб, лятото е един от най-активните сезони за музеите и галериите. На тази наклонност не изневерява и изложбената интензивност в столицата. Разнообразие от планове, в които на фокус постоянно стои индивидът и неговия вътрешен свят. Както споделя гениалният американски художник Джаксън Полък – „ Рисуването е самооткриване. Всеки добър художник рисува това, което е. “

Mr. Brainwash
Галерия Vivacom Art Hall Оборище 5 / 9 юни – 2 юли




Източник: vivacomoborishte5.com

 

Едно от най-вълнуващите арт събития на сезона в столицата несъмнено е първата в Източна Европа галерия на едно от най-провокативните имена на актуалното изкуство – Mr. Brainwash. Създал обложки за албуми на митове като Мадона и Майкъл Джексън и работил с марки като Coca-Cola и Levi’s, уличният актьор, чието същинско име е Тиери Гета основава творбите, цялостни с цветове и положителни сюжети, в смесена техника на скъпа ръчно направена хартия или платно. Джони Деп и Ким Кардашиян са единствено част от звездните му колекционери. Докоснете се до изкуството му във изложба Vivacom Art Hall Оборище 5

Две лица
Пуша Петров и Иван Мудов
Галерия Структура/ до 18 юни


 



Източник: structura.gallery

Ако постоянно сте желали да бъдете воин във вдъхновяваща история, то Пуша Петров и Иван Мудов са вашите провокатори в тази посока. Експозицията е отворена покана към публиката да се втурне в незнайното и да стане умишлен състезател в премеждие, в което всичко стартира пред една двустранна врата, забелязана през два разнообразни „ обектива “. Всяка част на вратата е реставрирана поотделно от художниците, а по-късно двете са изложени една до друга, с цел да дадат визия за концепциите на създателите. Всяка страна на вратата разчита и на своя история, написана от разнообразни писатели. Перото в историята на Пуша е румънският публицист Андрей Чераску, създател на научна фантастика, който обрисува съкровен сюжет за вратата, а Иван Мудов разчита на артистичната си колаборация с българския стихотворец Стефан Иванов. Проектът се занимава с забележимото и невидимото, с приемането и неприемането. Големият въпрос е слагаме ли граници пред самите себе си и за какво го вършим.

 

Flowers & Dancers
Розалина Буркова
Yalta Art Room / 10-и и 11-и юни




снимка: Mateusz Nasierowski

Лято, страсти, споделеност, независимост. Всички тези детайли се преплитат в една по-различна галерия, родена от колаборацията сред илюстратора Розалина Буркова и Филип Морис България. Провокирана изобретателно от новата лимитирана серия на устройството за нагряване на същински тютюн IQOS 3 DUO Червено зарево, Розалина основава илюстрации, композиция от ръчно рисувани и цифрови детайли. Творенията на актьора, който в портфолиото си има планове за Gucci и Tate Modern, отключват и провокират сетивата ни, с цел да ни напомнят какъв брой значимо е да бъдем себе си, приемайки дребните и огромни чудатости на хората към нас.
 

Образът на майстора
Национална изложба Квадрат 500 / до 19 юли




Източник: nationalgallery.bg

Един от най-големите български художници оживява в серия от автопортрети, документални снимкови и кино материали и портрети от Васил Стоилов, Стоян Венев, Борис Георгиев, Иван Мърквичка, Асен Василиев, Борис Колев, Андрей Николов и Иван Лазаров. Експозицията е упорит опит да се сглоби рамката, върху която всеки клиент може да наложи и своята проекция за Майстора. За да се реализира достоверност на визията и въздействието му в българското изкуство, кураторите са заложили и на още една галерия, която тече редом в изложбеното пространство на Национална изложба Двореца – Майстора и „ Родно изкуство “, която наблюдава в елементи развиването на творчеството му в подтекста на неофициалното придвижване „ Родно изкуство “, интензивно в интервала 1920-1930 година

Пробуждане сред редовете
Национална изложба Квадрат 500 / до 17 юли




Източник: nationalgallery.bg

Визуална провокация и подадена ръка за среща с дамите #ЖенитеSurvivors, проведена от фондация Emprove и нейният мотор Оля Минева. Съвместната самодейност с националната изложба Квадрат 500 е третият, заключителен стадий от интензивностите на плана, който започва с курс по креативно писане, последван от литературно четене пред аудитория и приключва с картинна галерия, с цел да потвърди, че изкуството във всяка негова форма е непостижим лечебен и обществено ангажиращ прийом - както за основателите му, по този начин и за неговите ценители. 23 художници и илюстратори пресъздават и дават живот на някои от историите, написани от дамите, претърпели и откри своя нов път в след контузията на домашното принуждение.

 

 

 
Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР